Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": To nie jest wojna z demokracją

12.01.2016

Piotr Skwieciński tłumaczy o co chodzi w wojnie, która ogarnęła polską politykę.

„O co w istocie chodzi w zamieszaniu dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego? I szerzej - w całej politycznej wojnie, która ogarnęła dziś Polskę, a w której przeciw PiS zwróciło się gros polskich elit, ale też wspierających je grup medialnych” — pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Skwieciński.

„Oczywiście ta sytuacja ma kilka przyczyn. Ale jedną z nich dość dobrze opisał nie kto inny, tylko znany wróg PiS i agresywny piewca III RP Wojciech Sadurski. Otóż powiedział on w wywiadzie prasowym, że „to, co nie zostało dotąd jednoznacznie sformułowane, a co stanowi najgłębszą treść integracji z Europą, polega na dobrowolnym nałożeniu na siebie kaftana bezpieczeństwa chroniącego przed antydemokratycznymi aberracjami. W pierwszej kolejności potrzebujemy Unii właśnie do tego, aby ograniczała nam skalę amplitudy polityczne” — przypomina Skwieciński.

Autor zauważa:

„Ograniczenie skali amplitudy politycznej” (piękne sformułowanie…) oznacza uniemożliwienie komukolwiek, nawet jak najbardziej demokratycznie powołanemu rządowi, dokonania realnej zmiany politycznej, wykraczającej poza zakres korekt dopuszczanych przez elity. Czyli takich reform, które elity uznawałyby za godzące w ich interesy.”

Pod sformułowaniem „antydemokratyczne aberracje” ukrywa się zaś - w ocenie publicysty „wSieci” - specyficzne rozumienie pojęć demokracji oraz antydemokratyzmu. W literalnym, tradycyjnym znaczeniu demokracja to rządy powoływane za pomocą uczciwie przeliczanych kartek wyborczych, a antydemokratyzm to kierunek polityczny zmierzający do zniesienia wyborów lub zastąpienia ich farsą.

„Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi jednak, że rządy PiS instytucję wyborów zlikwidują lub że je sfałszują (oczywiście Seweryn Blumsztajn potrafił powiedzieć w „Loży prasowej” TVN, że jest przekonany, iż za cztery lata wyborów w Polsce nie będzie, ale to ekstremum nawet jak na obóz III RP) – czytamy.”

Piotr Skwieciński pisze też o różnicach między walką z TK na Węgrzech i w Polsce:

„Warto także wziąć pod uwagę układ sił. PiS nie zdobyło takiego mandatu społecznego jak Viktor Orbán. Nie znaczy to, że nie ma prawa do dokonywania radykalnych zmian, ale sytuacja ta powinna dyktować ostrożność. A Orbán miał od początku i większość konstytucyjną, i (wbrew temu, co się w Polsce często sądzi) poparcie bardzo dużej części mediów, i sporej części elity finansowo-biznesowej. Jego Dla twórców konstytucji i ustawy o Trybunale najważniejszy był jego pluralizm. Poprzedni Sejm nie uszanował tej ich intencji”

Szerszy kontekst rozważań o Trybunale Konstytucyjnym w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 11 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook