Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": ZAIKS czeka na zmianę

06.04.2016

Andrzej Rafał Potocki pisze o problemach w ZAIKS.

Coraz mniej pieniędzy dla twórców, coraz więcej dla pracowników ZAiKS. Zagadkowe przepływy gotówki. Medialne afery i pytania o łamanie statutu stowarzyszenia – w nowym tygodniku wSieci Andrzej Rafał Potocki opisuje działalność Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych.

Co roku ZAiKS inkasuje około 400 mln zł i dysponuje wartym dziesiątki milionów złotych majątkiem. Szerzą się jednak pytania o transparentność działalności Związku. Czy – jako Polacy i konsumenci – płacimy za podróże i pałace dla władz stowarzyszenia?

„W 2013 r. zorganizowano huczne obchody 95. rocznicy założenia ZAiKS. Były świetna zabawa w doborowym gronie, piękne albumy, odznaczenia. Listy gratulacyjne nadesłali m.in. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Koszt organizacji obchodów: ‚jedyne’ 700 tys. zł” — pisze Andrzej Potocki.

Rauty, lancze, gale i uściski rąk są wręcz domeną zarządu stowarzyszenia, wynika z informacji Andrzeja Potockiego, który przypomina także o PZPR-owskiej przeszłości członków prezydium ZAiKS oraz głośnym poparciu, jakiego Bronisławowi Komorowskiemu udzielał obecny prezes.

Wyjazd członka zarządu do Waszyngtonu z możliwością załatwienia spraw prywatnych w  Los Angeles, gigantyczne „ryczałty” dla prominentów stowarzyszenia za „udział w pracach władz”, średnie zarobki – liczone z uwzględnieniem pracowników najniższych szczebli – sięgające w 2013 r. niemal 13 tys. złotych miesięcznie, wydanie 5 milionów złotych na pałac w Janowicach – to tylko niektóre sprawy opisane w artykule.

ZAiKS-owa „opozycja” przekonuje, że wszystko to idzie w parze z uszczuplaniem dochodów twórców. Już kilka lat temu szacowano, że jedynie 5 proc. członków ZAiKS udało się przekroczyć pierwszy próg podatkowy, zaś 70 proc. z nich zarabia poniżej krajowego minimum.

Zarząd ZAiKS nie zamierza dzielić się szczegółami finansowymi swojej działalności, zasłaniając się poufnością wynagrodzeń. Prominenci, otaczani przez wiele lat ochronnym parasolem przez władzę Platformy, dziś próbują przedstawiać się jako „ofiary” poprzedniej władzy. Doprowadzili już do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, czym natychmiast pochwalili się na swojej stronie internetowej. ZAiKS podlega ministrowi kultury – nadszedł chyba czas, by, mimo zabiegów ekipy z Domu pod Królami, gruntownie prześwietlił on stowarzyszenie.

Więcej o działalności ZAiKS w tekście Andrzeja Rafała Potockiego, w najnowszym wydaniu tygodnika wSieci.

Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży już od 4 kwietnia grudnia br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook