Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Adamowicz boi się audytu ECS

29.01.2017

- Absolutna większość środowiska Solidarności jest zdecydowanie po mojej stronie – odpowiada Krzysztof Wyszkowski.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz sprzeciwia się kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. W liście skierowanym do ministra kultury prof. Piotra Glińskiego przekonuje, że legendarny opozycjonista jest człowiekiem „konfliktowym i destrukcyjnym”. Adamowicz boi się audytu ze strony resortu kultury – odpowiada Krzysztof Wyszkowski.

Rada Europejskiego Centrum Solidarności liczy 16 członków. Kadencja dotychczasowego gremium zakończyła się kilka tygodni temu, a prawo do wskazania czterech nowych kandydatów przysługuje ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród nazwisk zaproponowanych przez prof. Piotra Glińskiego znalazła się kandydatura Krzysztofa Wyszkowskiego, co spotkało się ze sprzeciwem prezydenta Gdańska.

W liście skierowanym do szefa resortu kultury Paweł Adamowicz przekonuje, że jeden z założycieli wolnych związków zawodowych na Wybrzeżu jest człowiekiem: „konfliktowym i destrukcyjnym”.

„Zasługi Krzysztofa Wyszkowskiego dla odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i podmiotowości są poza dyskusją. Ale od lat pan Wyszkowski zapętla się w niebezpiecznych rewirach. To już nie jest ten Wyszkowski, którego pamiętają ludzie z działalności opozycyjnej lat 70. i 80. Nie wiem, co nim kieruje – spiskowa wizja historii i rzeczywistości, poczucie niespełnienia, poczucie jakiejś niejasnej misji, niechęć czy też nienawiść. A może po części każda z nich.” – napisał w liście do ministra, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Absolutna większość środowiska Solidarności jest zdecydowanie po mojej stronie – odpowiada Krzysztof Wyszkowski.

– Są oświadczenia środowisk solidarnościowych, stowarzyszeń, zrzeszeń, które popierają stanowisko ministra Glińskiego i moją kandydaturę. Nie mogę tego poparcia zawieść, muszę ich reprezentować, dlatego będę obstawał przy podtrzymaniu swojej kandydatury – podkreśla Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN, działacz opozycji w PRL.

Wskazuje też, że sprzeciw Pawła Adamowicza wynika także z obaw prezydenta Gdańska przed audytem ze strony Ministerstwa Kultury.

– To są gigantyczne pieniądze. Tam są przerabiane miliony złotych z budżetu państwa i ja uważam, że trzeba tam zajrzeć za kulisy, jak te pieniądze były wydawane – mówi Krzysztof Wyszkowski.

Kandydatury legendarnego opozycjonisty broni także prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Krzysztof Wyszkowski jest osobą niezwykle zasłużoną w naszych zmaganiach o wolność i niepodległość – wskazuje dr Jarosław Szarek.

– Dyskutowanie, podważanie, dzielenie w ten sposób przez różne władze samorządowe, podważanie w ogóle tytułu moralnego pana Krzysztofa Wyszkowskiego do zasiadania w radzie instytucji, która w swej nazwie ma solidarność, jest najdelikatniej mówiąc zupełnie niezrozumiałe – akcentuje prezes IPN.

Do tej pory w Radzie Europejskiego Centrum Solidarności zasiadali m.in. Władysław Frasyniuk i Lech Wałęsa. To właśnie konflikt Krzysztofa Wyszkowskiego z byłym prezydentem może być jednym z motywów działania Pawła Adamowicza. Krzysztof Wyszkowski od lat publicznie zarzuca Lechowi Wałęsie współpracę z Służbą Bezpieczeństwa. Jednak – jak przekonuje – nie walka z pierwszym przewodniczącym Solidarności, a chęć poprawienia programu instytucji kieruje nim w podtrzymaniu swojej kandydatury.

[fot. youtube.com]

radiomaryja.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook