Jedynie prawda jest ciekawa


Wydawnictwa łamią prawo oświatowe

23.08.2013

Dyrektorzy szkół zabierają nauczycielom prawo wyboru określone w przepisach.

Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Już za ponad tydzień rzesze uczniów przestąpią próg szkolny. Jednak wcześniej rodzice muszą zakupić im wszystkie niezbędne do nauki materiały, w tym podręczniki, których ceny z roku na rok rosną. O tym dlaczego książki do szkoły są takie drogie rozmawiamy z Mateuszem Górowskim, prezesem fundacji Polska bez Korupcji.

Stefczyk.info? Dlaczego podręczniki są takie drogie?

Mateusz Górowski, prezes fundacji Polska bez Korupcji: Z naszych informacji wynika, że prawie 20 proc. ceny podręcznika to koszt łapówki. W zamian za deklaracje, że nauczyciel będzie korzystał z danej książki, wydawcy fundują szkole jakieś elektroniczne gadżety. Wydawnictwa nazywają ten wydatek „funduszem marketingowym”, tymczasem tak naprawdę jest to zwykła łapówka.

Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

To zachowanie łamie prawo oświatowe. Powiedział to dokładnie kurator woj. śląskiego: dyrektor szkoły, który podpisuje umowę z wydawnictwem na trzy lub cztery lata zabiera nauczycielom prawo wyboru podręczników, które jest określone w przepisach dotyczących oświaty. To nauczyciel powinien wybierać materiały, z których korzysta on i jego podopieczni. Poza tym dyrektor kieruje jednostką państwową, więc jest funkcjonariuszem państwowym – tym samym jeżeli przyjmuje on jakąś korzyść majątkową to jest to zwyczajna korupcja – nieważne czy pobiera te gadżety dla siebie czy dla osób trzecich.

Czy MEN ma na to jakiś wpływ? Czy to można zmienić?

Ministerstwo Edukacji Narodowej powinno przede wszystkim zakazać przyjmowania sprzętu elektronicznego dla szkół w zamian za umowę. Także powinien sprzeciwić się częstemu odwiedzaniu szkół przez przedstawicieli handlowych, którzy oferują nie fajny podręcznik, ale ciekawy prezent. Ministerstwo powinno wydać kategoryczny zakaz odwiedzania szkół przez takich przedstawicieli. Czego to uczy nasze dzieci? Kombinatorstwa i „ugładzonej” korupcji.

Czy państwo rozmawiali z przedstawicielami ministerstwa?

Jesteśmy cały czas w stałym kontakcie z ministerstwem. Odbyły się już dwa posiedzenia: podkomisji ds. jakości kształcenia i komisja edukacji nauki i młodzieży. Tam był przedyskutowany ten temat, niestety nie przyniosło to innowacyjnych rozwiązań. Ministerstwo przed wakacjami przeprowadziło kontrolę proceduralną, a teraz od września zamierza wprowadzić pełną procedurę kontrolną w placówkach edukacyjnych. Mam nadzieję, że po tych kontrolach coś się zacznie zmieniać.

Czy jest jakiś sposób żeby na chwilę obecną rodzice uniknęli dużych wydatków na podręczniki?

W każdej szkole powinien odbywać się, zgodnie z prawem o systemie oświaty, obwód podręcznikami używanymi w szkołach. Dyrektor w placówce powinien organizować kiermasze. Rodzice mogą starać się szukać używanych podręczników. To jedyna opcja aby ograniczyć wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Niestety nie wszystkie podręczniki można kupić używane – np. ćwiczenia, które trzeba uzupełniać. Wydawcy nie mogą zmieniać w podręczniku więcej niż 20 proc. treści – jednak nawet to daje im wystarczającą możliwość aby zmienić układ w książce i utrudnić obrót używanymi podręcznikami. Mam nadzieję, że już niedługo ta procedura się zakończy i wydawcy zaczną konkurować ze sobą cenami

Co z możliwością wprowadzenia jednolitego programu nauczania? Czy to rozwiązałoby jakoś sytuację?

Mateusz Górowski, prezes fundacji Polska bez Korupcji: Jednolity program nauczania na pewno w jakiś sposób zmieniłby system, który mamy obecnie. To jest jednak bardzo ciężkie do wprowadzenia, ponieważ musi być ewentualny wybór podręczników dla nauczycieli. Wydaje mi się, że ciężko by było, aby wszyscy uczyli się z takiego samego podręcznika. Zdarzają się klasy o wyższym stopniu zaawansowania i mają inaczej realizowany program nauczania. Myślę, że powinna być różnorodność, ale nie na taką skalę jak jest teraz.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Not. mc

[fot.sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook