Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": wiwisekcja III RP. Poruszające fragmenty książki!

16.05.2016

Twórca „Faktu” odsłania tajemnice polityki, wstydliwe sekrety elit III RP i kulisy działania mediów w Polsce...

WIWISEKCJA ELIT III RP – fragmenty książki byłego naczelnego „Faktu” na łamach tygodnika „wSieci”

Twórca „Faktu” odsłania tajemnice polityki, wstydliwe sekrety elit III RP i kulisy działania mediów w Polsce – pisze Stanisław Janecki o Grzegorzu Jankowskim, byłym redaktorze naczelnym dziennika, który właśnie wydał swoją książkę zatytułowaną „Fakt. Tak było naprawdę”.

Grzegorz Jankowski, twórca i wieloletni - do 2014 r. redaktor naczelny „Faktu” wstrząśnie zapewne po raz kolejny opinią publiczna i politycznym światkiem. W publikacji otrzymujemy portrety m.in. osób, które w okresie rządów PO „rozdawały karty”. Autor artykułu zauważa: Jankowski sprowadza polityków na ziemię, pokazuje, że „w pierwszej kolejności chcą zarabiać na życie, w drugiej kolejności chcą być bezkarni, w trzeciej – mieć po prostu władzę: dużą, małą, nad krajem, nad sprzątaczką, wszystko jedno”. „Kasa, bezkarność, władza, prestiż” – tak nieco populistycznie, czyli jak przystało na szefa tabloidu, opisał Jankowski sens życia polityków. I dostajemy na to dowody, np. obrazki z podróży pociągiem razem z ówczesną posłanką SLD Krystyną Łybacką (obecnie w europarlamencie), która „rżnie w karty ze swoimi kolegami posłami”, a w tym czasie „kelner donosił wódkę”. A gdy wreszcie pani poseł wyszła z pociągu, „przewróciła się na peronie”. Gdy Krystyna Łybacka była ministrem edukacji, ze swoim kolegą z SLD Krzysztofem Janikiem uczestniczyła w redakcyjnej debacie o szkole. Po spotkaniu „obalono” dwie butelki burbona. Bo w polskiej polityce „piją niemal wszyscy”. A gdy gazety to ujawniały, politycy „zakazali dziennikarzom wejścia na teren Domu Poselskiego i do większości sejmowych restauracji”.

Stanisław Janecki opisuje, w jaki sposób autor książki postrzega tabloid, jakie widzi dla niego zadanie społeczne: Pokazanie hipokryzji polityków oraz ich „odlotów” i alienacji pozwala wyjaśnić, czym może być prawdziwy tabloid, gdy jest tylko gazetą. I wtedy jest przede wszystkim głosem ludu. Przeciwko establishmentowi, samozwańczym elitom, domniemanym nowym arystokratom. Przeciętny, prosty i przyzwoity człowiek jest adresatem treści tabloidu. […] Prawdziwy tabloid wydaje się po to, by przeciętni ludzie „nie wstydzili się, że są biedni, by nie myśleli o sobie, że nie są Europejczykami, że nigdy nie zrobią kariery, bo bieda ich dyskredytuje”. Dla prawdziwego tabloidu „bohaterem jest człowiek skrzywdzony, bez pieniędzy, bez szans, obarczony rodziną, a nie polityk, nie ten, któremu się udało, nie ten, który odniósł sukces”. A to dlatego, że „bieda-Polak spod Radomia ma taką samą podmiotowość jak Kulczyk czy Michnik”.

Autor artykułu pisze także: Książka byłego naczelnego „Faktu” mówi wiele i cierpko o polityce, politykach i elitach III RP, a na ich tle lepiej widać powinności mediów. Przede wszystkim to, że media powinny być rzecznikiem zwykłych ludzi, objaśniać im politykę, przekłuwać balony hipokryzji, a głównie rozprawiać się z mitami i wszelkiego typu uzurpacjami. Takie media będą zawsze potrzebne, choć nie muszą się podobać możnym tego świata.

Tygodnik „wSieci” publikuje też obszerne fragmenty książki Grzegorza Jankowskiego „Fakt. Tak było naprawdę”. Wśród przytoczonych opowieści znalazła się m.in. i ta – dotycząca Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Myślę, że tak naprawdę Kaczyński [Jarosław — dop. red.] i Tusk czują wobec siebie pewnego rodzaju respekt (nie mylić z szacunkiem), który wynika z tego, że są jedynymi rozgrywającymi na polskiej scenie, jedynymi, którzy potrafią skutecznie realizować swoje polityczne cele. Ale te ostatnie już ich różnią. Kaczyński chce przebudować kraj, bo uważa, że hierarchia wartości społecznych jest odwrócona. Pierwsze powinno być dobro wspólne, a przykład w tej materii powinien płynąć od elit. I wszystkie jego reformy służą właśnie tej moralnej rewolucji. Tusk swoją filozofię wyłożył mi kiedyś, gdy już Platforma wygrała wybory, na spotkaniu w klubie Dyspensa, w którym mieli za kotarą taką salkę dla VIP-ów.

– To w jakim stanie jest aparat państwa? – zagaiłem. – W kiepskim – stwierdził lakonicznie Tusk. – Słabo. To jakie reformy pan planuje? – Żadnych. Ludzie, panie redaktorze, nie oczekują od rządzących cudów. Chcą mieć pracę, zarabiać pieniądz, żeby ciepła woda w kranie była. I ja im chcę to zapewnić.

Więcej o książce Grzegorza Jankowskiego „Fakt. Tak było naprawdę” oraz fragmenty tej ciekawej publikacji we „wSieci”, w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook