Jedynie prawda jest ciekawa


Wychodzi degrengolada PSL

06.06.2013

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL rozwiązał dolnośląskie struktury partii. Bezpośrednim powodem był list, jaki część regionalnych działaczy wysłała do prezesa ludowców atakujący jedną z działaczek – pochodzącą z Dolnego Śląska sekretarz NKW. Znajdujemy w nim cytaty m.in. ze… Stinga.

Działacze powołując się na brytyjskiego muzyka już we wstępie piszą: "Wciąż jest tak wiele rzeczy, które chciałbym zrozumieć czy poznać. Kluczem do mego życia jest ciągła nauka. A ja czuję, że mam coraz mniej czasu. Dlatego spieszę się jeszcze bardziej."

O konflikcie w lokalnym PSL rozmawiamy byłym politykiem tej partii Bogdanem Pękiem.

 

Stefczyk.info: Struktury dolnośląskiego PSL zostały rozwiązane. Nie ma władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych. Trudno jednak zrozumieć, o co konkretnie w tej walce o władzę poszło. Sprawa wygląda na wewnętrzny konflikt działaczy. Co musiało się stać, że władze partii podjęły tak radykalną decyzję?

Bogdan Pęk, senator PiS, wieloletni polityk PSL, m.in. jako członek władz partii: - Wydaje się, że sytuacja rzeczywiście ekstraordynaryjna, bo takich decyzji, jak podjętej przez Naczelny Komitet Wykonawczy właściwie dotychczas nie było. Zwykle w podobnych sytuacjach zwoływano zjazd nadzwyczajny. W PSL na Dolnym Śląsku od lat panował ostry konflikt. Pojawiały się też podejrzenia o działania niezgodne z prawem przez ludzi – mianowanych przez PSL – z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i być może Agencję Ziemską. W moim przekonaniu musi tam być jakieś drugie, głębokie dno. Niewykluczone, że mamy do czynienia z jakimś ruchem wyprzedzającym wobec jakiegoś śledztwa, o którym jeszcze nie wiemy.

 

W tym regionie „gotowało się” od lat.

To bardzo dziwna sprawa. Kiedyś szefem tamtejszych struktur był bardzo przyzwoity człowiek Janusz Dobrosz. Po jego odejściu z PSL-u, razem z dużą grupą działaczy, do której należałem m.in. ja, Janusz Wojciechowski, Zbigniew Kuźmiuk, Zdzisław Podkański, przyszli ludzie słabi. Później okazało się, że przy braku silnego i uczciwego kierownictwa do głosu doszły osoby zainteresowane osiąganiem osobistych korzyści w działalności politycznej. Długie lata toczyły one między sobą zażarty bój o zyski ze sprawowanych funkcji. Musiało to doprowadzić do degrengolady i destrukcji tych struktur. Odkrywa się przed nami wierzchołek góry lodowej. PSL, kiedyś formacja ideowa, stała się pragmatyczną partią władzy, mówiąc najdelikatniej. Politycy PSL wymyślili sobie hasło „Blisko ludzkich spraw”, ale de facto wychodzi wyłącznie o ich własne sprawy. To jest ich główne credo w tej chwili już właściwie we wszystkich obszarach.

 

W czym się przejawiała ta walka o własne korzyści?

Głośno było przecież o podejrzeniach o nieprawidłowości ws. sprzedaży ziemi, pomocy dla młodych rolników, a w sprawie ustawiania konkursów na unijne dotacje jeden z prominentnych działaczy trafił nawet do aresztu. Znając uwarunkowania wewnątrz PSL, które traci elektorat, wyraźnie słabnie, podjęcie decyzji o rozwiązaniu struktur musiało być oparte na jakichś dodatkowych informacjach, o których nie wiemy. Być może niebawem w atmosferze kolejnego skandalu je poznamy. Nie wykluczam kompromitacji ludzi postawionych przez kierownictwo partii na państwowych stanowiskach.

 

Czyi ludzie rządzili ostatnio w regionie?

Regionalny prezes PSL toczył bój z dyrektorem terenowego oddziału agencji. A wszystko to byli ludzie mianowani przez poprzednie władze PSL, czyli muszą być związani z Waldemarem Pawlakiem.

Not. ruk

[Fot. facebook]

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook