Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Trump na krawędzi samozniszczenia

08.08.2016

Po raz pierwszy Amerykanie śmieją się z dowcipu George’a W. Busha — prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 2001—2009. Dowcip wymyślony w 2016 r. brzmi: „Martwię się, że będę ostatnim republikańskim prezydentem”. Republikanie śmieją się przez łzy. Kto zdobędzie największą władzę na świecie? Pyta Grzegorz Kostrzewa-Zorbas na łamach tygodnika „wSieci” w czasie, kiedy światowe supermocarstwo wchodzi w decydującą fazę wewnętrznej walki o władzę.

"Donald Trump jest na krawędzi samozniszczenia. Liczne wpadki odbierają mu zwolenników, a jego „oburzeni” są zbyt małą siłą, by skutecznie przeciwstawić się establishmentowi popierającemu Hillary Clinton. Partie zamieniły się rolami: demokraci budzą większe od republikanów zaufanie w sprawach bezpieczeństwa narodowego i sojuszy" – zauważa Kostrzewa-Zorbas.

Na łamach nowego wydania tygodnika wSieci, wnikliwa analiza szans na zdobycie władzy w USA

"Prawdopodobieństwo wygranej Hillary Clinton wynosi 73 proc., a Donalda Trumpa — 27 proc. Kandydatka demokratów ma prawie trzykrotną przewagę. Pozostali kandydaci mają prawdopodobieństwa śladowe, zaokrąglane do zera. Gdy do modelu Silvera wprowadzić tylko wyniki sondaży bez danych ekonomicznych i innych, szansa Clinton rośnie do 78 proc., a Trumpa spada do 22 proc. — przewaga robi się ponad trzykrotna. To prognozy zaktualizowane 4 sierpnia, w tegorocznej kampanii zaś każdy dzień może przynieść wielką zmianę" - zauważa autor artykułu. 

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas zwraca jednak uwagę na to, że zmobilizowanie odpowiednich grup społecznych i dołączenie ich do elektoratu jednego z kandydatów do rządzenia Stanami Zjednoczonymi, może w znaczący sposób przechylić szalę zwycięstwa. 

Trump stara się o szerszą mobilizację wielkiej grupy, której sytuacja ekonomiczna i społeczna nie należy do skrajnie złych, ale która ma szczególne poczucie tytułu do własności Ameryki i jest mocno zawiedziona, że traci na nią wpływ. To biali mężczyźni pochodzenia zachodnioeuropejskiego, o umiarkowanym wykształceniu, konserwatywnych poglądach obyczajowych, pracujący głównie w przemyśle — historyczna większość aktywnych wyborców, dziś mniejszość mająca poczucie bezsilności – pisze Kostrzewa-Zorbas w artykule „Clinton kontra Trump: decydujące starcie”.

Kto poprze Donalda Trumpa, a kto wybierza Hillary Clinton – dowiedz się więcej sięgając po nowy numer tygodnika „wSieci”. Już 8 sierpnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

wSiecicover322016

kk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook