Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Zachód tęczy nad Krakowem?

31.01.2017

Grzegorz Górny w swoim artykule zastanawia się nad przyszłością „Tygodnika Powszechnego”, który może teraz stać w konflikcie z nowym metropolitą krakowskim – abp. Markiem Jędraszewskim, który prezentuje bowiem publicznie poglądy odmienne niż środowisko „Kościoła otwartego”, którego bastionem od dziesięcioleci pozostaje Kraków.

Grzegorz Górny pisze, że trudno podważyć rolę, jaką odegrał „Tygodnik Powszechny” za czasów PRL, mimo iż jego wizja Kościoła w znacznym stopniu rozmijała się wizją kard. Wyszyńskiego. 

Jednak po upadku komunizmu w Polsce środowisko związane tą redakcją […] zawsze krytykowało tzw. Kościół konstantyński, czyli sojusz tronu z ołtarzem, samo jednak – jak zauważył Dariusz Karłowicz – uległo procesowi daleko idącej konstantynizacji. Twierdzenia o zaletach wolnego rynku czy demokracji, wzięte z katolickiej nauki społecznej, wykorzystano bowiem do wsparcia konkretnego projektu politycznego. Przedstawiano go nie tylko jako jedynie słuszny ekonomicznie, lecz także jako jedyny w pełni chrześcijański. W ten sposób realizowany przez nowe władze program transformacji ustrojowej nabierał ewangeliczno-papieskiej prawomocności.

Autor artykułu zauważa również, że „Tygodnik Powszechny”, który reprezentuje tzw. „Kościół otwarty” poszedł jeszcze dalej. Widoczne jest to w pewnej symbiozie ideologicznej z „Gazetą Wyborczą”, a później ze środowiskiem TVN (przez kilka lat udziałowcem większościowym w „Tygodnika” była Grupa ITI). 

I znów chrześcijaństwo wprzęgnięte zostało w legitymizowanie postulatów mających mało wspólnego z ewangelią, np. projektów nowej lewicy w kwestiach płciowości. Szczególnym pupilem redakcji z Wiślnej stał się genderyzm. Jest on przedstawiany na łamach „TP” w tonie afirmatywnym – wbrew episkopatowi, który w grudniu 2013 r. poświęcił cały list pasterski niebezpieczeństwom związanym z tą destrukcyjną ideologią. Krytykowani są zwłaszcza duchowni, którzy przestrzegają przed postępami rewolucji seksualnej, np. abp Józef Michalik, ks. Paweł Bortkiewicz czy ks. Dariusz Oko.

Grzegorz Górny zauważa, jak szkodliwa i odległa od nauki Kościoła jest ideologia gender nieodrzucana przez „Tygodnik Powszechny”: 

Przypomnijmy, że antropologia, której wierny pozostaje Kościół, opiera się na prawie naturalnym i objawieniu biblijnym. Mówi ona, że Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę oraz polecił im, by byli płodni i zaludniali ziemię. Tymczasem zgodnie z antropologią genderową, wymyśloną przez główną twórczynię tej ideologii Judith Butler, nikt nie rodzi się kobietą ani mężczyzną, płeć nie jest faktem biologicznym, lecz płynnym procesem, nie mówiąc już o tym, że rodzajów płci może być więcej niż tylko dwie.

Autor pisze także: 

Teksty poświęcone kwestiom płciowości są charakterystyczne dla nowej linii programowej pisma, które przeszło w ostatnich latach ideową (tęczową) metamorfozę. Dziś pozwala mu ona z jednej strony brać udział w kampaniach LGBT finansowanych przez George’a Sorosa, a z drugiej – szczycić się winietą z napisem „katolickie pismo społeczno-kulturalne”. Widzi również, że na tej linii nieunikniony jest konflikt środowisk związanych pismem oraz abp. Markiem Jędraszewskim reprezentującym całkiem inne poglądy.

Więcej o „Kościele otwartym” i gender w ujęciu „Tygodnika Powszechnego” w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 30 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl

[fot. Youtube.com] 

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook