Jedynie prawda jest ciekawa


„Wyborcza” roztacza nad Jaruzelskim parasol ochronny

10.12.2013

Jaruzelski ma w szpitalu przygotowany pokoik z telewizją i ulatnia się tam na 2-3 dni - mówi Lech Kowalski, historyk, autor książki "Generał ze skazą".

Stefczyk.info: Jak pan ocenia kolejne, zbiegające się z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, doniesienia o pogorszeniu stanu zdrowia Wojciecha Jaruzelskiego?

Lech Kowalski, historyk, autor książki "Generał ze skazą": To nic nowego. W każdą rocznicę generał zapada na zdrowiu, na dwa, trzy dni, to już się staje tradycją. Za chwilę usłyszymy komunikat ze szpitala resortowego na Szaserów, że został hospitalizowany, łamiącym głosem dyrektor szpitala będzie obwieszczał o stanie zagrożenia zdrowia pana generała. To jest taka gra. Jaruzelski na ten czas wynosi się z domu, a ma taki luksus, że może korzystać ze służby zdrowia kiedy chce, ma tam przygotowany pokoik z telewizją, ulatnia się więc na 2-3 dni, a potem nagle odzyskuje zdrowie i powraca do domu. To zabawa na koszt podatników. Gdyby ktoś inny chciał się wynosić o ustalonym dniu i godzinie, licząc że na niego pokoik na Szaserów, zobaczylibyśmy jak inaczej to wygląda. Dzieci umierają na korytarzach, bo nie mogą dostać się do specjalisty, a dla starego dyktatora podwoje zawsze są otwarte.

Czy będzie pan 13 grudnia przed willą generała?

Nie, nigdy tam nie chodzę. Mam tej postaci po prostu dosyć. Napisałem 13 lat temu jego biografię i od tej pory otrzymuję cios za ciosem i to jest mi do niczego niepotrzebne. Aktualnie kończę pisanie biografii Kiszczaka i będę miał kolejną powtórkę z historii z następnego resortowego odcinka. Dojdzie mi teraz drugi pan odpowiedzialny za różne bezeceństwa w okresie stanu wojennego, więc gdybym jeszcze miał chodzić pod willę generała i protestować ze wszystkimi, to byłby stan chorobowy.

Czy dostrzega pan zwiększenie świadomości społecznej na temat prawdziwych przyczyn wprowadzenia stanu wojennego w ciągu ostatnich kilku lat?

Tak długo jak „Gazeta Wyborcza” będzie wychodziła w nakładzie 180 tysięcy - mnożąc  to przez liczbę członków rodziny - tak długo jak będzie hołubiła generała, tak długo nie mamy co liczyć, że ta świadomość się poprawi. „Wyborcza” trzecią dekadę roztacza nad nim parasol ochronny. Gdyby go złożyła, gdyby odpuściły wszystkie resortowe lecznice, które mu wystawiają na wyrok wszystkie zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia, spokojnie stanąłby przed sądem. Ale wszyscy wiedzą doskonale, co jest grane i nie mamy co liczyć na poprawę świadomości społeczeństwa. Tak długo jak redaktorzy z „Gazety Wyborczej” będą pana generała traktowali w sposób ulgowy, nic się tu nie zmieni.

Czy jest możliwe, by TVP wyemitowała w przyzwoitym czasie antenowym film Grzegorza Brauna „Towarzysz generał” oparty na pana książce pt. „Generał ze skazą”?

Nie. Od kilku lat na półce leży „Towarzysz Generał”. Powstał on na kanwie mojej książki, został wyemitowany i miał oglądalność ponad 3,5 mln ludzi, a więc pobił wszelkie rekordy oglądalności jako film dokumentalny. Do tej pory jest schowany głęboko w archiwach Telewizji Polskiej, bo to TVP jest jego właścicielem. Po pierwszym filmie „Towarzysz Generał” [druga część to „Towarzysz Generał idzie na wojnę” – przyp. red.] pani Anita Gargas straciła stanowisko w telewizji, miały też miejsce inne nieprzyjemności. Nie ma takiej szansy, nie mamy o czym marzyć. Jak się tak temu przypatruję, odnoszę wrażenie jakby aktualną była dyrektywa prezesa Radiokomitetu Andrzeja Drawicza (kiedyś był prezesem TVP), który zakazał w jakikolwiek sposób nadużywać dobrego imienia generała w środkach masowego przekazu. I mam wrażenie, że nic się nie zmieniło od tamtej pory. Zresztą Drawicz był TW, jeden z jego kryptonimów brzmiał „Kowalski”.

Telewizje wielu krajów, w tym TVP, chętnie kupują prawa do seriali typu „Nasze matki, nasi ojcowie”, podczas gdy polskie produkcje (np. „Czas honoru”) leżą na półkach. Czy istnieje szansa na dystrybucję filmów takich jak „Towarzysz Generał” (czy choćby „Transformacja”) w innych krajach tak, by odbiorcy poza Polską dowiedzieli się więcej o komunizmie?

Proszę Pani, przede wszystkim nasza telewizja nie będzie zainteresowana, by ten film wypromować zagranicą. Gdy w telewizji pojawił się „Towarzysz Generał” jeden ze znanych reżyserów wywarł presję na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, obwieszczając, że będzie pokazywał ten film na wszystkich festiwalach europejskich filmów dokumentalnych i przebije się do świadomości Europejczyków. Padł na nich blady strach. Jednorazowo zgodzili się na emisję w telewizji w rocznicę stanu wojennego. Po tym razie, film zniknął. Proszę mi wierzyć, że nikt z kierownictwa telewizji nie jest zainteresowany, żeby go propagować gdziekolwiek na Zachodzie. W ubiegłym roku ukazało się drugie wydanie mojej książki „Generał ze skazą”. Wydawnictwo „Zysk i Ska” zwróciło się z prośbą do TVP o załączenie filmu do książki. Okazało się, że nie ma o tym mowy. Nawymyślali bzdur na temat zastrzeżeń prawnych. To głupawe wymówki, które kiedyś nie będą miały żadnego znaczenia. Kiedy się zmieni ekipa polityczna, wiele filmów zejdzie z telewizyjnych półek.

Dziękuję za rozmowę.

as, es
[fot. prezydent.pl]


Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook