Jedynie prawda jest ciekawa


Wyrzucimy tę ustawę do kosza

14.05.2012

W ostatni piątek koalicja PO-PSL-Ruch Palikota uchwaliła ustawę o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Zapewne z jakimiś małymi zmianami przyjmie ją Senat a następnie podpisze prezydent Komorowski.

Ponieważ uchwaleniu tej ustawy towarzyszyły różnego rodzaju prowokacje samego premiera Tuska jak i dzielnie go wspomagającego posła Palikota, do opinii publicznej nie przebiła się chyba informacja, że będzie ona obowiązywała do najbliższych wyborów parlamentarnych, a więc najpóźniej do końca 2015 roku.

Po zdobyciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość zwyczajnie wyrzucimy ją do kosza. Wszyscy ci którzy się po tym stwierdzeniu pukają w czoło, powinni wiedzieć, że w Polsce ciągle w tej dziedzinie istnieje odpowiedzialna alternatywa.

Konieczne są przede wszystkim natychmiastowo wprowadzone dwa posunięcia. Pierwszym powinno być stworzenie możliwości pracy po 60 roku życia dla kobiet i 65 dla mężczyzn ale dla tych, którzy chcą, mają odpowiednie możliwości zdrowotne i wreszcie mają gdzie pracować.

Drugim dobrowolność ubezpieczenia w OFE. Wszyscy ci, którzy chcą zostać w systemie kapitałowym mają taką możliwość tyle tylko, że z przejęciem pełnego ryzyka związanego z wysokością przyszłych świadczeń emerytalnych.

Wszyscy pozostali przenoszą składki do ZUS gdzie są one waloryzowane co najmniej corocznym wskaźnikiem inflacji.

Konieczne jest także wprowadzenie pełnego wymiaru składki ubezpieczeniowej także od wynagrodzeń przekraczających 2,5 średniego wynagrodzenia, a także pełne „oskładkowanie” umów śmieciowych od których obecnie nie są pobierane składki albo są pobierane tylko częściowo.

Najważniejszym elementem tej ubezpieczeniowej alternatywy powinna być odpowiednia polityka rodzinna. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program takiej polityki „teraz rodzina”.

Program składa się z 3 segmentów tzn. finansowego wsparcia dla rodzin, pracy i domu ale najbardziej rozbudowaną jego częścią jest ta poświęcona finansom rodziny, bo na takie wsparcie naszym zdaniem rodziny oczekują.

Program zwiera propozycję ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych o progresywnym charakterze związanym z liczbą dzieci. I tak jedno dziecko upoważniałoby do ulgi  w wysokości 1 tys. zł drugie 2 tys. zł, trzecie 3 tys. zł itd.

Ponieważ rodziny wielodzietne z reguły nie należą do tych, które osiągają wysoki poziom dochodów aby stworzyć możliwość odliczenia ulg w pełnej wysokości tej ulgi w w sytuacji kiedy nie wystarcza dochodu, mogłyby być jej odliczane od składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Przy czym niezwykle ważnym rozwiązaniem jest przyjęcie założenia, że ulga w podatku dochodowym przysługuje rodzinie od momentu poczęcia dziecka.

Kolejne wsparcie dla rodzin to opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia emerytalnego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym w wysokości 450 zł miesięcznie na każde dziecko nie więcej jednak niż 1350 zł miesięcznie.

Dla osób nie mających prawa do urlopu wychowawczego ale rezygnujących z aktywności zawodowej żeby sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem wysokość odprowadzanej przez Skarb Państwa składki byłaby obliczana od 60 proc. średniego wynagrodzenia za prace na dziecko jednak nie w wysokości wyższej niż od 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Wsparcie finansowe obejmowałoby także tzw. bon rodzinny w wysokości 300 zł na każde dziecko miesięcznie, który służyłby do pokrycia kosztów pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu do tej pory finansowanego przez rodziców.

Uzupełnieniem tego wsparcia byłaby także tzw. karta rodziny wielodzietnej (dla rodzin z  trójką i większą liczbą dzieci), która pozwalałaby na bezpłatne korzystanie takiej rodziny z instytucji kultury, sportu, przewozów komunikacją miejską i kolejową.

Wreszcie znaczącym wsparciem dla rodzin byłoby przeforsowanie na forum UE zerowej stawki podatku VAT dla ubranek i obuwia dziecięcego. Ponieważ w UE rozpoczynają się pracę nad dyrektywą unijną w tej sprawie, Polska powinna zbudować koalicję, która przeforsowałaby takie rozwiązanie, ponieważ obowiązuje ono już w takich krajach jak W. Brytania i Irlandia.

W programie „Teraz rodzina” są również zawarte rozwiązania poświęcone  pracy i domowi szczególnie dla ludzi młodych.

Jeżeli chodzi o pracę zasadniczym rozwiązaniem jest pobieranie przez 2 lata tylko 50% należnej składki na ubezpieczenie społeczne od nowo zatrudnionych absolwentów, a także wliczanie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego kobiety prowadzącej działalność gospodarczą.

Jeżeli chodzi o politykę mieszkaniową to PiS chce powrotu do programu „Rodzina na swoim”, a także uruchomienia dopłat do kredytów zaciąganych na kupno bądź budowę domu albo mieszkania.

Wszystkie te propozycje są właśnie pełną alternatywą dla suchego podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat. Ponieważ PiS je posiada, dlatego z taką pewnością mówi o wyrzuceniu do kosza uchwalonej przez PO-PSL -Ruch Palikota ustawy emerytalnej.

Stały wzrost notowań PiS daje coraz większą szansę na to, że ten program niedługo będzie w Polsce wprowadzany.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook