Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszkowski: Adamowicz boi się audytu ECS

29.01.2017

- Absolutna większość środowiska Solidarności jest zdecydowanie po mojej stronie – odpowiada Krzysztof Wyszkowski.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz sprzeciwia się kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. W liście skierowanym do ministra kultury prof. Piotra Glińskiego przekonuje, że legendarny opozycjonista jest człowiekiem „konfliktowym i destrukcyjnym”. Adamowicz boi się audytu ze strony resortu kultury – odpowiada Krzysztof Wyszkowski.

Rada Europejskiego Centrum Solidarności liczy 16 członków. Kadencja dotychczasowego gremium zakończyła się kilka tygodni temu, a prawo do wskazania czterech nowych kandydatów przysługuje ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. Wśród nazwisk zaproponowanych przez prof. Piotra Glińskiego znalazła się kandydatura Krzysztofa Wyszkowskiego, co spotkało się ze sprzeciwem prezydenta Gdańska.

W liście skierowanym do szefa resortu kultury Paweł Adamowicz przekonuje, że jeden z założycieli wolnych związków zawodowych na Wybrzeżu jest człowiekiem: „konfliktowym i destrukcyjnym”.

„Zasługi Krzysztofa Wyszkowskiego dla odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności i podmiotowości są poza dyskusją. Ale od lat pan Wyszkowski zapętla się w niebezpiecznych rewirach. To już nie jest ten Wyszkowski, którego pamiętają ludzie z działalności opozycyjnej lat 70. i 80. Nie wiem, co nim kieruje – spiskowa wizja historii i rzeczywistości, poczucie niespełnienia, poczucie jakiejś niejasnej misji, niechęć czy też nienawiść. A może po części każda z nich.” – napisał w liście do ministra, prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Absolutna większość środowiska Solidarności jest zdecydowanie po mojej stronie – odpowiada Krzysztof Wyszkowski.

– Są oświadczenia środowisk solidarnościowych, stowarzyszeń, zrzeszeń, które popierają stanowisko ministra Glińskiego i moją kandydaturę. Nie mogę tego poparcia zawieść, muszę ich reprezentować, dlatego będę obstawał przy podtrzymaniu swojej kandydatury – podkreśla Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN, działacz opozycji w PRL.

Wskazuje też, że sprzeciw Pawła Adamowicza wynika także z obaw prezydenta Gdańska przed audytem ze strony Ministerstwa Kultury.

– To są gigantyczne pieniądze. Tam są przerabiane miliony złotych z budżetu państwa i ja uważam, że trzeba tam zajrzeć za kulisy, jak te pieniądze były wydawane – mówi Krzysztof Wyszkowski.

Kandydatury legendarnego opozycjonisty broni także prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Krzysztof Wyszkowski jest osobą niezwykle zasłużoną w naszych zmaganiach o wolność i niepodległość – wskazuje dr Jarosław Szarek.

– Dyskutowanie, podważanie, dzielenie w ten sposób przez różne władze samorządowe, podważanie w ogóle tytułu moralnego pana Krzysztofa Wyszkowskiego do zasiadania w radzie instytucji, która w swej nazwie ma solidarność, jest najdelikatniej mówiąc zupełnie niezrozumiałe – akcentuje prezes IPN.

Do tej pory w Radzie Europejskiego Centrum Solidarności zasiadali m.in. Władysław Frasyniuk i Lech Wałęsa. To właśnie konflikt Krzysztofa Wyszkowskiego z byłym prezydentem może być jednym z motywów działania Pawła Adamowicza. Krzysztof Wyszkowski od lat publicznie zarzuca Lechowi Wałęsie współpracę z Służbą Bezpieczeństwa. Jednak – jak przekonuje – nie walka z pierwszym przewodniczącym Solidarności, a chęć poprawienia programu instytucji kieruje nim w podtrzymaniu swojej kandydatury.

[fot. youtube.com]

radiomaryja.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook