Jedynie prawda jest ciekawa


"'Wyborcza' podsyca emocje wokół Marszu Niepodległości"

17.10.2013

Rozmowa z Robertem Winnickim, Prezesem Honorowym Młodzieży Wszechpolskiej, współorganizatorem Marszu Niepodległości.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisuje szkolenia, jakie przechodzi Straż Marszu Niepodległości. Pisze, że w ramach nich odbędą się ćwiczenia prowadzone przez byłych żołnierzy Legii Cudzoziemskiej czy GROM, także szkolenia ze sztuk walki. Dlaczego szkolą się państwo w ten sposób?

Robert Winnicki: Straż Marszu Niepodległości przechodzi standardowe szkolenie dla służb związanych z porządkiem i ochroną. Rzeczywiście w szkoleniach pomagają osoby z doświadczeniem militarnym. One bowiem mają najwięcej doświadczenia w działaniach wymagających zgrania i dyscypliny, takich jak musztra, praca w grupie. Te osoby pojawiły się w czasie szkoleń może kilka razy, udzieliły pewnych wskazówek. Jednak Straż de facto szkoli się sama. Musi to robić, ponieważ zarządzanie tak dużą grupą ludzi wymaga umiejętności i dobrej współpracy w ramach poszczególnych drużyn, które składają się na Straż. To cała tajemnica.

Gazeta przytacza cytat z Przemysława Czyżewskiego, który zajmuje się organizowaniem Straży, w którym mówi on, że jednym z zadań służby porządkowej będzie organizowanie bufora bezpieczeństwa między uczestnikami a policją. Czego spodziewają się państwo po działaniach policji?

W ubiegłym roku kordony policyjne zablokowały nam na ponad pół godziny ulicę Marszałkowską, którą miał przechodzić Marsz. Obecnie chcemy się zabezpieczyć przed podobną sytuacją. Gdy obserwuję poziom wyszkolenia Straży Marszu, a także jej liczebność oraz nastroje ludzi jestem przekonany, że w tym roku będzie spokojniej niż ostatnio. Sądzę, że policja, wobec której toczy się postępowanie prokuratorskie w związku z ostatnim Marszem, również pójdzie po rozum do głowy i nie będzie urządzała takich hucp, jak w roku ubiegłym.

Jaką atmosferę wobec Marszu tworzą takie teksty, jak artykuł "GW"? Wygląda on jak próba pokazania, że wokół Marszu dzieje się coś niepokojącego

Oczywiste, że "Gazeta Wyborcza" dąży do podsycania emocji, próbuje budować napięcie. To napięcie jest co roku, ale co roku coraz mniejsza liczba uczestników Marszu daje się ponieść temu napięciu. 99,9 proc. uczestników zeszłorocznego Marszu zachowało spokój, w momencie gdy doszło do niepokojów na rondzie Dmowskiego. To był swego rodzaju wściekły spokój, ale spokój. W mojej ocenie w tym roku będzie lepiej, spokojniej i bezpieczniej.

Nie ma pan obaw związanych ze szczytem klimatycznym, który również ma mieć miejsce w listopadzie?

W mojej ocenie nie ma zagrożenia związanego z tym szczytem, lub jest ono minimalne. Lewicowa mobilizacja ma mieć miejsce nie 11, ale 16 listopada. Skrajna lewica nie mobilizuje się na Święto Niepodległości. Urządzają również jakąś hucpę pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego, ale znowu - nie 11, a 9 listopada.

Kto w tym roku wszedł w skład komitetu honorowego i poparł Marsz?

Tym razem zmieniliśmy formułę, ponieważ komitet poparcia przez kilka lat funkcjonowania już się opatrzył. Obecnie zaproszenia od wybranych osób są przez nas nagrywane. Znane postacie polskiego życia publicznego zachęcają do udziału, zapraszają na Marsz. Te spoty będą emitowane od początku przyszłego tygodnia.

Rozmawiał TK
[Fot. Adam Kliczek / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook