Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Utopione miliony PGNiG

13.06.2016

Pyza i Wikło ujawniają, jak „dbano” o majątek gazowych spółek!

Utopione miliony PGNiG

To miała być spektakularna inwestycja gazowego giganta. Tuż po wybudowaniu nowej siedziby podjęto nagłą, niewytłumaczalną decyzję: sprzedajemy budynek, choćby z wielką stratą. Kto zarobi na ekskluzywnym biurowcu na warszawskim Powiślu? Dotarliśmy do dokumentów pokazujących, jak przepuszczono państwowy majątek – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Dziennikarze ujawniają fragmenty korespondencji prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa do prezesa spółki Powiśle Park: - Jak do końca listopada tego nie pchniemy, to jesteśmy w Dupie!!! Dlatego Panowie nie ma co się pieprzyć i przyśpieszyć rozmowy i negocjacje i pchać temat”. To fragment listu (pisownia oryginalna) Sylwestra Bogackiego, prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa (zależnej od koncernu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo), do Piotra Bieńkuńskiego, prezesa spółki Powiśle Park (powołanej w celu budowy nowej siedziby PSG). Ta korespondencja pokazuje, jak bardzo szefostwo PGNiG naciskało na sprzedaż gotowego już biurowca. „Zarząd sam jest tym mocno zainteresowany i daje do zrozumienia, że jest to nasz priorytet i do końca tego roku powinniśmy problem rozwiązać. Dlatego musimy z tym tematem przyspieszyć i nie pieprzyć się z szukaniem najwyższej ceny” — czytamy w liście.

Z kolejnych dokumentów rzeczywiście wynika, że o majątek państwowych spółek gazowych nikt się nie martwił. W najlepszym przypadku możemy mówić o nieudacznictwie osób zarządzających największymi polskimi firmami gazowymi. Jeśli jednak prześledzić wszystkie fakty, daty i koszty, to można się posunąć do poważniejszych wniosków. Straty gazowych spółek mogą sięgać dziesiątków milionów złotych. Sprawie z pewnością powinien się przyjrzeć prokurator – zauważają autorzy tekstu.

Dziennikarze pokazują jak „dbano” o majątek gazowych spółek: - Operację przeniesienia centrali PSG na Kruczkowskiego zaplanowano na początek kwietnia 2014 r. Pomieszczenia były już dostosowane do potrzeb gazowej spółki, łącznie z wybranymi przez nią meblami, pracownicy spółki mieli nawet przydzielone pokoje. Jednak 11 marca następuje zmiana planów. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że zarząd PGNiG, właściciela PSG, decyduje o wstrzymaniu przeprowadzki. Wiadomo już, że PSG będzie szukała siedziby „na mieście”. Ale nikt nie informuje o tym zarządu Powiśla Park. Ten działa więc zgodnie z pierwotnym celem inwestycji i nadal wyposaża biura. 27 marca zawiadamia PSG o gotowości do przekazania budynku. Jednocześnie wskazuje, że brak formalnego rozstrzygnięcia przyszłości biurowca stanowi zagrożenie dla płynności finansowej Powiśla Park. Ponawia tę informację 4 czerwca – piszą Marcin Wikło i Marek Pyza.

Więcej o nieprawidłowościach i podejrzanych transakcjach w gazowych spółkach piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 13 czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook