Jedynie prawda jest ciekawa


Wyrok na doktora G. ostrzeżeniem od Tuska

07.01.2013

Wszystko wskazuje na to, iż wyrok w sprawie doktora Mirosława G. to sygnał wysłany z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do środowiska lekarzy – „uważajcie, nie protestujcie, nie podskakujcie, bo mamy na was sposoby”.

Na początku grudnia ubiegłego roku dość często mówiło się o możliwej powtórce strajku lekarzy, który miał miejsce w grudniu 2011. Wtedy chodziło o „bałagan refundacyjny”, tym razem protesty miały dotyczyć przewidywanych problemów przy wprowadzeniu nowego systemu weryfikacji ubezpieczeń pacjentów. Część lekarzy, szczególnie po debacie PiS dotyczącej służby zdrowia, stwierdziło, iż dojść mogą przy okazji strajków także postulaty płacowe. Do protestów co prawda jeszcze nie doszło, ale pamiętajmy, że mamy dopiero początek stycznia, wszystko przed nami, szczególnie w gospodarce – prof. Krzysztof Rybiński wyraźnie wskazuje, iż ten rok będzie najtrudniejszym w całej historii III RP i być może właśnie przekraczamy próg wieloletniej recesji i kryzysu gospodarczego na niewyobrażalną skalę. Pogląd ów w dużej części podzielają inni ekonomiści, choćby Cezary Mech czy Janusz Szewczak.

O tym, iż publiczna służba zdrowia jest powiązana ze stanem gospodarki i administracji bardzo ściśle, nie muszę chyba tutaj mówić. Jednak do fatalnej sytuacji organizacyjnej, dochodzi niestety także kwestia powszechnych patologii panujących w środowisku lekarskim i rzutujących na stan pacjentów. W tym kontekście wyrok w sprawie doktora G. nie mógł zapaść w lepszym dla Donalda Tuska momencie – stanowi on wyraźne ostrzeżenie dla środowiska.

Nim przejdziemy do dalszych rozważań należy sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: czy w Polsce mamy do czynienia z korupcją wśród lekarzy? Mamy, i do niestety dość powszechnie. Czy dochodzi do przypadków odmowy świadczenia usługi medycznej, wykonania zabiegu, przeprowadzenia operacji czy nawet zaniedbania opieki (często skutkującej śmiercią pacjenta) przez lekarza po nie otrzymaniu łapówki. Tak, także i do takich sytuacji dochodzi – wystarczy popytać, świadectw będzie wiele. Wreszcie – czy w środowisku tym panuje niezdrowa solidarność kastowa, broniąca kolegów i koleżanki złapanych „za rękę” – tak, proszę sobie przypomnieć początek całej afery. Niestety – Polacy są na publiczną służbę zdrowia skazani. Na prywatne usługi stać garstkę zamożnych wybrańców. Mając to na uwadze trzeba przyznać, iż działania podejmowane przez prokuraturę i służby w czasach rządów PiS były uzasadnione – tu nie chodziło o jakiś estetyczny „ład moralny” lecz zwyczajnie o uzdrowienie, nomen omen, newralgicznego sektora publicznego, wycięcie raka patologii, który rocznie doprowadza do śmierci wielu setek pacjentów i do dramatu wielu rodzin.

Można oczywiście się spierać co do medialnego i głośnego charakteru zatrzymań, ale umówmy się – obywatele muszą się czuć bezpieczni we własnym kraju. Władze mają w nich budować poczucie tego, iż sprawy zmierzają w kierunku naprawy, że niegodziwość jest karana.

Jednak środowisko lekarskie jest środowiskiem bardzo wpływowym – zawód lekarza jest zawodem zaufania społecznego, stąd też Donald Tusk obawiał się, iż partie opozycyjne mogą po poparcie lekarzy „sięgnąć” i ewentualne lekarskie strajki i protesty starać się zdyskontować na swoją korzyść.

Wyrok na Mirosława G., każdy to widzi, jest i tak wyrokiem maksymalnie złagodzonym, do tego stopnia, iż właściwie kluczem do sprawy jest tylko to, iż wyrok był skazujący. Sąd bowiem nie ukarał bezczelnego łapówkarza, lecz był pośrednikiem w przesyle sygnału do całego środowiska: „wszyscy wiemy jak tam to u was wygląda, mamy haki nie tylko na tego kolegę, więc uważajcie”. Po sprawie sędziego Milewskiego nie mamy chyba wątpliwości, iż o sądownictwie polskim można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest niezależne. „Sędzia na telefon” jest smutną rzeczywistością czegoś co już chyba tylko żartobliwie można określać „wymiarem sprawiedliwości”. Ponadto każdy kto śledził uzasadnienie wyroku przez sędziego widział wściekłość człowieka, który wbrew sobie musi skazać „ofiarę IV RP”. Cóż – gdy telefon z KPRM dzwoni, to nie można nie odebrać.

W tej sytuacji za każdym, nawet najdelikatniejszym sygnałem o możliwych protestach w służbie zdrowia, szły będą kolejne wyroki. Sądy nagle zaczną kończyć ciągnące się latami sprawy o odszkodowania po błędach lekarskich, zakończone zostaną inne, nie tak głośne sprawy korupcyjne, być może padną o wiele bardziej surowe wyroki. Kto wie – może Donald Tusk znów „wścieknie się” i będzie chciał posyłać lekarzy „w kamasze” i wrócą po postulatach płacowych słowa „pokaż lekarzu co masz w garażu”. Wszystko przed nami.

Na razie mamy ten jeden ważny, ale niestety niezbyt cieszący wyrok. Zresztą – Tusk tym wyrokiem stara się ewidentnie załatwić dwie sprawy – uciszyć środowisko lekarzy i znów straszyć retoryką strasznego, stalinowskiego PiS. Władzy jednak najwyraźniej kończą się już chwyty propagandowe, sięga więc po zużyte klisze.

A na sam koniec, co do kuriozalnych mów o „metodach stalinowskich” to można je skomentować tylko w jeden sposób – nikt tak dobrze nie zna metod stalinistów jak ich wychowankowie. Tyle w tym temacie.

Arkady Saulski, wGospodarce.pl   

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook