Jedynie prawda jest ciekawa


Wyrok na twórcę Antykomora to szerszy problem

15.09.2012

Sędzia powinien stwierdzić, że chociaż tutaj nastąpiło naruszenie przepisów, to szkodliwość jest na tyle niska, że chłopak zostaje uniewinniony albo dużo mniejszy wyrok - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu" i "Uważam Rze".

Stefczyk.info: Na twórcę portalu Antykomor zapadł wyrok, skazujący go na niemal półtora roku ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Czy to słuszny wyrok?

Trzeba zacząć od tego, że są w polskim kodeksie karnym trzy paragrafy, które powinny zostać z niego wykreślone. Jeden to najsłynniejszy paragraf 212, czyli możliwość procesu karnego za „zniesławienie w praktyce” oraz dwa dodatkowe paragrafy: o naruszaniu godności konstytucyjnych organów państwa, czyli wszystkich urzędników wymienionych w konstytucji (także na przykład rzecznika praw obywatelskich) i paragraf, który mówi w szczególności o głowie państwa. To jest właśnie ten paragraf, na podstawie którego kiedyś działa się sprawa bezdomnego Huberta H., a teraz sprawa twórcy strony Antykomor. Wszystkie te trzy przepisy krępują wolność słowa i powinny zostać zniesione, ponieważ bardzo łatwo jest je wykorzystać przeciwko swoim konkurentom politycznym. Demokracja nie rozleciałaby się od zniknięcia tych przepisów. Są przykłady demokracji, chociażby amerykańska, gdzie w ogóle nie ma mowy o tym, żeby wytaczać procesy komukolwiek za obrazę prezydenta. W USA prezydenta się obraża, kpi z niego i to w sposób taki, jaki nam nawet nie mieści się w głowie. Antykomor przy tym to zabawa dzieci. Nie znam pisemnego uzasadnienia wyroku i można to zinterpretować w ten sposób: sędzia wziął paragraf, zobaczył na stronie rzeczy niezgodne z tymi przepisami i wydał wyrok do którego miał prawo. Ale wydaje mi się, że chociaż w Polsce nie ma prawa precedensowego, to jednak układanka pewnych wydarzeń związanych z wymiarem sprawiedliwości jest bardzo uderzająca. Porównajmy sobie kuriozalne stwierdzenia sądu w sprawie gangsterów związanych z mafią pruszkowską z oburzeniem sędziego na twórcę Antykomora. Gangsterzy to są dzisiaj inni ludzie, jak ktoś popełni nawet najgorsze przestępstwo, ale się zmienił, to nie warto go ciągać za poprzednie winy, bo już jest miły i fajny. W przypadku Antykomora sędzia oczywiście wiedział, że jeśli wydałby wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności (a jest taka możliwość w tym paragrafie), to byłby absolutny skandal, a Frycza traktowałoby jako więźnia politycznego. Ograniczenie wolności w postaci prac społecznych jest jednak również uciążliwe. Uważam ten wyrok za skandaliczny. Sędzia powinien stwierdzić, że chociaż tutaj nastąpiło naruszenie przepisów, to szkodliwość jest na tyle niska, że chłopak zostaje uniewinniony albo dużo mniejszy wyrok. Warto jednak podkreślić jeszcze jeden wymiar tej sprawy – ten człowiek będzie miał wpis w kartotece, bowiem to jest wyrok w procesie karnym. Ten młody człowiek w ciągu najbliższych lat, być może najważniejszych w jego życiu, będzie po prostu osobą notowaną. A pytania o karalność zamykają przecież drogę do niektórych zawodów, więc Frycz ma skazę w życiorysie na dobre kilka lat.

Prezydent powinien zdecydować się na ułaskawienie Frycza?

Prezydent mówi, że jemu taka ochrona nie jest potrzebna – i bardzo dobrze, że tak mówi, ale teraz powinny za tym pójść działania. Jeżeli rzeczywiście taka ochrona nie jest mu potrzebna, to powinien (jeśli wyrok, rzecz jasna, zostanie utrzymany) ułaskawić Frycza. Prośba o ułaskawienie mogłaby być uwzględniona już po wykonaniu prac społecznych, ale złagodziłoby to przynajmniej problem bycia notowanym. Lech Kaczyński jako prezydent kilkakrotnie takie rzeczy robił – jeżeli ktoś miał wyrok na przykład za jazdę po pijanemu, to zwracał się o ułaskawienie, by nie mieć tego wyroku w kartotece, gdyż to może niesłychanie utrudniać życie. Jestem przekonany, że obrona powinna zdecydowanie pójść jak najdalej – to jest tego typu sprawa i orzeczenie, że obrońcy Frycza powinni wykorzystać wszystkie możliwości odwoływania się od wyroku: II instancja, kasacja, a jeżeli będzie taka potrzeba – Strasburg.

Czy wyrok można wpisać w szerszą tendencję rządów Platformy Obywatelskiej?

Myślę, że niestety jest to szersza tendencja. Pokazuje to dobrze również sprawa sędziego Milewskiego. Nawet jeżeli nie ma mowy o jednoznacznym wydawaniu rozkazów w sprawie wyroków, to czołobitność sędziego Milewskiego wobec jakiegoś urzędnika z kancelarii premiera pokazuje, że sędziowie świetnie potrafią wyczuć atmosferę i oczekiwania władzy. Nie ma potrzeby istnienia formalnego mechanizmu – prokuratura może formalnie pozostawać niezależna, ale nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Działają inne, nieformalne mechanizmy: dzwoni urzędnik z kancelarii premiera, sędzia jest natychmiast na kolanach. Myślę, że te wszystkie sprawy, które się zgromadziły w tak krótkim czasie, czyli Pruszków, sędzia Milewski i Antykomor tworzą fatalny obraz wymiaru sprawiedliwości. I żadne doraźne działania tutaj nie pomogą.

not. sv

[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook