Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Z palcem komunizmu w d…

05.08.2016

"Miał zsowietyzować mentalność Polaków pod okupacją ZSRS i — pażałujsta — w centrum naszej stolicy mamy do dziś zupę polską à la russe" - pisze Piotr Cywiński w swoim cotygodniowym felietonie na łamach tygodnika "wSieci".

Dzieje się to „w Polsce, czyli nigdzie”, jak to ujął w farsie „Ubu Król” antenat teatru absurdu Alfred Jarry. A dokładniej w Warszawie, gdzie — co obrazowo opisał „Süddeutsche Zeitung” — Rosjanie wsadzili nam „palec komunizmu w d…”. Oto radny stołecznej Pragi zażądał od władz miasta usunięcia z Pałacu Kultury i Nauki napisu „im. Józefa Stalina”. Rzecz w tym, że tego napisu już nie ma, pozostał natomiast palec komunizmu. „Najpierw tworzymy budowle, potem one tworzą nas” — sentencjonował literacki noblista, brytyjski premier Winston Churchill. Nie wiem, czy Stalin to czytał, w każdym razie jego budowla ma nas tworzyć na wieki wieków: Pałac Kultury, najbardziej cyniczny z cynicznych prezent od czerwonego cara, symbol upokorzenia i zniewolenia „priwiślańskiego kraju”, został w wolnej już Polsce wpisany do rejestru obiektów nietykalnych. Miał zsowietyzować mentalność Polaków pod okupacją ZSRS i — pażałujsta — w centrum naszej stolicy mamy do dziś zupę polską à la russe.

W kwestii formalnej budowę pałacu nadzorował Wiaczesław Mołotow, który nieco wcześniej dogadał z III Rzeszą rosyjsko-niemiecką granicę na Wiśle.

Nawiasem mówiąc, pałac uznano za zabytek wbrew protestom Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN oraz wielu różnorakich środowisk, w tym historyków UJ, którzy określili decyzję z 2007 r. jako „czarny dzień polskiej kultury”. Żeby było jeszcze czarniej, rok temu platformiane władze stolicy urządziły huczne, całomiesięczne obchody „60. urodzin PKiN” — były uroczysty toast na placu Defilad, koncert, potańcówka, a wszystko to równolegle z rocznicowymi obchodami Powstania Warszawskiego… Jasne, „śmierć jednego człowieka to radość, śmierć milionów to święto!” — mawiał Wissarionowicz.

Jeszcze niedawno najważniejsze „Wiadomości” w Telewizji Polskiej zaczynały się od wieży jego pałacu. Aby nie było go widać, buduje się wokół wieżowce. To tak, jakby kibel na środku salonu zasłaniać fotelem. A niechby w tym miejscu powstał Central Park, niechby imienia Niezłomnej Warszawy, niechby…

Więcej we „wSieci”, w sprzedaży już od 1 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook