Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Zaradkiewicz o kulisach pracy w TK

14.06.2016

Prof. Kamil Zaradkiewicz o kulisach pracy w Trybunale Konstytucyjnym.

Sprawa była dość banalna. Dziennikarz zwrócił się do zespołu prasy i informacji TK z pytaniem, czy napisałem opinię na temat nowych orzeczeń Trybunału. Zespół odesłał dziennikarza do mnie. Opinii jeszcze nie miałem, nie chciałem też recenzować pracy sędziów. Zgodziłem się jedynie na rozmowę o obowiązującym stanie prawnym, a w rozmowie powiedziałem to, co powiedziałbym pół roku wcześniej – mówi prof. Kamil Zaradkiewicz. O szczegółach i konsekwencjach wywiadu udzielonego 20 kwietnia w dzienniku „Rzeczpospolita” z dyrektorem Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego rozmawiają na łamach „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy.

Profesor Zaradkiewicz precyzyjnie analizuje źródła agresji, z którą spotkała się jego wypowiedź: - To, co w tym środowisku jest widoczne od bardzo dawna, a co jest paliwem całej grupy ludzi, to wywieranie silnej presji, a nawet zastraszanie osób mających inne zdanie. Nie chodzi tylko o to, że ktoś taki jest odsuwany na boczny tor, eliminowany  e środowiska. Chodzi o coś więcej. O atmosferę, która sprawia, że prawnicy nie czują się swobodnie w formułowaniu ocen i poglądów, również wewnątrz Trybunału, we własnym gronie, nie mówiąc już o komunikowaniu się ze światem zewnętrznym. Atmosfera jest ciężka, chwilami nie do zniesienia. Wiem, że kilkoro pracowników wystąpiło o wpis na listy radców i adwokatów, bojąc się o przyszłość – mówi prawnik.

Dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego analizuje również zgodność medialnego wizerunku TK z jego rzeczywistym obrazem: - Mamy do czynienia z mitem, zgodnie z którym nawet sędzia będący wcześniej politykiem w momencie wyboru cudownie się przeistacza w inną osobę. Jego poglądy, światopogląd i emocje stają się nieważne, a my mamy wierzyć, że staje się on innym człowiekiem. Tak oczywiście się nie dzieje, co jest jasne np. dla Amerykanów przy wyborze sędziów do Sądu Najwyższego USA. Również w Polsce sędziowie mają poglądy, które wpływają na ich oceny. Rozumieją to politycy, którzy tymi właśnie kryteriami kierują się, wybierając te, a nie inne, osoby do Trybunału – czytamy.

Rzeczywiście są dwa podejścia do roli sądów konstytucyjnych. Pierwsze zakłada, że konstytucja stawia pewne bariery, ale władza polityczna może jednak bardzo wiele, o ile nie narusza pewnych punktowych ograniczeń, obejmujących głównie sferę wolności. I jest drugie podejście, idące dużo dalej i będące wielką pokusą dla sędziów, mających przecież swoją wizję funkcjonowania państwa, włącznie z gospodarką. To drugie podejście odbierane jest jako próba narzucenia ustawodawcy konkretnych rozwiązań, zdaniem sędziów sprawdzonych i słusznych -– mówi prof. Kamil Zaradkiewicz.

Więcej o możliwości atmosferze w TK i próbach zastraszania profesora Kamila Zaradkieiwicza w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 13 czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook