Jedynie prawda jest ciekawa


Wszyscy jesteśmy Cypryjczykami

19.03.2013

Wszyscy jesteśmy Cypryjczykami – pieniądze w bankach nie są jak widać, ani w pełni bezpieczne, ani gwarantowane.

Cypr podobnie jak Grecja i Polska były w 2009 r. zieloną wyspą. Aktualna metoda walki z kryzysem zastosowana na Cyprze to otwarcie puszki Pandory. Cypryjskie bankructwo jest już faktem bez względu na dalszy rozwój wypadków. Wielki rabunek oszczędności własnych i cudzych obywateli został twórczo zainicjowany decyzjami KE, MFW, EBC i Niemiec. Może to uruchomić prawdziwe domino i run na banki w krajach południa Europy. 

Pytanie brzmi kto będzie następny: Grecja, Portugalia, Hiszpania czy Włochy. Alternatywą może być wymuszone wyjście ze strefy euro niektórych krajów co już postuluje nowa, dynamiczne partia w Niemczech – Alternatywa dla Niemiec. Teraz widać na przykładzie Cypru jakie będą i dla nas skutki przyjęcia Paktu Fiskalnego, Unii Bankowej, a zwłaszcza wspólnej waluty – euro. Klienci banków, nie tylko w krajach południa Europy mogą bowiem zagłosować nogami i uruchomić prawdziwe domino gdy idzie o ich depozyty bankowe. Nie tylko w bankomatach na Cyprze może wtedy zabraknąć pieniędzy.  

Anglicy już gwarantują swym obywatelom na Cyprze, że w razie czego dostaną rekompensatę. Niemcy uspokajają swych obywateli, że u nich takich pomysłów nie ma. Mimo to z powodu propozycji rozwiązań związanych z opodatkowaniem lokat na Cyprze, zaufanie obywateli Unii do banków jeszcze bardziej stopniało. Unijny pomysł na okradanie obywateli z ich bankowych oszczędności właśnie stał się jedną z dopuszczalnych metod walki z kryzysem. W tym szaleństwie jest metoda, to tzw. rozpoznanie przeciwnika bojem. W tym świetle zaczyna być bardziej zrozumiała w ostatnim zwłaszcza czasie nadaktywność polskiego rządu i parlamentu w kwestii pacyfikacji i podporządkowania ostatniego dużego polskiego podmiotu finansowego – SKOK-ów. Bezprawie legislacyjne jakie ma miejsce w działaniach ustawodawczych dotyczących polskich SKOK-ów i poddania ich nadzorowi KNF i upodobnienia do banków, może budzić uzasadnione podejrzenia, że chodziło głównie o to, by Polacy nie mieli alternatywy na wypadek pogłębienia się kryzysu.

Ukrytym celem może być to, by Polacy nie mieli gdzie przenieść swych oszczędności z zagranicznych banków gdyby w strefie euro nastąpił tzw. run na banki spowodowany podobnymi rozwiązaniami, jak te obecnie zastosowane na Cyprze. Pozostałby wtedy jedynie bank „ziemski”, skarpeta lub materac. Na razie jest jeszcze alternatywa. System bankowy, jak widać nie jest, ani tak stabilny, ani tak bezpieczny jak zapewniają rządy. W razie krachu finansowego, jak widać na przykładzie Cypru, rządowe gwarancje dla depozytów bankowych do 100 tys. euro, są funta kłaków nie warte. Polskie gospodarstwa domowe mają w zagranicznych bankach  w Polsce blisko 530 mld zł, zaś firmy blisko 180 mld zł depozytów. Gdyby więc MF J.V.Rostowskiemu przyszły  do głowy podobne pomysły jak MF na Cyprze Polacy straciliby ponad 50 mld zł ze swych oszczędności. Zagrożenia dla oszczędności obywateli UE będą raczej powiększać się, albowiem sytuacja gospodarcza i finansowa w takich krajach, jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Słowenia, a nawet Francja wyraźnie się pogarsza, a nie poprawia. Poprawę widać jedynie w programach i analizach gości i redaktorów w studio TVN – CNBC oraz w deklaracjach MF, Premiera i Prezesa  NBP. Akcje europejskich banków są coraz bardziej przeceniane na europejskich giełdach, a spadki ich notowań sięgają nawet 5 proc. Zarówno nasi oligarchowie, gracze  i spółki giełdowe, czy firmy windykacyjne były i są obecne w tym raju podatkowym, jakim do niedawna był Cypr.

Optymalizacja podatkowa od blisko 10-ciu lat kosztowała budżet polski z pewnością dziesiątki miliardów złotych. Z pewnością nadal zaangażowane są tam środki finansowe sięgające miliardów złotych. Ten samobójczy ruch ze strony przywódców strefy euro EBC i MFW związane z opodatkowaniem oszczędności jako jedną z recept na walkę z kryzysem może zagrozić istnieniu całej strefy euro, a z pewnością wybiją  z głowy euro-entuzjastom w Polsce przyjmowanie euro i wchodzenie do Unii Bankowej – dodajmy dzięki Bogu. Maleńki Cypr może wywołać wielkie tsunami w europejskim sektorze bankowym i powinien być wielkim ostrzeżeniem dla Polaków do czego może się posunąć liberalna władza, gdy zabraknie jej pieniędzy. Euro-biurokracji i wspólnej waluty można jak widać bronić bardziej niż niepodległości, nawet przy pomocy najbardziej niemoralnych metod.

 Janusz Szewczak

 Główny Ekonomista SKOK

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook