Jedynie prawda jest ciekawa


„Wybory lokalne to też polityka i często spór o wartości”

08.11.2014

Wspólną audycję Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl prowadził w tym tygodniu Michał Karnowski.

„To bardzo ważne wybory, mają wymiar praktyczny, nie tylko decydujemy o drogach, ale też wybieramy ideowo. Wybieramy ludzi lewicy lub prawicy, którzy mają taki lub inny stosunek np. do kościoła” - zauważył Karnowski.

Publicystka i pisarka Barbara Stanisławczyk dodała, że kampania wyborcza częściowo toczy się poza mediami. „Np. podróże po Polsce Jarosława Kaczyńskiego nie są monitorowane przez media. Pewnie trochę na życzenie samego prezesa. Ale też media mainstreamowe bardziej są zainteresowane tym, co robią rządzący” - powiedziała. Stanisławczyk ze smutkiem stwierdziła także, że obecna kampania bardzo skręciła w kierunku ciekawostek z kroniki towarzyskiej. „Kto z kim się bawił, kto ile wypił” - wymieniała opisując powracający incydent z udziałem kandydata na prezydenta Warszawy Przemysława Wiplera, oraz aferę z udziałem posłów PiS.

Według Piotra Zaremby, publicysty tygodnika wSieci i portalu wPolityce.pl mimo, że kandydaci naciskają na swoje związki z dana miejscowością, to kampania musi mieć też wymiar partyjny.

„To widać choćby w spotach z udziałem pani premier Kopacz. I to zabieg skuteczny, kampania PO ma jakiś wymiar odwrócenia i odbudowania tego, co rząd Tuska zaprzepaścił” - zauważył Piotr Zaremba. „Mówi się, że do załatania dziury w jezdni polityka nie jest potrzebna, ale to nie jest prawda”.

Zaremba wyliczył trzy punkty potwierdzające, jaka role odgrywa polityka w wyborach samorządowych. „To PiS wyraźnie, w swoim partyjnym programie powiedział, że nie zamknie ani jednej szkoły w kraju. (…) Kiedyś wyrzucono prezydenta z PiS w łodzi, bo zamykał szkoły, kiedyś nie widziałem w tym sensu teraz go widzę” - chwalił konsekwencję partii Kaczyńskiego publicysta.

Drugim ważnym elementem, na który ma mieć wpływ polityka jest obszar bezpieczeństwa. Na poziomie partyjnym rozgrywa sę także dyskusja o kompetencjach straży miejskiej. Wreszcie na przykładzie Krakowa Zaremba pokazuje, jak kampania samorządowa staje się sporem ideologicznym.

„Lasota spiera się z Majchrowskim, o to, że nie chcemy klubów go-go w centrum, to jest spór o wartości. I to właśnie samorząd powinien coś z tym zrobić, nie będzie do końca skuteczny, ale sama idea to już połowa drogi” - zapewniał Piotr Zaremba.

Jan Pospieszalski, publicysta Gazety Polskiej Codziennie i autor programu „Bliżej” w TVP Info zwracał uwagę na zaangażowanie Ewy Kopacz w kampanię samorządową PO. Szczególnie podkreślił jej udział w spocie telewizyjnym, w którym jest pewien ukryty przekaz.

„Ewa Kopacz nazywa bzdurami rzeczy ważne, dyskredytuje i ośmiesza na przykład kwestię nazwania mostu. Pada tam taki tekst, „czy nazwiecie most imieniem zdrajcy?”, albo „wy tylko umiecie krzyże zdejmować”, to nie są kwestie i tematy przypadkowe, zapewne PR-owcy zalecili, aby je poruszyć. To w samorządach kształtuje się polityka historyczna, tu decyduje się jak się będą nazywały ulice, czy imieniem Pawła Findera, czy Witolda Pileckiego” - dodał Pospieszalski. Podkreślił także że „po 7 latach władzy widać, że kandydaci PO uciekają do lokalnych komitetów, oni się ukrywają, bo nie chcą , żeby odium obciachu PO na nich spadło, a po wyborach i tak zawierają koalicje z PO i PSL , bo to starosta rozdaje pieniądze”.

Michał Karnowski dodał także, że w ciągu ostatnich lat to nie lewica, nie Leszek Miller i nie SLD zdejmowali krzyże, robił to Palikot jeszcze będąc w PO.

„Właśnie na tym polega ten cynizm, najpierw podkręca się skrajnie lewackie ideologie, a potem ośmiesza się tych, którzy z tym walczą” - dodał Pospieszalski.

Ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” podziękował pani premier Kopacz za to, że „przekonała go, ze należy iść na wybory samorządowe”.

„Nie interesowało mnie głosowanie na władzę, która jest, a opozycja nie wystawiła kandydata,  który gwarantował podjęcie walki. Wydawało mi się, że opozycja mnie zawiodła, pomyślałem, że wystawiając jako kandydata osobę numer dwa widocznie nie chce tych wyborów wygrać. Ale kiedy pani premier postanowiła wciągnąć w orbitę tematów kampanii walkę z krzyżem to poczułem, że muszę iść na te wybory i glosować na kogokolwiek, byle nie na przedstawiciela władzy” - powiedział duchowny.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że w tych wyborach startuje wiele komitetów pozornie nie związanych z żadną partią i jest to tylko połowicznie dobre. „Brand polityczny daje nam jasne wskazówki, ale część prezydentów dużych miast zawdzięcza swój sukces dzięki temu, że jednak w jakiś sposób trafiła do serc wyborców, to nie tylko sztuczki partyjne - zauważył Zaremba.

Publicysta dodał także, że Jacek Sasin jest dobrym kandydatem w Warszawie, ale w jego ocenie, powinein być zgłoszony dawno temu i pracować w Warszawie. „Inna sprawa jest taka, że Jarosław Kaczyńsk obawia się takich ludzi. Ja go wylansuję, a on nie dotrzyma mi wierności” - tłumaczył logikę prezesa PiS Zaremba.

źródło: radiowarszawa.com.pl/run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook