Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: akt lojalności wobec Rosji?

27.08.2014

Rozmowa z publicystą, założycielem Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofem Wyszkowskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska zamierza poprzeć wniosek o powołanie komisji śledczej ws. likwidacji WSI. Taka komisja jest rządzącym do czegoś potrzebna?

Krzysztof Wyszkowski: Rządzącym jest potrzebna kolejna fala propagandy. Władza potrzebuje kontynuacji propagandy nienawiści, pogardy wobec PiS-u. Wyczerpała się amunicja związana z Lechem Kaczyńskim. Śp. Prezydent Polski dobrze przewidział ruchy rosyjskie na Ukrainie, trudno obecnie zatem budować propagandy na kpinie z prezydenta. Ten kierunek się wyczerpał. Szuka się zatem zastępczych tematów. Głównym potworem, który ma symbolizować zagrożenie rządami PiS-u, stał się wobec tego Antoni Macierewicz.

Komisja ma ten obraz jak się zdaje podtrzymać.

Jednak problemem będzie to, że przebieg prac komisji będzie tajny. Wiadomo, że ta komisja niczego nie będzie mogła ujawniać. Mówił o tym nawet gen. Marek Dukaczewski, wskazując, że wszystkie materiały dotyczące likwidacji WSI muszą być tajne. To będzie się jednostronny spektakl, atak propagandowy bez żadnych faktów.

Wiele osób wskazuje, że komisja może pokazać prawdziwy obraz WSI. To możliwe?

W mojej ocenie nie ma na to szans. Prawdę można prezentować, gdyby Antoni Macierewicz został zwolniony z tajemnicy państwowej, a tego nie należy się spodziewać. Zapewne przebieg prac komisji będzie tajny. A skoro tak, to będziemy mieli do czynienia z jednostronnym aktem propagandowym. Będzie się pokazywało opinii publicznej potwora, bez szczegółów i dowodów rzekomych zbrodni.

To dość prosta sztuczka socjotechniczna. W Pana ocenie to może być skuteczne?

Sam się nad tym zastanawiam. To wszystko jest bardzo dziwne. Premier Donald Tusk mówił przed chwilą o Ukrainie. Szef rządu wyraźnie opowiedział się, żeby Polska schowała się za plecami NATO, Niemiec i USA. Natomiast to właśnie my mamy obecnie najlepsze stosunki z Rosją. Polska jako jedyny kraj ma ruch bezwizowy z Kaliningradem. Żaden inny kraj Unii nie ma takiego ruchu. Tylko Polska wpuszcza KGB-istów bez kontroli.

To może mieć związek z komisją dot. WSI?

Być może komisja ws. Macierewicza i WSI ma być aktem lojalności wobec Rosji. Może władze chcą pokazać, że odrzucają budowę polskich, niezależnych od Rosji służb? Może chodzi o pokazanie, że rządzący nie będą przeszkadzali w penetrowaniu Polski przez rosyjski wywiad. Skoro Tusk oświadcza, że Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę, a jednocześnie atakuje się człowieka, który prowadził działania na rzecz wzmocnienia niezależności od Rosji, to te wydarzenia należy wiązać. Z tego wynikałoby natomiast, że atakowanie polityki PiS-u ma być znakiem dla Rosji, że Polska odcina się od pomocy Ukrainie, że staje w tym konflikcie po stronie „Monachium 2014”, że akceptuje roszczenia rosyjskie wobec byłego imperium sowieckiego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook