Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Wojewoda silnego Śląska

18.05.2016

Podstawową odpowiedzią na działania RAŚ powinno być pokazywanie, że polskość jest atrakcyjna, piękna, że Ślązacy zawsze o nią walczyli. I ten duch jest na Śląsku żywy – powiedział Jarosław Wieczorek, polityk PiS oraz wojewoda śląski w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski mówił przede wszystkim o zagrożeniu dla regionu, jakie niesie Ruch Autonomii Śląska. Wskazał, że "Śląsk jest dużą wartością dla Polski. Że polskość jest atrakcyjna, piękna, że Ślązacy ginęli za to, by ich ojcowizna była częścią państwa polskiego. To wielkie dziedzictwo, wielkie zobowiązanie. I powiem panom, że ten duch jest na Śląsku żywy".

Z drugiej strony zważył, że marginalny separatyzm śląski zdobył zbyt dużą rangę w życiu politycznym regionu.

- Oceniam, że poparcie dla tego ruchu wynosi 5-7 proc. i od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie – wyjaśnia wojewoda. – Jednak decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koalicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie. Jest dla mnie czymś niepojętym, jak można było tak postąpić, ale PO to zrobiła. […] Podkreślam: oni zrobią wszystko, by utrzymać się przy władzy, nadal móc dzielić pieniądze. O nic innego, w moim przekonaniu, tam nie chodzi. Nie interesuje ich interes Polski.

Jarosław Wieczorek mówi także, w jaki sposób można zmniejszać wpływów separatystów śląskich na życie regionu. -Na pewno nie pozostaniemy bierni. Zadaniem wojewody jest podkreślanie, że Polska jest państwem unitarnym, w którym każdy musi się czuć odpowiedzialny za innych. Bardzo liczę na to, że nowe władze kuratorium oświaty zaangażują się w promowanie polskości w szkołach. Sam też będę wspierał działania społeczne w tym obszarze. Liczę na to, że ten szkodliwy ruch separatystyczny będzie wygasał.

Wojewoda wskazał również, jaką rolę do odegrania mają w tym temacie media narodowe: - Brak wyraźnie propolskiego tytułu prasowego bardzo rzuca się w oczy. Dlatego liczę na wzmocnienie mediów publicznych. Cieszą mnie zapowiedzi odbudowy siły i pozycji ośrodków regionalnych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Mamy w Katowicach dużą infrastrukturę, którą można doskonale wykorzystać w dobrych celach. Po to media przecież są. Jeśli pozbawimy je misji, to lepiej je sprywatyzować. Rozrywkę i komercję sprawniej zrobią prywatni nadawcy. Widać to zwłaszcza u nas, na Śląsku. Mediów publicznych – przywiązanych do polskości, zainteresowanych wzmacnianiem polskości, kształtowaniem postaw obywateli – nic nie zastąpi. Trzeba pokazywać, że wizja, iż zostawiony sam sobie Śląsk nagle jakoś niesamowicie rozkwitł, nie jest prawdziwa.

Więcej o sytuacji na Śląsku we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook