Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Borusewicz stał się oportunistą

01.09.2015

Krzysztof Wyszkowski, legenda „Solidarności” i współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, z perspektywy 35 lat gorzko ocenia realizację idei Sierpnia’80 i postawy niektórych polityków.

- Widziałem w telewizji scenę, jak kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców składali Bogdan Borusewicz, Ewa Kopacz i „Hienia” [Henryka Krzywonos]. 35 lat temu z Bogdanem Borusewiczem żyliśmy w wielkiej przyjaźni i blisko współpracowaliśmy, działając na rzecz demokracji, wolności i obalenia komunizmu. Przykre, że dziś on stał się działaczem partii, spadkobierczyni komunizmu, zakładanej przez służby. Polska się zmieniła, ale zmienili się również ludzie. Często z bohaterów przeobrazili się w ludzi bojących się społeczeństwa. Składają kwiaty chyłkiem i rano, ze strachu przed potępieniem – mówi Wyszkowski w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie”.

- Człowiek, który za młodu walczył z komunizmem, z wiekiem przeobraził się w oportunistę, usiłującego przetrwać w postkomunistycznej partii. To smutne – dodaje pod adresem Borusewicza.

Jak podkreśla Wyszkowski, ludzie walczący z komunizmem mieli nadzieję, że po obaleniu systemu Polska będzie krajem prawdziwej wolności i zdrowej demokracji.

- Nikt by nie pomyślał, że nadal będą się panoszyli postkomuniści – zaznacza w rozmowie z Jackiem Liziniewiczem.

Zapytany o to, który z postulatów Sierpnia jest jeszcze aktualny, wskazuje na wolność słowa. - Dominujące w Polsce media nie są nastawione na obronę dobra zbiorowego, nie dbają o przyszłość narodu. To jest testament, który nam jeszcze pozostaje do wypełnienia – podkreśla Wyszkowski.

JKUB/”GPC”

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/Piotr Wittman]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook