Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": "Wołyń" to najważniejszy polski film ostatnich 25 lat!

27.09.2016

Piotr Skwieciński porównuje „Wołyń” do zdetonowanej miny... Sprawdź recenzję!

Wojciech Smarzowski stworzył, moim zdaniem, największy i najważniejszy polski film ostatniego ćwierćwiecza ­– pisze na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci” Piotr Skwieciński, publicysta od lat będący znawcą tematyki wschodniej, który, jak sam przyznaje, bał się tego filmu.

Dotychczas przez całe dekady pracowaliśmy nad tym, aby Ukraińcy, broń Boże, źle sobie o nas nie pomyśleli. Żeby ich, na rany Boskie, nie zranić. Nosiliśmy ich na rękach, chuchaliśmy i dmuchaliśmy na ich samopoczucie. Żeby tylko sobie o nas źle nie pomyśleli. Instynktownie omijaliśmy wszelkie tematy, które mogłyby być dla nich przykre. Czyniliśmy tak, „bo Rosja”. Ale było to związane także z jeszcze jednym czynnikiem — z typowo polskim przeczuleniem. Z pojmowaniem polityki jako gry emocji, gry, w której najważniejszym, jeśli niejedynym, czynnikiem jest sympatia. Tak przez wieki patrzyliśmy na Zachód. Czyniliśmy wszystko, żeby nas tam… lubiano. A przede wszystkim, żeby nic złego sobie o nas nie pomyślano. Bo wtedy będziemy niepełnowartościowi – zauważa Skwieciński. Według byłego korespondenta z Moskwy, ten film pomaga nam dorosnąć i w pewien sposób, spojrzeć inaczej także na nas samych i na nasze priorytety.

Wszystko, co mogą w tej sprawie przedsięwziąć polskie władze, oczywiście nie wystarczy. Najczęstsze ukraińskie reakcje na film i tak będą oscylować pomiędzy niedowierzaniem, szokiem a wściekłością. Inaczej po prostu być nie może, biorąc pod uwagę omawiany już poziom tamtejszej wiedzy o wydarzeniach z lat 1943—1944 i postępujący proces deifikacji banderowców jako patronów walki z Moskwą ­– ocenia publicysta.

Dziennikarz porównuje „Wołyń” do zdetonowanej miny, której moc rażenia od pewnego czasu była coraz większa, a która, gdyby nie film, narastała by dalej, W szerszej perspektywie film katalizuje te emocje nie pozwala na narastanie nienawiści.

- Przez to trzeba po prostu przejść – podkreśla Piotr Skwieciński.

Więcej o filmie „Wołyń”, którego sponsorem jest Kasa Stefczyka, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Już 26 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

LL

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook