Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Wybory przed wyborami

08.05.2015

„Każdego ranka czekają nas jakieś wybory” - pisze Katarzyna Łaniewska.

Czasami bardzo małe, nieważne. Kawa czy her-bata? Wsiąść do samochodu czy na rower? Czasami tego dnia musimy jednak podjąć ważne życiowe decyzje i wieczorem zastanawiamy się, czy nasz wybór był trafny.

Dziś Polska staje przed bardzo ważnym wyborem. Wybieramy pierwszą osobę w Rzeczypospolitej — prezydenta. „Kartę dań” mamy bardzo obfitą, urozmaiconą ze wskazaniem na dwie pozycje. Teraz może trochę nie na temat, a jednak bardzo na temat.

Kilka dni temu w Telewizji Republika obejrzałam długi i mądry wywiad z satyrykiem i aktorem Januszem Rewińskim.

Dawał on bardzo dużo do myślenia — satyryk walczący śmiechem, który w PRL rozśmieszał nas i wzruszał do łez, mówi zupełnie innym głosem, rzetelnie, gorzką prawdę o tym, w jakiej Polsce żyjemy, czego nie dopatrzyliśmy, czemu jesteśmy winni. Daje nam bardzo bogaty materiał nie tylko do rachunku sumienia, lecz także do tego, jak mamy się dziś przed nadchodzącymi wyborami zachować.

Ja wiem i sądzę, że większość tych, którzy przeczytają mój felieton, też wie, jak się zachować. Ale co zrobić, żeby na- mówić do właściwego wyboru tych, którzy nie słuchali i nie zapoznali się z wywiadem pana Janusza Rewińskiego. To jest za- danie dla nas. Przeraża mnie wciąż aktualne porzekadło, że nie ważne jest kto i jak głosuje, ale ważne jest, kto liczy te głosy. Niestety obywatelski ruch kontroli wyborów już dopatruje się różnych machlojek. A co będzie dalej? Wywiad pana Janusza daje nam również dużo nadziei, że wiele zależy od nas. Myślę, że znajdzie się większość tych, którzy będą chcieli się pożegnać z machlojkami, z zamiataniem pod dywan, z kotylionami, z gadaniem o niczym, z uciekaniem od odpowiedzi, z lekceważeniem narodu. Wierzę, że zechcą oddać swój głos na kogoś, kto daje nadzieję, kto tryska siłą, energią, młodością i mądrością. I chyba ten zwycięży.

Katarzyna Łaniewska

felieton z tygodnika „wSieci” - polecamy e-wydanie

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook