Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Utopione miliony PGNiG

13.06.2016

Pyza i Wikło ujawniają, jak „dbano” o majątek gazowych spółek!

Utopione miliony PGNiG

To miała być spektakularna inwestycja gazowego giganta. Tuż po wybudowaniu nowej siedziby podjęto nagłą, niewytłumaczalną decyzję: sprzedajemy budynek, choćby z wielką stratą. Kto zarobi na ekskluzywnym biurowcu na warszawskim Powiślu? Dotarliśmy do dokumentów pokazujących, jak przepuszczono państwowy majątek – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Dziennikarze ujawniają fragmenty korespondencji prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa do prezesa spółki Powiśle Park: - Jak do końca listopada tego nie pchniemy, to jesteśmy w Dupie!!! Dlatego Panowie nie ma co się pieprzyć i przyśpieszyć rozmowy i negocjacje i pchać temat”. To fragment listu (pisownia oryginalna) Sylwestra Bogackiego, prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa (zależnej od koncernu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo), do Piotra Bieńkuńskiego, prezesa spółki Powiśle Park (powołanej w celu budowy nowej siedziby PSG). Ta korespondencja pokazuje, jak bardzo szefostwo PGNiG naciskało na sprzedaż gotowego już biurowca. „Zarząd sam jest tym mocno zainteresowany i daje do zrozumienia, że jest to nasz priorytet i do końca tego roku powinniśmy problem rozwiązać. Dlatego musimy z tym tematem przyspieszyć i nie pieprzyć się z szukaniem najwyższej ceny” — czytamy w liście.

Z kolejnych dokumentów rzeczywiście wynika, że o majątek państwowych spółek gazowych nikt się nie martwił. W najlepszym przypadku możemy mówić o nieudacznictwie osób zarządzających największymi polskimi firmami gazowymi. Jeśli jednak prześledzić wszystkie fakty, daty i koszty, to można się posunąć do poważniejszych wniosków. Straty gazowych spółek mogą sięgać dziesiątków milionów złotych. Sprawie z pewnością powinien się przyjrzeć prokurator – zauważają autorzy tekstu.

Dziennikarze pokazują jak „dbano” o majątek gazowych spółek: - Operację przeniesienia centrali PSG na Kruczkowskiego zaplanowano na początek kwietnia 2014 r. Pomieszczenia były już dostosowane do potrzeb gazowej spółki, łącznie z wybranymi przez nią meblami, pracownicy spółki mieli nawet przydzielone pokoje. Jednak 11 marca następuje zmiana planów. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że zarząd PGNiG, właściciela PSG, decyduje o wstrzymaniu przeprowadzki. Wiadomo już, że PSG będzie szukała siedziby „na mieście”. Ale nikt nie informuje o tym zarządu Powiśla Park. Ten działa więc zgodnie z pierwotnym celem inwestycji i nadal wyposaża biura. 27 marca zawiadamia PSG o gotowości do przekazania budynku. Jednocześnie wskazuje, że brak formalnego rozstrzygnięcia przyszłości biurowca stanowi zagrożenie dla płynności finansowej Powiśla Park. Ponawia tę informację 4 czerwca – piszą Marcin Wikło i Marek Pyza.

Więcej o nieprawidłowościach i podejrzanych transakcjach w gazowych spółkach piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 13 czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook