Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"wSieci": Wywiad z autorem "House of cards"

09.10.2015

-O basenie, w którym powstało „House of Cards” i kłótni z Margaret Thatcher, która była inspiracją dla przyszłego pisarza fikcji politycznej - Z Michaelem Dobbsem, pisarzem, autorem „House of Cards”, rozmawia na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Beata Zadworna.

„Czy od polityki do pisania prowadzi daleka droga?”  - pyta swego rozmówcę Beata Zadworna.  - Jeśli mówimy o lifestyle’u, to na pewno tak. Polityka jest pełna szalonych zakrętów, nieustającej interakcji z ludźmi, tysięcy kubków kawy i ciągłej niepewności, podczas gdy pisanie to bardziej wycofane zajęcie. (…) pisanie to wydobywanie wszystkiego, co masz w sobie najlepszego. Tylko na twoje osobiste konto. Zdarza mi się powtarzać, że tworzenie fikcji politycznej to megaproste zadanie — bierzesz rzeczywistość i po prostu ją „rozwadniasz”, bo inaczej byłaby zbyt intensywna nawet jak na książkę. Nikt by ci nie uwierzył – odpowiada Michael Dobbs.

W trakcie rozmowy wyjawił również swoje inspiracje, które posłużyły do przygotowania książki, której serialowa adaptacja bije rekordy popularności - Moją inspiracją była Margaret Thatcher. Kiedyś wylała na mnie całe wiadro politycznych pomyj. Coś okropnego. Była wtedy szefem zarządu, a my z partią konserwatywną byliśmy tuż przed wyborami w 1987 r., więc mieliśmy bardzo napiętą sytuację. Wszyscy jak na szpilkach. Koszmarnie się wtedy pogryźliśmy. Kilka tygodni później byłem na wakacjach — potrzebowałem terapii i odcięcia się od aktywności jako doradca — i postanowiłem skrobnąć coś o brudach i słabościach polityki, żeby ulżyć głowie. Coś soczystego. Nie przebierać w słowach. Usiadłem więc w basenie z notesem i butelką wina w rękui zacząłem pisać. I tak powstało „House of Cards”, zupełnie nieplanowane. Nie byłem pisarzem i, co więcej, nie miałem zamiaru nim zostawać. Zupełnie wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że obróci to moje życie o 180 stopni. Kawał czasu. Prawie 30 lat temu. 28 dokładnie – wspomina były polityk.

Nie zabrakło również pytania o to, czy książkowy Francis (w serialu Kevin Spacey) ma swojego odpowiednika w rzeczywistości.  - Kreując jego postać, inspirowałem się wszystkim, co mnie otacza. Polityka to ciężki biznes. Ludzie teoretycznie wymagają od dyplomatów bycia perfekcyjnymi i niepopełniania błędów. Z mojego punktu widzenia jeśli zajmujesz się polityką i ani razu nie powinie ci się noga, oznacza to, że tylko siedzisz na tyłku i nie robisz nic. Czyli że jesteś najgorszym typem człowieka, bo błędów przy aktywnym działaniu nie da się uniknąć. Wszyscy wielcy politycy byli i są specyficzni, humorzaści, szaleni czy wręcz obsesyjni. To bardzo szlachetne oddanie sprawie, ale oni po prostu wiedzą, że jeśli coś tego wymaga, trzeba umieć tupnąć nogą i postawić na swoim.

W wywiadzie ponadto o czarnych, „nienormalnych” i niemoralnych charakterach, ciemnej stronie politycznej mocy oraz jak „House of Cards” wpłynęło na - kiedyś polityka, później pisarza - Michaela Dobbsa – cała rozmowa w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 5 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook