Jedynie prawda jest ciekawa


Wszyscy robią dobre interesy w Syrii

25.08.2013

Wszyscy sprzedają tam broń, wszyscy – zarówno USA i Rosja – robią dobre interesy i dopóki nie było słychać o broni chemicznej, wszystko było dobrze – uważa ekspert ds. międzynarodowych Instytutu Sobieskiego Andrzej Maciejewski.

Stefczyk.info: Prezydent USA Barack Obama zapowiedział interwencję zbrojną w Syrii, jeżeli zostanie przekroczona „czerwona linia”, którą jest użycie broni chemicznej. Taka broń została właśnie zastosowana, jednak USA pozostają bierne wobec wcześniejszych deklaracji. Czy świat czeka na ekspertyzę inspektorów ONZ?

Andrzej Maciejewski, ekspert Instytutu Sobieskiego: W temacie Syrii, ale również w przypadku innych konfliktów, warto zwrócić uwagę na rolę ONZ-tu, który po wielu latach działania jest ciągle bezradny. Podobnie było w przypadku wojny w byłej Jugosławii, gdzie zginęło mnóstwo ludzi. Czas wreszcie powiedzieć wprost - ONZ jest martwą organizacją i tworem, który nic nie daje. To środowisko biurokratów, którzy otrzymują wielkie pieniądze, państwa członkowskie płacą ogromne składki, aby utrzymać cały system, jednak ta instytucja nie sprawdza się. ONZ nie zapobiegł żadnej wojnie na świecie i nie powstrzymał żadnego rozlewu krwi.

Jakie skutki dla Bliskiego Wschodu, czy nawet Europy może mieć ewentualna interwencja zbrojna w Syrii?

Każda wojna ma swoje skutki. Warto zaznaczyć, że odpryski z każdej wojny docierają w najdalsze zakątki świata. Proszę zauważyć, że Stany Zjednoczone nie zostały zaatakowane przez Hitlera w trakcie II Wojny Światowej, a odpryski wojny dotknęły ten kraj. Podobnie jest w przypadku Syrii i Afryki Północnej. To są kraje w których krzyżują się drogi ropy i gazu, więc prędzej czy później ewentualna interwencja i dalsze konflikty w tych krajach będą miały konsekwencje w cenach tych surowców na całym świecie. Żyjemy w globalnej gospodarce, gdzie każda decyzja o interwencji wojskowej ma wpływ na wszystkie kraje.

Czy władze rosyjskie mogą mieć rację, gdy mówią o powstrzymaniu się od interwencji w Syrii? Szefowie dyplomacji USA i Rosji w specjalnej rozmowie telefonicznej ustalili, że w Damaszku potrzebne jest „obiektywne śledztwo” ws. broni chemicznej. Czy ta rozmowa mogła mieć wpływ na decyzję USA?

Warto zauważyć, że konflikt w Syrii nie trwa jeden dzień, tylko dobry rok. Co się zmieniło? Wszyscy sprzedają tam broń, wszyscy – zarówno USA i Rosja – robią dobre interesy i dopóki nie było słychać o broni chemicznej, wszystko było dobrze.

Baracka Obamę wstrzymuje interes USA?

Dokładnie tak. Polityka zagraniczna polega na grze ustępstw i nacisków. Dzisiaj Amerykanie ustępują Rosjanom, jednak w ramach dobrej współpracy rząd w Moskwie przestanie naciskach w kwestii Afganistanu, czy transportu broni do tego kraju. Tak wygląda polityka zagraniczna. O wielu rzeczach nie musimy wiedzieć, wiele rzeczy nie musimy rozumieć, ale absolutnie nic nie dzieje się przez przypadek.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook