Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Wojtunik - szara eminencja układu

08.06.2015

- Może mieć kwity na wiele osób, a dzięki temu czuć się bezpieczny na stanowisku szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Paweł Wojtunik – szef służby, która zamiast się skupić na zwalczaniu korupcji, sama wydaje się uwikłana w niebezpieczne gry – pisze Wojciech Surmacz.

Autor artykułu pisze o szefie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Pawle Wojtuniku w kontekście ujawnieniowej rozmowy, która miała zostać podsłuchana 5 czerwca 2014 r. w restauracji Sowa & Przyjaciele. Według tygodnika „Do Rzeczy”, który opublikował treść  nagrania ówczesnej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z Pawłem Wojtunikiem, miała paść sugestia, że Bartłomiej Sienkiewicz zlecił policjantom spalenie budki przed rosyjską ambasadą podczas Marszu Niepodległości. Autor pisze, że Rozmowa Wojtunik/Bieńkowska to jedna z tych taśm, których „Wprost” nigdy nie upubliczniło, choć to początkowo zapowiadało. Autorzy książki „Afera podsłuchowa” i jej współtwórcy, czyli Sylwester Latkowski i Michał Majewski, twierdzili, że „Wprost”, prawdopodobnie miało to nagranie, ale pendrive się zgubił. To, iż treść tej rozmowy nie została upubliczniona przez „Wprost”, Wojciech Surmacz upatruje w tym, że […] szef antykorupcyjnych służb specjalnych pozostawał w niezwykle bliskich relacjach z naczelnym ogólnopolskiego tygodnika opinii, który otwarcie pisał w swojej książce, że wpadał do CBA na kawkę, gdy tylko miał coś do omówienia. Latkowski pisał, że podziwiał Pawła Wojtunika za odwagę. Za to, że nie odcinał się od niego i nie udawał, iż się nie znają, wiedząc, że ich rozmowy są inwigilowane. […] Szef CBA przyjaźni się, także z innymi wpływowymi dziennikarzami z polskich mediów i wykorzystuje te relacje do swoich celów.

Autor artykułu zauważa: - Dobre kontakty z mediami są dla Wojtunika kluczem do kreowania rzeczywistości. Nie odbywa się to jednak w zgodzie z obowiązującym prawem, czym wcześniej nikt się nie interesował. No może prawie nikt, bo jednak zwrócili na to uwagę Ernest Bejda i Martin Bożek, byli członkowie kierownictwa CBA, składając zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa CBA Pawła Wojtunika. Chodzi oczywiście o rozmowę Wojtunika z Elżbietą Bieńkowską. Według Bożka i Bejdy szef Biura zachował się niezgodnie z prawem, ujawniając tajemnice państwowe…

Działalności szefa CBA autor artykułu podsumowuje cytując słowa Macieja Wąsika, byłego zastępcy Mariusza Kamińskiego: – On może mieć kwity na wiele osób, może czuć się dzięki temu bezpieczny na stanowisku szefa CBA. I już widać, że jego pozycja w służbach jest bardzo wysoka. On zaliczył kilka wpadek, ostatnią z nich jest właśnie podsłuchanie jego rozmowy z Elżbietą Bieńkowską, ale nie został odwołany, co dziwi. Jak długo trwa konflikt na linii jądro PO – Schetynowcy, tak długo kwity z infoafery mogą być wykorzystywane […].

Więcej o Pawle Wojtuniku, aferze taśmowej i innych niejasnych sprawach szefa CBA w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 8 czerwca br., także w formie e-wydania.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook