Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wyszkowski: Darczyńca staje się współwłaścicielem

28.04.2014

Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim, dziennikarzem, założycielem Wolnych Związków Zawodowych, legendarnym opozycjonistą z czasów PRL.

Stefczyk.info: w swojej aktywności dziennikarskiej wiele czasu poświęcił Pan początkom KLD, którego liderem w latach 90. był Donald Tusk. Jak w świetle Pańskiej wiedzy odbiera Pan doniesienia „Wprostu”, który napisał, że KLD był finansowany przez niemiecką CDU?

Krzysztof Wyszkowski: Informacje podane przez tygodnik są bardzo ważne. Szkoda, że one pojawiają się tak późno, szkoda, że dopiero teraz pan Piskorski postanowił się podzielić wiedzą. Nie wiem, jak wiele on ujawnił w swojej książce. Sądzę, że on musiał być wstrzemięźliwy, że chciał się zabezpieczyć przed ew. procesami. Wiadomo, że Donald Tusk pilnuje swoich spraw również na gruncie sądowym. Domyślam się, że Piskorski obawiał się zagrożenia ze strony „rozgrzanych” sądów, jak mówił prezydent Komorowski.

Jednak już tekst we „Wproście” wydaje się być ważny.

Ta publikacja to już wartość sama w sobie dla polskiej polityki. Ujawnienie aferalnej przeszłości Donalda Tuska, premiera RP, ma żywotne znaczenie dla Polski i polskiego społeczeństwa. Fakt, że długoletni premier, obecny szef rządu pochodzi z afer, z nominacji na wybitnego działacza politycznego przez służby PRLowskie – ja o tym pisałem wiele razy, musi mieć swoje konsekwencje. Ten fakt powinien dotrzeć do świadomości publicznej, powinien zostać oceniony i zbadany. I to dogłębnie.

Czego się Pan spodziewa obecnie?

Chciałbym, żeby ta publikacja miała swój dalszy ciąg. To, co ja pisałem, nie doczekało się nigdy kontynuacji. Cieszę się, że po latach jeden z dziennikarzy wraca do tematu KLD. Sprawa zaczęła być opisywana późno, ale cieszy mnie, że to się dzieje. Ważne, żeby się na tej publikacji nie skończyło.

Wielu komentatorów wskazuje od dawna, że rząd Tuska prezentuje proniemiecką linię polityczną. To można wiązać z przepływami finansowymi między środowiskiem politycznym premiera, a niemiecką CDU?

Z pewnością to trzeba sprawdzić. Te wiadomości są potwierdzeniem historii, życiorysu Donalda Tuska, który wychowywał się w rodzinie polsko-niemieckiej, a może wręcz środowisku niemiecko-polskim. Tusk to człowiek żyjący na pograniczu kultur, z charakterystyczną dla niego ujawnioną w latach 80. pogardą dla tego, co polskie, wyzbywający się bezinteresowności w polityce, ideowości. Człowiek, który zawsze sięgał po pomoc, czy wsparcie, nie patrząc na źródła, nie brzydząc się żadnej pecuni. Taki ktoś mógł działać za pieniądze niemieckie.

Pana zdaniem te doniesienia są wiarygodne? Fakt, że pojawiają się w czasie kampanii może budzić wątpliwości.

Ja o tym nic nie wiem, mogę jedynie opierać się na zaufaniu do dziennikarzy, którzy się tym zajęli. To jednak wygląda prawdopodobnie i musi zostać wyjaśnione. Darczyńca przecież staje się w pewnym stopniu współwłaścicielem. I taka sytuacja może zachodzić w tej sprawie. Nie mówię, że CDU jest w stanie szantażować Donalda Tuska, ale niewątpliwie kwestie wstrzymania śledztwa dotyczącego finansów CDU, pieniędzy, które szły do Francji a być może i Polski, budzą podejrzenia. Przecież śledztwo zatrzymano powołując się na niemiecką rację stanu. Może się okazać, że z Niemiec niewiele się dowiemy. Jednak ta wiedza musi gdzieś istnieć. Ona powinna zostać sprawdzona, wygrzebana i upubliczniona.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Wyszkowski

,

Polska

,

polityka

,

Donald Tusk

,

CDU

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook