Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: Borusewicz stał się oportunistą

01.09.2015

Krzysztof Wyszkowski, legenda „Solidarności” i współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, z perspektywy 35 lat gorzko ocenia realizację idei Sierpnia’80 i postawy niektórych polityków.

- Widziałem w telewizji scenę, jak kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców składali Bogdan Borusewicz, Ewa Kopacz i „Hienia” [Henryka Krzywonos]. 35 lat temu z Bogdanem Borusewiczem żyliśmy w wielkiej przyjaźni i blisko współpracowaliśmy, działając na rzecz demokracji, wolności i obalenia komunizmu. Przykre, że dziś on stał się działaczem partii, spadkobierczyni komunizmu, zakładanej przez służby. Polska się zmieniła, ale zmienili się również ludzie. Często z bohaterów przeobrazili się w ludzi bojących się społeczeństwa. Składają kwiaty chyłkiem i rano, ze strachu przed potępieniem – mówi Wyszkowski w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie”.

- Człowiek, który za młodu walczył z komunizmem, z wiekiem przeobraził się w oportunistę, usiłującego przetrwać w postkomunistycznej partii. To smutne – dodaje pod adresem Borusewicza.

Jak podkreśla Wyszkowski, ludzie walczący z komunizmem mieli nadzieję, że po obaleniu systemu Polska będzie krajem prawdziwej wolności i zdrowej demokracji.

- Nikt by nie pomyślał, że nadal będą się panoszyli postkomuniści – zaznacza w rozmowie z Jackiem Liziniewiczem.

Zapytany o to, który z postulatów Sierpnia jest jeszcze aktualny, wskazuje na wolność słowa. - Dominujące w Polsce media nie są nastawione na obronę dobra zbiorowego, nie dbają o przyszłość narodu. To jest testament, który nam jeszcze pozostaje do wypełnienia – podkreśla Wyszkowski.

JKUB/”GPC”

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/Piotr Wittman]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook