Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Wenecki instrument opozycji

09.03.2016

Bronisław Wildstein o używaniu Komisji Weneckiej do ataku na rząd.

To, że opinia Komisji Weneckiej stanie się kolejnym narzędziem do ataku na wybrane w ostatnich wyborach władze, było więcej niż oczywiste dla każdego obserwatora sceny politycznej. Wizja bezstronnych arbitrów europejskich, którzy z perspektywy czystych procedur – jakby takie istniały w ludzkiej rzeczywistości – bez gniewu i uprzedzenia ocenią ostatnie wydarzenia w Polsce, była więcej niż naiwna – zauważa Bronisław Wildstein na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Naiwne było oczekiwanie, że przedstawiciele europejskiego establishmentu, a do takich należą członkowie komisji, będą się trzymali zakresu spraw, który im zaproponował polski rząd, i nie wykorzystają okazji do uderzenia w swoich ideowych (i nie tylko) przeciwników. Należy ocenić, że zwrócenie się władz polskich do tej instytucji było po prostu błędem. Ale zacznijmy od początku – pisze Bronisław Wildstein i przypomina podstawy demokracji, próby jej ograniczenia przez mniejszości oraz ustalenia przy okrągłym stole, kiedy […] przyjęliśmy regułę nieodwoływalności sędziów ze względów politycznych i w ten sposób stworzyliśmy karykaturę państwa prawa.

O samej opinii Komisji autor pisze: W raporcie znajdujemy uwagę: „Rola TK jest szczególnie istotna w czasach dużej przewagi u władzy jednej opcji politycznej”. Natomiast próby zażegnania sporu i spluralizowania składu Trybunału przez rząd są komentowane następująco: „Taka argumentacja świadczy o niezrozumieniu roli pluralizmu sądu konstytucyjnego, którego istotą nie jest reprezentowanie partii politycznych”. […] Opinia jest utrzymana w tonie alarmistycznym: „W ten sposób w niebezpieczeństwie jest nie tylko praworządność, lecz także demokracja i prawa człowieka” — czytamy na temat obecnego stanu TK, za co komisja wenecka obwinia wyłącznie władze. Nie dostrzega, kto jest sprawcą zamieszania i jak dwuznaczne są obecne roszczenia Trybunału oraz wspierającego ją frontu. O tym, że orzeczenie komisji napisała polska opozycja, świadczą nawet konkretne błędy poczynione przez komisję, np. powtórzenie potknięcia posła PO Budki, który w wystąpieniu sejmowym pomylił podstawę prawną wyboru członków Trybunału. Szczególnie znaczące jest następujące stwierdzenie komisji: „Pełne zrozumienie konstytucyjnych instytucji wymaga, aby nawet przy silnym pędzie do reform społecznych mieściły się one w granicach konstytucji, a kompetentny organ, czyli Trybunał Konstytucyjny, może określić, kiedy zostały one przekroczone”.

Bronisław Wildstein podsumowuje: Przedstawiciele Komisji Weneckiej dali aż nazbyt wiele podstaw, aby nie traktować ich opinii poważnie. Błąd, jakim było zwrócenie się do nich, należy naprawić.

Więcej o werdykcie Komisji Weneckiej w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 7 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook