Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Zachód tęczy nad Krakowem?

31.01.2017

Grzegorz Górny w swoim artykule zastanawia się nad przyszłością „Tygodnika Powszechnego”, który może teraz stać w konflikcie z nowym metropolitą krakowskim – abp. Markiem Jędraszewskim, który prezentuje bowiem publicznie poglądy odmienne niż środowisko „Kościoła otwartego”, którego bastionem od dziesięcioleci pozostaje Kraków.

Grzegorz Górny pisze, że trudno podważyć rolę, jaką odegrał „Tygodnik Powszechny” za czasów PRL, mimo iż jego wizja Kościoła w znacznym stopniu rozmijała się wizją kard. Wyszyńskiego. 

Jednak po upadku komunizmu w Polsce środowisko związane tą redakcją […] zawsze krytykowało tzw. Kościół konstantyński, czyli sojusz tronu z ołtarzem, samo jednak – jak zauważył Dariusz Karłowicz – uległo procesowi daleko idącej konstantynizacji. Twierdzenia o zaletach wolnego rynku czy demokracji, wzięte z katolickiej nauki społecznej, wykorzystano bowiem do wsparcia konkretnego projektu politycznego. Przedstawiano go nie tylko jako jedynie słuszny ekonomicznie, lecz także jako jedyny w pełni chrześcijański. W ten sposób realizowany przez nowe władze program transformacji ustrojowej nabierał ewangeliczno-papieskiej prawomocności.

Autor artykułu zauważa również, że „Tygodnik Powszechny”, który reprezentuje tzw. „Kościół otwarty” poszedł jeszcze dalej. Widoczne jest to w pewnej symbiozie ideologicznej z „Gazetą Wyborczą”, a później ze środowiskiem TVN (przez kilka lat udziałowcem większościowym w „Tygodnika” była Grupa ITI). 

I znów chrześcijaństwo wprzęgnięte zostało w legitymizowanie postulatów mających mało wspólnego z ewangelią, np. projektów nowej lewicy w kwestiach płciowości. Szczególnym pupilem redakcji z Wiślnej stał się genderyzm. Jest on przedstawiany na łamach „TP” w tonie afirmatywnym – wbrew episkopatowi, który w grudniu 2013 r. poświęcił cały list pasterski niebezpieczeństwom związanym z tą destrukcyjną ideologią. Krytykowani są zwłaszcza duchowni, którzy przestrzegają przed postępami rewolucji seksualnej, np. abp Józef Michalik, ks. Paweł Bortkiewicz czy ks. Dariusz Oko.

Grzegorz Górny zauważa, jak szkodliwa i odległa od nauki Kościoła jest ideologia gender nieodrzucana przez „Tygodnik Powszechny”: 

Przypomnijmy, że antropologia, której wierny pozostaje Kościół, opiera się na prawie naturalnym i objawieniu biblijnym. Mówi ona, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę oraz polecił im, by byli płodni i zaludniali ziemię. Tymczasem zgodnie z antropologią genderową, wymyśloną przez główną twórczynię tej ideologii Judith Butler, nikt nie rodzi się kobietą ani mężczyzną, płeć nie jest faktem biologicznym, lecz płynnym procesem, nie mówiąc już o tym, że rodzajów płci może być więcej niż tylko dwie.

Autor pisze także: 

Teksty poświęcone kwestiom płciowości są charakterystyczne dla nowej linii programowej pisma, które przeszło w ostatnich latach ideową (tęczową) metamorfozę. Dziś pozwala mu ona z jednej strony brać udział w kampaniach LGBT finansowanych przez George’a Sorosa, a z drugiej – szczycić się winietą z napisem „katolickie pismo społeczno-kulturalne”. Widzi również, że na tej linii nieunikniony jest konflikt środowisk związanych pismem oraz abp. Markiem Jędraszewskim reprezentującym całkiem inne poglądy.

Więcej o „Kościele otwartym” i gender w ujęciu „Tygodnika Powszechnego” w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 30 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl

[fot. Youtube.com] 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook