Jedynie prawda jest ciekawa


„Wyborcza” roztacza nad Jaruzelskim parasol ochronny

10.12.2013

Jaruzelski ma w szpitalu przygotowany pokoik z telewizją i ulatnia się tam na 2-3 dni - mówi Lech Kowalski, historyk, autor książki "Generał ze skazą".

Stefczyk.info: Jak pan ocenia kolejne, zbiegające się z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, doniesienia o pogorszeniu stanu zdrowia Wojciecha Jaruzelskiego?

Lech Kowalski, historyk, autor książki "Generał ze skazą": To nic nowego. W każdą rocznicę generał zapada na zdrowiu, na dwa, trzy dni, to już się staje tradycją. Za chwilę usłyszymy komunikat ze szpitala resortowego na Szaserów, że został hospitalizowany, łamiącym głosem dyrektor szpitala będzie obwieszczał o stanie zagrożenia zdrowia pana generała. To jest taka gra. Jaruzelski na ten czas wynosi się z domu, a ma taki luksus, że może korzystać ze służby zdrowia kiedy chce, ma tam przygotowany pokoik z telewizją, ulatnia się więc na 2-3 dni, a potem nagle odzyskuje zdrowie i powraca do domu. To zabawa na koszt podatników. Gdyby ktoś inny chciał się wynosić o ustalonym dniu i godzinie, licząc że na niego pokoik na Szaserów, zobaczylibyśmy jak inaczej to wygląda. Dzieci umierają na korytarzach, bo nie mogą dostać się do specjalisty, a dla starego dyktatora podwoje zawsze są otwarte.

Czy będzie pan 13 grudnia przed willą generała?

Nie, nigdy tam nie chodzę. Mam tej postaci po prostu dosyć. Napisałem 13 lat temu jego biografię i od tej pory otrzymuję cios za ciosem i to jest mi do niczego niepotrzebne. Aktualnie kończę pisanie biografii Kiszczaka i będę miał kolejną powtórkę z historii z następnego resortowego odcinka. Dojdzie mi teraz drugi pan odpowiedzialny za różne bezeceństwa w okresie stanu wojennego, więc gdybym jeszcze miał chodzić pod willę generała i protestować ze wszystkimi, to byłby stan chorobowy.

Czy dostrzega pan zwiększenie świadomości społecznej na temat prawdziwych przyczyn wprowadzenia stanu wojennego w ciągu ostatnich kilku lat?

Tak długo jak „Gazeta Wyborcza” będzie wychodziła w nakładzie 180 tysięcy - mnożąc  to przez liczbę członków rodziny - tak długo jak będzie hołubiła generała, tak długo nie mamy co liczyć, że ta świadomość się poprawi. „Wyborcza” trzecią dekadę roztacza nad nim parasol ochronny. Gdyby go złożyła, gdyby odpuściły wszystkie resortowe lecznice, które mu wystawiają na wyrok wszystkie zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia, spokojnie stanąłby przed sądem. Ale wszyscy wiedzą doskonale, co jest grane i nie mamy co liczyć na poprawę świadomości społeczeństwa. Tak długo jak redaktorzy z „Gazety Wyborczej” będą pana generała traktowali w sposób ulgowy, nic się tu nie zmieni.

Czy jest możliwe, by TVP wyemitowała w przyzwoitym czasie antenowym film Grzegorza Brauna „Towarzysz generał” oparty na pana książce pt. „Generał ze skazą”?

Nie. Od kilku lat na półce leży „Towarzysz Generał”. Powstał on na kanwie mojej książki, został wyemitowany i miał oglądalność ponad 3,5 mln ludzi, a więc pobił wszelkie rekordy oglądalności jako film dokumentalny. Do tej pory jest schowany głęboko w archiwach Telewizji Polskiej, bo to TVP jest jego właścicielem. Po pierwszym filmie „Towarzysz Generał” [druga część to „Towarzysz Generał idzie na wojnę” – przyp. red.] pani Anita Gargas straciła stanowisko w telewizji, miały też miejsce inne nieprzyjemności. Nie ma takiej szansy, nie mamy o czym marzyć. Jak się tak temu przypatruję, odnoszę wrażenie jakby aktualną była dyrektywa prezesa Radiokomitetu Andrzeja Drawicza (kiedyś był prezesem TVP), który zakazał w jakikolwiek sposób nadużywać dobrego imienia generała w środkach masowego przekazu. I mam wrażenie, że nic się nie zmieniło od tamtej pory. Zresztą Drawicz był TW, jeden z jego kryptonimów brzmiał „Kowalski”.

Telewizje wielu krajów, w tym TVP, chętnie kupują prawa do seriali typu „Nasze matki, nasi ojcowie”, podczas gdy polskie produkcje (np. „Czas honoru”) leżą na półkach. Czy istnieje szansa na dystrybucję filmów takich jak „Towarzysz Generał” (czy choćby „Transformacja”) w innych krajach tak, by odbiorcy poza Polską dowiedzieli się więcej o komunizmie?

Proszę Pani, przede wszystkim nasza telewizja nie będzie zainteresowana, by ten film wypromować zagranicą. Gdy w telewizji pojawił się „Towarzysz Generał” jeden ze znanych reżyserów wywarł presję na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, obwieszczając, że będzie pokazywał ten film na wszystkich festiwalach europejskich filmów dokumentalnych i przebije się do świadomości Europejczyków. Padł na nich blady strach. Jednorazowo zgodzili się na emisję w telewizji w rocznicę stanu wojennego. Po tym razie, film zniknął. Proszę mi wierzyć, że nikt z kierownictwa telewizji nie jest zainteresowany, żeby go propagować gdziekolwiek na Zachodzie. W ubiegłym roku ukazało się drugie wydanie mojej książki „Generał ze skazą”. Wydawnictwo „Zysk i Ska” zwróciło się z prośbą do TVP o załączenie filmu do książki. Okazało się, że nie ma o tym mowy. Nawymyślali bzdur na temat zastrzeżeń prawnych. To głupawe wymówki, które kiedyś nie będą miały żadnego znaczenia. Kiedy się zmieni ekipa polityczna, wiele filmów zejdzie z telewizyjnych półek.

Dziękuję za rozmowę.

as, es
[fot. prezydent.pl]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook