Jedynie prawda jest ciekawa

„Wybory lokalne to też polityka i często spór o wartości”

08.11.2014

Wspólną audycję Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl prowadził w tym tygodniu Michał Karnowski.

„To bardzo ważne wybory, mają wymiar praktyczny, nie tylko decydujemy o drogach, ale też wybieramy ideowo. Wybieramy ludzi lewicy lub prawicy, którzy mają taki lub inny stosunek np. do kościoła” - zauważył Karnowski.

Publicystka i pisarka Barbara Stanisławczyk dodała, że kampania wyborcza częściowo toczy się poza mediami. „Np. podróże po Polsce Jarosława Kaczyńskiego nie są monitorowane przez media. Pewnie trochę na życzenie samego prezesa. Ale też media mainstreamowe bardziej są zainteresowane tym, co robią rządzący” - powiedziała. Stanisławczyk ze smutkiem stwierdziła także, że obecna kampania bardzo skręciła w kierunku ciekawostek z kroniki towarzyskiej. „Kto z kim się bawił, kto ile wypił” - wymieniała opisując powracający incydent z udziałem kandydata na prezydenta Warszawy Przemysława Wiplera, oraz aferę z udziałem posłów PiS.

Według Piotra Zaremby, publicysty tygodnika wSieci i portalu wPolityce.pl mimo, że kandydaci naciskają na swoje związki z dana miejscowością, to kampania musi mieć też wymiar partyjny.

„To widać choćby w spotach z udziałem pani premier Kopacz. I to zabieg skuteczny, kampania PO ma jakiś wymiar odwrócenia i odbudowania tego, co rząd Tuska zaprzepaścił” - zauważył Piotr Zaremba. „Mówi się, że do załatania dziury w jezdni polityka nie jest potrzebna, ale to nie jest prawda”.

Zaremba wyliczył trzy punkty potwierdzające, jaka role odgrywa polityka w wyborach samorządowych. „To PiS wyraźnie, w swoim partyjnym programie powiedział, że nie zamknie ani jednej szkoły w kraju. (…) Kiedyś wyrzucono prezydenta z PiS w łodzi, bo zamykał szkoły, kiedyś nie widziałem w tym sensu teraz go widzę” - chwalił konsekwencję partii Kaczyńskiego publicysta.

Drugim ważnym elementem, na który ma mieć wpływ polityka jest obszar bezpieczeństwa. Na poziomie partyjnym rozgrywa sę także dyskusja o kompetencjach straży miejskiej. Wreszcie na przykładzie Krakowa Zaremba pokazuje, jak kampania samorządowa staje się sporem ideologicznym.

„Lasota spiera się z Majchrowskim, o to, że nie chcemy klubów go-go w centrum, to jest spór o wartości. I to właśnie samorząd powinien coś z tym zrobić, nie będzie do końca skuteczny, ale sama idea to już połowa drogi” - zapewniał Piotr Zaremba.

Jan Pospieszalski, publicysta Gazety Polskiej Codziennie i autor programu „Bliżej” w TVP Info zwracał uwagę na zaangażowanie Ewy Kopacz w kampanię samorządową PO. Szczególnie podkreślił jej udział w spocie telewizyjnym, w którym jest pewien ukryty przekaz.

„Ewa Kopacz nazywa bzdurami rzeczy ważne, dyskredytuje i ośmiesza na przykład kwestię nazwania mostu. Pada tam taki tekst, „czy nazwiecie most imieniem zdrajcy?”, albo „wy tylko umiecie krzyże zdejmować”, to nie są kwestie i tematy przypadkowe, zapewne PR-owcy zalecili, aby je poruszyć. To w samorządach kształtuje się polityka historyczna, tu decyduje się jak się będą nazywały ulice, czy imieniem Pawła Findera, czy Witolda Pileckiego” - dodał Pospieszalski. Podkreślił także że „po 7 latach władzy widać, że kandydaci PO uciekają do lokalnych komitetów, oni się ukrywają, bo nie chcą , żeby odium obciachu PO na nich spadło, a po wyborach i tak zawierają koalicje z PO i PSL , bo to starosta rozdaje pieniądze”.

Michał Karnowski dodał także, że w ciągu ostatnich lat to nie lewica, nie Leszek Miller i nie SLD zdejmowali krzyże, robił to Palikot jeszcze będąc w PO.

„Właśnie na tym polega ten cynizm, najpierw podkręca się skrajnie lewackie ideologie, a potem ośmiesza się tych, którzy z tym walczą” - dodał Pospieszalski.

Ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” podziękował pani premier Kopacz za to, że „przekonała go, ze należy iść na wybory samorządowe”.

„Nie interesowało mnie głosowanie na władzę, która jest, a opozycja nie wystawiła kandydata,  który gwarantował podjęcie walki. Wydawało mi się, że opozycja mnie zawiodła, pomyślałem, że wystawiając jako kandydata osobę numer dwa widocznie nie chce tych wyborów wygrać. Ale kiedy pani premier postanowiła wciągnąć w orbitę tematów kampanii walkę z krzyżem to poczułem, że muszę iść na te wybory i glosować na kogokolwiek, byle nie na przedstawiciela władzy” - powiedział duchowny.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że w tych wyborach startuje wiele komitetów pozornie nie związanych z żadną partią i jest to tylko połowicznie dobre. „Brand polityczny daje nam jasne wskazówki, ale część prezydentów dużych miast zawdzięcza swój sukces dzięki temu, że jednak w jakiś sposób trafiła do serc wyborców, to nie tylko sztuczki partyjne - zauważył Zaremba.

Publicysta dodał także, że Jacek Sasin jest dobrym kandydatem w Warszawie, ale w jego ocenie, powinein być zgłoszony dawno temu i pracować w Warszawie. „Inna sprawa jest taka, że Jarosław Kaczyńsk obawia się takich ludzi. Ja go wylansuję, a on nie dotrzyma mi wierności” - tłumaczył logikę prezesa PiS Zaremba.

źródło: radiowarszawa.com.pl/run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook