Jedynie prawda jest ciekawa


Wyjaśnienie przyczyn katastrofy to racja stanu

13.11.2012

Katastrofa czy jej geneza wydają się jednym z mitów założycielskich III RP i przyznanie się do błędu jest dla niektórych bardzo trudne - mówi Grzegorz Januszko, ojciec stewardessy, która była najmłodszą ofiarą katastrofy smoleńskiej.

Rozmowę z Januszką przeprowadził "Nasz Dziennik". W wywiadzie ojciec Natalii Januszko formułuje gorzką ocenę mediów i tego, w jaki sposób zajmują się katastrofą smoleńską. Gdy pada pytanie o przyczyny tak negatywnego podejścia niektórych tytułów do tematu tragedii i rodzin ofiar, odpowiada: "Katastrofa czy jej geneza wydają się jednym z mitów założycielskich III RP i przyznanie się do błędu jest dla niektórych bardzo trudne. Na nasze nieszczęście stało się to pewnym symbolem, kwestią totemiczną, co nie pozwala na merytoryczną dyskusję" - uważa Januszko.

Odnosi się także do kwestii konferencji naukowców i ich badań, które zmierzają do ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej: "Kiedyś słyszeliśmy, że paru naukowców badających przyczyny katastrofy to "nieuki". Teraz na konferencji, która odbyła się w zeszłym miesiącu w Warszawie, było ich ponad stu. Czy to nadal nieuki? Nikt nie ma niezbitych dowodów na zamach, ale też nie ma dowodów, które by jasno wskazywały, że zamachu nie było" - twierdzi Januszko.

I puentuje: "Być może są osoby, które bardziej zajmuje wirtualna śmierć gwiazd telenoweli niż temat katastrofy smoleńskiej. Dla nas jednak jako rodzin oraz dla przyjaciół tych 96 ofiar temat katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku i śmierci naszych bliskich nie jest obojętny, a myślę, że i dla kraju i większości obywateli doprowadzenie do konkluzji, wyjaśnienia tego, co się stało pamiętnego dnia pod Smoleńskiem, jest racją stanu."

Całość wywiadu w "Naszym Dzienniku".

sv, "NDz"

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook