Jedynie prawda jest ciekawa


"'Wyborcza' podsyca emocje wokół Marszu Niepodległości"

17.10.2013

Rozmowa z Robertem Winnickim, Prezesem Honorowym Młodzieży Wszechpolskiej, współorganizatorem Marszu Niepodległości.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje szkolenia, jakie przechodzi Straż Marszu Niepodległości. Pisze, że w ramach nich odbędą się ćwiczenia prowadzone przez byłych żołnierzy Legii Cudzoziemskiej czy GROM, także szkolenia ze sztuk walki. Dlaczego szkolą się państwo w ten sposób?

Robert Winnicki: Straż Marszu Niepodległości przechodzi standardowe szkolenie dla służb związanych z porządkiem i ochroną. Rzeczywiście w szkoleniach pomagają osoby z doświadczeniem militarnym. One bowiem mają najwięcej doświadczenia w działaniach wymagających zgrania i dyscypliny, takich jak musztra, praca w grupie. Te osoby pojawiły się w czasie szkoleń może kilka razy, udzieliły pewnych wskazówek. Jednak Straż de facto szkoli się sama. Musi to robić, ponieważ zarządzanie tak dużą grupą ludzi wymaga umiejętności i dobrej współpracy w ramach poszczególnych drużyn, które składają się na Straż. To cała tajemnica.

Gazeta przytacza cytat z Przemysława Czyżewskiego, który zajmuje się organizowaniem Straży, w którym mówi on, że jednym z zadań służby porządkowej będzie organizowanie bufora bezpieczeństwa między uczestnikami a policją. Czego spodziewają się państwo po działaniach policji?

W ubiegłym roku kordony policyjne zablokowały nam na ponad pół godziny ulicę Marszałkowską, którą miał przechodzić Marsz. Obecnie chcemy się zabezpieczyć przed podobną sytuacją. Gdy obserwuję poziom wyszkolenia Straży Marszu, a także jej liczebność oraz nastroje ludzi jestem przekonany, że w tym roku będzie spokojniej niż ostatnio. Sądzę, że policja, wobec której toczy się postępowanie prokuratorskie w związku z ostatnim Marszem, również pójdzie po rozum do głowy i nie będzie urządzała takich hucp, jak w roku ubiegłym.

Jaką atmosferę wobec Marszu tworzą takie teksty, jak artykuł "GW"? Wygląda on jak próba pokazania, że wokół Marszu dzieje się coś niepokojącego

Oczywiste, że "Gazeta Wyborcza" dąży do podsycania emocji, próbuje budować napięcie. To napięcie jest co roku, ale co roku coraz mniejsza liczba uczestników Marszu daje się ponieść temu napięciu. 99,9 proc. uczestników zeszłorocznego Marszu zachowało spokój, w momencie gdy doszło do niepokojów na rondzie Dmowskiego. To był swego rodzaju wściekły spokój, ale spokój. W mojej ocenie w tym roku będzie lepiej, spokojniej i bezpieczniej.

Nie ma pan obaw związanych ze szczytem klimatycznym, który również ma mieć miejsce w listopadzie?

W mojej ocenie nie ma zagrożenia związanego z tym szczytem, lub jest ono minimalne. Lewicowa mobilizacja ma mieć miejsce nie 11, ale 16 listopada. Skrajna lewica nie mobilizuje się na Święto Niepodległości. Urządzają również jakąś hucpę pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego, ale znowu - nie 11, a 9 listopada.

Kto w tym roku wszedł w skład komitetu honorowego i poparł Marsz?

Tym razem zmieniliśmy formułę, ponieważ komitet poparcia przez kilka lat funkcjonowania już się opatrzył. Obecnie zaproszenia od wybranych osób są przez nas nagrywane. Znane postacie polskiego życia publicznego zachęcają do udziału, zapraszają na Marsz. Te spoty będą emitowane od początku przyszłego tygodnia.

Rozmawiał TK
[Fot. Adam Kliczek / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook