Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Wojewoda silnego Śląska

18.05.2016

Podstawową odpowiedzią na działania RAŚ powinno być pokazywanie, że polskość jest atrakcyjna, piękna, że Ślązacy zawsze o nią walczyli. I ten duch jest na Śląsku żywy – powiedział Jarosław Wieczorek, polityk PiS oraz wojewoda śląski w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski mówił przede wszystkim o zagrożeniu dla regionu, jakie niesie Ruch Autonomii Śląska. Wskazał, że "Śląsk jest dużą wartością dla Polski. Że polskość jest atrakcyjna, piękna, że Ślązacy ginęli za to, by ich ojcowizna była częścią państwa polskiego. To wielkie dziedzictwo, wielkie zobowiązanie. I powiem panom, że ten duch jest na Śląsku żywy".

Z drugiej strony zważył, że marginalny separatyzm śląski zdobył zbyt dużą rangę w życiu politycznym regionu.

- Oceniam, że poparcie dla tego ruchu wynosi 5-7 proc. i od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie – wyjaśnia wojewoda. – Jednak decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koalicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie. Jest dla mnie czymś niepojętym, jak można było tak postąpić, ale PO to zrobiła. […] Podkreślam: oni zrobią wszystko, by utrzymać się przy władzy, nadal móc dzielić pieniądze. O nic innego, w moim przekonaniu, tam nie chodzi. Nie interesuje ich interes Polski.

Jarosław Wieczorek mówi także, w jaki sposób można zmniejszać wpływów separatystów śląskich na życie regionu. -Na pewno nie pozostaniemy bierni. Zadaniem wojewody jest podkreślanie, że Polska jest państwem unitarnym, w którym każdy musi się czuć odpowiedzialny za innych. Bardzo liczę na to, że nowe władze kuratorium oświaty zaangażują się w promowanie polskości w szkołach. Sam też będę wspierał działania społeczne w tym obszarze. Liczę na to, że ten szkodliwy ruch separatystyczny będzie wygasał.

Wojewoda wskazał również, jaką rolę do odegrania mają w tym temacie media narodowe: - Brak wyraźnie propolskiego tytułu prasowego bardzo rzuca się w oczy. Dlatego liczę na wzmocnienie mediów publicznych. Cieszą mnie zapowiedzi odbudowy siły i pozycji ośrodków regionalnych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Mamy w Katowicach dużą infrastrukturę, którą można doskonale wykorzystać w dobrych celach. Po to media przecież są. Jeśli pozbawimy je misji, to lepiej je sprywatyzować. Rozrywkę i komercję sprawniej zrobią prywatni nadawcy. Widać to zwłaszcza u nas, na Śląsku. Mediów publicznych – przywiązanych do polskości, zainteresowanych wzmacnianiem polskości, kształtowaniem postaw obywateli – nic nie zastąpi. Trzeba pokazywać, że wizja, iż zostawiony sam sobie Śląsk nagle jakoś niesamowicie rozkwitł, nie jest prawdziwa.

Więcej o sytuacji na Śląsku we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook