Jedynie prawda jest ciekawa

„wSieci”: Wybory przed wyborami

08.05.2015

„Każdego ranka czekają nas jakieś wybory” - pisze Katarzyna Łaniewska.

Czasami bardzo małe, nieważne. Kawa czy her-bata? Wsiąść do samochodu czy na rower? Czasami tego dnia musimy jednak podjąć ważne życiowe decyzje i wieczorem zastanawiamy się, czy nasz wybór był trafny.

Dziś Polska staje przed bardzo ważnym wyborem. Wybieramy pierwszą osobę w Rzeczypospolitej — prezydenta. „Kartę dań” mamy bardzo obfitą, urozmaiconą ze wskazaniem na dwie pozycje. Teraz może trochę nie na temat, a jednak bardzo na temat.

Kilka dni temu w Telewizji Republika obejrzałam długi i mądry wywiad z satyrykiem i aktorem Januszem Rewińskim.

Dawał on bardzo dużo do myślenia — satyryk walczący śmiechem, który w PRL rozśmieszał nas i wzruszał do łez, mówi zupełnie innym głosem, rzetelnie, gorzką prawdę o tym, w jakiej Polsce żyjemy, czego nie dopatrzyliśmy, czemu jesteśmy winni. Daje nam bardzo bogaty materiał nie tylko do rachunku sumienia, lecz także do tego, jak mamy się dziś przed nadchodzącymi wyborami zachować.

Ja wiem i sądzę, że większość tych, którzy przeczytają mój felieton, też wie, jak się zachować. Ale co zrobić, żeby na- mówić do właściwego wyboru tych, którzy nie słuchali i nie zapoznali się z wywiadem pana Janusza Rewińskiego. To jest za- danie dla nas. Przeraża mnie wciąż aktualne porzekadło, że nie ważne jest kto i jak głosuje, ale ważne jest, kto liczy te głosy. Niestety obywatelski ruch kontroli wyborów już dopatruje się różnych machlojek. A co będzie dalej? Wywiad pana Janusza daje nam również dużo nadziei, że wiele zależy od nas. Myślę, że znajdzie się większość tych, którzy będą chcieli się pożegnać z machlojkami, z zamiataniem pod dywan, z kotylionami, z gadaniem o niczym, z uciekaniem od odpowiedzi, z lekceważeniem narodu. Wierzę, że zechcą oddać swój głos na kogoś, kto daje nadzieję, kto tryska siłą, energią, młodością i mądrością. I chyba ten zwycięży.

Katarzyna Łaniewska

felieton z tygodnika „wSieci” - polecamy e-wydanie
Słowa kluczowe:

wSieci

,

wybory prezydenckie

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook