Jedynie prawda jest ciekawa


Dudek: Wyrok Trybunału opierał się na polityce

21.10.2013

"To jest lekcja, z której powinniśmy wyciągać wniosek: nie możemy zanadto polegać na Europie Zachodniej" - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Antoni Dudek.

Stefczyk.info: Czy dzisiejszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że ten nie może ocenić rosyjskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej, będzie miał jakiś wpływ na historyczne spojrzenie na tą sprawę?

Prof. Antoni Dudek: Wyroki mają znaczenie w kwestiach historycznych. Oczywiście były wyjątki, których przykładem są wyroki trybunału w Norymberdze. Na szczęście jednak przekaz historyczny i przekaz prawny są od siebie niezależne, rządzą się różnymi prawami. I bardzo dobrze – inaczej doprowadzilibyśmy do sytuacji, w której spory historyczne byłyby rozstrzygane przez sądy. A to nie byłoby dobrym rozwiązaniem, gdyż w wymiarze sprawiedliwości dąży się (i słusznie), żeby na końcu procesu był wyrok ostateczny. Nie może być dwóch wyroków wydanych przez dwa różne sądy w tej samej sprawie. Natomiast w przekazie historycznym jest dokładnie odwrotnie. Istnieje wielość narracji i ocen, które się nieustannie ze sobą ścierają. Czasem w debatach historycznych używa się argumentów prawnych – i odwrotnie, ale w rzeczywistości te dwa światy są od siebie odrębne. Dlatego nie przywiązuję aż tak dużego znaczenia do tego, co Trybunał Sprawiedliwości w sprawie Katynia powiedział. Oczywiście, wolałbym – solidaryzując się z rodzinami ofiar, żeby ETPC przywołał Rosję do porządku. Jednak myślę, że tu w ogóle nie kwestie historyczne odgrywały główną rolę, a kwestia bieżącej polityki. Rosja, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, ma niezwykle silną pozycję w Europie.

Odnosząc się do tej kwestii współczesnej polityki, czy ten wyrok można nazwać jakimś „zwycięstwem Rosji”?

Na pewno nie jest to porażka Rosji, ale raczej sukces. Natomiast sam fakt, że Rosja musiała tłumaczyć się z tej sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, był jej porażką i sukcesem rodzin ofiar Katynia. Ten wyrok oczywiście jednak nie jest satysfakcjonujący dla bliskich pomordowanych przez NKWD, a jest zadowalający dla strony rosyjskiej. Myślę, że w wymiarze propagandowym, to jednak Rosja straciła, w momencie gdy tylko ta sprawa trafiła do Trybunału. Jednak wiele osób na Zachodzie dowiedziało się dopiero, że było coś takiego jak Katyń. My na to patrzymy na sprawę Katynia polskimi oczami – od dziecka młody Polak czy Polka słyszy o Katyniu. Natomiast w Europie jest to jedna z wielu ogromnych i tragicznych zbrodni, która miała miejsce na Wschodzie. Sam fakt, że w ogóle doszło do tego procesu, był sukcesem strony polskiej. Natomiast, może oczekiwania były zbyt duże, że te unijne instytucje będą nam przyznawać rację w sporach polsko-rosyjskich. Tutaj w grę wchodzi wiele czynników. 

MSZ wydał oświadczenie, w którym mówi, że jest rozczarowany wyrokiem, ale „powinniśmy też dostrzegać te pozytywne elementy”. Czy nie jest to trochę tłumaczenie międzynarodowego Trybunału?

Ten wyrok nie jest totalną porażka. Przegrana strony polskiej byłaby gdyby Trybunał na początku odrzucił tą sprawę i postanowił się nią nie zajmować – wtedy mieli byśmy do czynienia z bezapelacyjnym sukcesem Rosji i porażką Polski. Jednak tak się nie stało. Sprawa przeszła przecież przez dwie instancje, została nagłośniona. Musimy się jednak pogodzić z tym, że patrzenie na nasze sprawy w Europie Zachodniej jest inne niż nasze spojrzenie na historię. Dla nich nasze racje nie zawsze są przekonujące. To jest lekcja, z której powinniśmy wyciągać wniosek: nie możemy zanadto polegać na Europie Zachodniej. Tego też uczy nas historia. My mamy pewien kompleks Zachodu - mamy nadzieję, że kiedyś on nas doceni i się nad nami pochyli. Nic takiego jednak nie następuje i nie nastąpi. Jedyne co możemy zrobić, to systematycznie powtarzać i przypominać o tragicznych (ale także pozytywnych) wydarzeniach z naszej historii – tylko w sposób atrakcyjny dla ludzi z Zachodu. Jeżeli zainwestujemy w to odpowiednio dużo środków, to może kiedyś Katyń przestanie być w Europie Zachodniej wydarzeniem anonimowym. Nawet gdyby ten wyrok był dla nas korzystny, to mam poważne wątpliwości czy Rosja by go wykonała – to byłoby bardziej moralne zwycięstwo niż realne. To jest kraj, w którym rządzą inne reguły niż w Unii Europejskiej.

Czy to, że Rosja nie współpracowała z Trybunałem w tej sprawie, zobrazuje Zachodowi jaki jest ten potężny partner ze Wschodu?

Nie sądzę. Na Zachodzie nie ma złudzeń co do Rosji. Każdy kolejny rok współpracy UE z Rosją potwierdza, że mamy do czynienia z krajem o innych regułach cywilizacyjnych. To nie spowoduje jakiejś radykalnej zmiany postrzegania Rosji. Zachód traktuje ją z mieszaniną lęku i poczucia, że ta Rosja jest potężna oraz niezbędna – posiada niezwykle ważne surowce energetyczne. Trzeba się jej obawiać, trzeba patrzeć jej na ręce, ale nie wolno się łudzić, że tam można wiele zdziałać. Świetnie pokazuje to historia sprawy Litwinienki: był okres kiedy to ochłodziło stosunki rosyjsko-brytyjskie; minęło kilka lat i sprawa została jednak odłożona. A przecież było to – dla ludzi Zachodu - nieporównywalnie ważniejsze niż sprawa Katynia. Warto też zauważyć, że na Zachodzie poczucie zagrożenia Rosją jest nieporównywalnie mniejsze niż w Polsce (z przyczyn historycznych) – co nie znaczy, że go nie ma.

Czy wobec tej mentalności rosyjskiej myśli pan profesor, że jest możliwość, że Rosja kiedyś inaczej – bardziej przychylnie dla nas – spojrzy na sprawę Katynia?

Jest możliwość – chociaż w najbliższej przyszłości mało realna, jednak istniejąca, że nastąpi powtórka z sytuacji, którą mieliśmy w pierwszej połowie lat 90. Wtedy Rosjanie udostępnili nam wiele dokumentów ws. Katynia – łącznie z rozkazem Stalina i innych członków biura politycznego. To był najważniejszy dokument, który definitywnie wskazywał odpowiedzialnych za ten mord. Kiedy Rosją przestanie rządzić były KGB-ista, a zacznie Rosjanin z inną biografią, to może nasze relacje się poprawią. Jednak nie zapowiada się, żeby to była niedaleka przyszłość. Przypadek Jelcyna pokazał, że Rosja może mieć inną twarz. Jednak to nigdy nie będzie taka twarz, do jakiej przyzwyczailiśmy się w relacjach z Francją czy Wielką Brytanią. Na stosunkach polsko-rosyjskich aktualnie ciążą także inne, bardzo ważne i współczesne sprawy: Smoleńska i energetyki niż sprawa zbrodni katyńskiej.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

rozmawiała Magdalena Czarnecka

[fot. PAP/Wiktor Dąbkowski]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook