Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Wyszkowski: akt lojalności wobec Rosji?

27.08.2014

Rozmowa z publicystą, założycielem Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofem Wyszkowskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska zamierza poprzeć wniosek o powołanie komisji śledczej ws. likwidacji WSI. Taka komisja jest rządzącym do czegoś potrzebna?

Krzysztof Wyszkowski: Rządzącym jest potrzebna kolejna fala propagandy. Władza potrzebuje kontynuacji propagandy nienawiści, pogardy wobec PiS-u. Wyczerpała się amunicja związana z Lechem Kaczyńskim. Śp. Prezydent Polski dobrze przewidział ruchy rosyjskie na Ukrainie, trudno obecnie zatem budować propagandy na kpinie z prezydenta. Ten kierunek się wyczerpał. Szuka się zatem zastępczych tematów. Głównym potworem, który ma symbolizować zagrożenie rządami PiS-u, stał się wobec tego Antoni Macierewicz.

Komisja ma ten obraz jak się zdaje podtrzymać.

Jednak problemem będzie to, że przebieg prac komisji będzie tajny. Wiadomo, że ta komisja niczego nie będzie mogła ujawniać. Mówił o tym nawet gen. Marek Dukaczewski, wskazując, że wszystkie materiały dotyczące likwidacji WSI muszą być tajne. To będzie się jednostronny spektakl, atak propagandowy bez żadnych faktów.

Wiele osób wskazuje, że komisja może pokazać prawdziwy obraz WSI. To możliwe?

W mojej ocenie nie ma na to szans. Prawdę można prezentować, gdyby Antoni Macierewicz został zwolniony z tajemnicy państwowej, a tego nie należy się spodziewać. Zapewne przebieg prac komisji będzie tajny. A skoro tak, to będziemy mieli do czynienia z jednostronnym aktem propagandowym. Będzie się pokazywało opinii publicznej potwora, bez szczegółów i dowodów rzekomych zbrodni.

To dość prosta sztuczka socjotechniczna. W Pana ocenie to może być skuteczne?

Sam się nad tym zastanawiam. To wszystko jest bardzo dziwne. Premier Donald Tusk mówił przed chwilą o Ukrainie. Szef rządu wyraźnie opowiedział się, żeby Polska schowała się za plecami NATO, Niemiec i USA. Natomiast to właśnie my mamy obecnie najlepsze stosunki z Rosją. Polska jako jedyny kraj ma ruch bezwizowy z Kaliningradem. Żaden inny kraj Unii nie ma takiego ruchu. Tylko Polska wpuszcza KGB-istów bez kontroli.

To może mieć związek z komisją dot. WSI?

Być może komisja ws. Macierewicza i WSI ma być aktem lojalności wobec Rosji. Może władze chcą pokazać, że odrzucają budowę polskich, niezależnych od Rosji służb? Może chodzi o pokazanie, że rządzący nie będą przeszkadzali w penetrowaniu Polski przez rosyjski wywiad. Skoro Tusk oświadcza, że Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę, a jednocześnie atakuje się człowieka, który prowadził działania na rzecz wzmocnienia niezależności od Rosji, to te wydarzenia należy wiązać. Z tego wynikałoby natomiast, że atakowanie polityki PiS-u ma być znakiem dla Rosji, że Polska odcina się od pomocy Ukrainie, że staje w tym konflikcie po stronie „Monachium 2014”, że akceptuje roszczenia rosyjskie wobec byłego imperium sowieckiego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook