Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": ZAIKS czeka na zmianę

06.04.2016

Andrzej Rafał Potocki pisze o problemach w ZAIKS.

Coraz mniej pieniędzy dla twórców, coraz więcej dla pracowników ZAiKS. Zagadkowe przepływy gotówki. Medialne afery i pytania o łamanie statutu stowarzyszenia – w nowym tygodniku wSieci Andrzej Rafał Potocki opisuje działalność Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych.

Co roku ZAiKS inkasuje około 400 mln zł i dysponuje wartym dziesiątki milionów złotych majątkiem. Szerzą się jednak pytania o transparentność działalności Związku. Czy – jako Polacy i konsumenci – płacimy za podróże i pałace dla władz stowarzyszenia?

„W 2013 r. zorganizowano huczne obchody 95. rocznicy założenia ZAiKS. Były świetna zabawa w doborowym gronie, piękne albumy, odznaczenia. Listy gratulacyjne nadesłali m.in. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Koszt organizacji obchodów: ‚jedyne’ 700 tys. zł” — pisze Andrzej Potocki.

Rauty, lancze, gale i uściski rąk są wręcz domeną zarządu stowarzyszenia, wynika z informacji Andrzeja Potockiego, który przypomina także o PZPR-owskiej przeszłości członków prezydium ZAiKS oraz głośnym poparciu, jakiego Bronisławowi Komorowskiemu udzielał obecny prezes.

Wyjazd członka zarządu do Waszyngtonu z możliwością załatwienia spraw prywatnych w  Los Angeles, gigantyczne „ryczałty” dla prominentów stowarzyszenia za „udział w pracach władz”, średnie zarobki – liczone z uwzględnieniem pracowników najniższych szczebli – sięgające w 2013 r. niemal 13 tys. złotych miesięcznie, wydanie 5 milionów złotych na pałac w Janowicach – to tylko niektóre sprawy opisane w artykule.

ZAiKS-owa „opozycja” przekonuje, że wszystko to idzie w parze z uszczuplaniem dochodów twórców. Już kilka lat temu szacowano, że jedynie 5 proc. członków ZAiKS udało się przekroczyć pierwszy próg podatkowy, zaś 70 proc. z nich zarabia poniżej krajowego minimum.

Zarząd ZAiKS nie zamierza dzielić się szczegółami finansowymi swojej działalności, zasłaniając się poufnością wynagrodzeń. Prominenci, otaczani przez wiele lat ochronnym parasolem przez władzę Platformy, dziś próbują przedstawiać się jako „ofiary” poprzedniej władzy. Doprowadzili już do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, czym natychmiast pochwalili się na swojej stronie internetowej. ZAiKS podlega ministrowi kultury – nadszedł chyba czas, by, mimo zabiegów ekipy z Domu pod Królami, gruntownie prześwietlił on stowarzyszenie.

Więcej o działalności ZAiKS w tekście Andrzeja Rafała Potockiego, w najnowszym wydaniu tygodnika wSieci.

Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży już od 4 kwietnia grudnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook