Jedynie prawda jest ciekawa

Wyszkowski: akt lojalności wobec Rosji?

27.08.2014

Rozmowa z publicystą, założycielem Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofem Wyszkowskim.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska zamierza poprzeć wniosek o powołanie komisji śledczej ws. likwidacji WSI. Taka komisja jest rządzącym do czegoś potrzebna?

Krzysztof Wyszkowski: Rządzącym jest potrzebna kolejna fala propagandy. Władza potrzebuje kontynuacji propagandy nienawiści, pogardy wobec PiS-u. Wyczerpała się amunicja związana z Lechem Kaczyńskim. Śp. Prezydent Polski dobrze przewidział ruchy rosyjskie na Ukrainie, trudno obecnie zatem budować propagandy na kpinie z prezydenta. Ten kierunek się wyczerpał. Szuka się zatem zastępczych tematów. Głównym potworem, który ma symbolizować zagrożenie rządami PiS-u, stał się wobec tego Antoni Macierewicz.

Komisja ma ten obraz jak się zdaje podtrzymać.

Jednak problemem będzie to, że przebieg prac komisji będzie tajny. Wiadomo, że ta komisja niczego nie będzie mogła ujawniać. Mówił o tym nawet gen. Marek Dukaczewski, wskazując, że wszystkie materiały dotyczące likwidacji WSI muszą być tajne. To będzie się jednostronny spektakl, atak propagandowy bez żadnych faktów.

Wiele osób wskazuje, że komisja może pokazać prawdziwy obraz WSI. To możliwe?

W mojej ocenie nie ma na to szans. Prawdę można prezentować, gdyby Antoni Macierewicz został zwolniony z tajemnicy państwowej, a tego nie należy się spodziewać. Zapewne przebieg prac komisji będzie tajny. A skoro tak, to będziemy mieli do czynienia z jednostronnym aktem propagandowym. Będzie się pokazywało opinii publicznej potwora, bez szczegółów i dowodów rzekomych zbrodni.

To dość prosta sztuczka socjotechniczna. W Pana ocenie to może być skuteczne?

Sam się nad tym zastanawiam. To wszystko jest bardzo dziwne. Premier Donald Tusk mówił przed chwilą o Ukrainie. Szef rządu wyraźnie opowiedział się, żeby Polska schowała się za plecami NATO, Niemiec i USA. Natomiast to właśnie my mamy obecnie najlepsze stosunki z Rosją. Polska jako jedyny kraj ma ruch bezwizowy z Kaliningradem. Żaden inny kraj Unii nie ma takiego ruchu. Tylko Polska wpuszcza KGB-istów bez kontroli.

To może mieć związek z komisją dot. WSI?

Być może komisja ws. Macierewicza i WSI ma być aktem lojalności wobec Rosji. Może władze chcą pokazać, że odrzucają budowę polskich, niezależnych od Rosji służb? Może chodzi o pokazanie, że rządzący nie będą przeszkadzali w penetrowaniu Polski przez rosyjski wywiad. Skoro Tusk oświadcza, że Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę, a jednocześnie atakuje się człowieka, który prowadził działania na rzecz wzmocnienia niezależności od Rosji, to te wydarzenia należy wiązać. Z tego wynikałoby natomiast, że atakowanie polityki PiS-u ma być znakiem dla Rosji, że Polska odcina się od pomocy Ukrainie, że staje w tym konflikcie po stronie „Monachium 2014”, że akceptuje roszczenia rosyjskie wobec byłego imperium sowieckiego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M. Czutko]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook