Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": To będą dobre lata

11.05.2017

Dobry i konsekwentnie wdrażany plan jest zawsze lepszy od planu genialnego, ale pozostającego tylko na papierze. I tak jest z planem Morawieckiego – zauważył Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego SA podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

– Wszystkie wskaźniki nastrojów społecznych pokazują, że coraz lepiej widzimy przyszłość gospodarki, swoich firm i swoich gospodarstw domowych. Na przykład wskaźnik PMI – pokazujący optymizm wśród menedżerów – w kwietniu wzrósł do 54,1 pkt, prezentując dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce. To bardzo ważne, bo gdy myślimy o przyszłości z optymizmem, możemy sobie pozwolić na dłuższy horyzont planowania, wychodzący poza perspektywę kilku dni, kwartału czy roku. Zresztą mówi o tym także sam rząd w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wyjaśnia Zbigniew Jagiełło. Dodaje także: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada poprawę jakości gospodarki i jakości życia Polaków, a w konsekwencji poprawę innych obszarów, w których funkcjonujemy, więc kultury, sportu, nauki, edukacji, opieki społecznej. Poprawa jakości we wszystkich tych dziedzinach wymaga pieniędzy. One mogą pochodzić tylko z dobrze, stabilnie rozwijającej się gospodarki. Jeśli dołożymy do tego uczciwe opodatkowanie i sprawiedliwe dzielenie wypracowanych efektów, to mamy obraz pokazujący, w jaki sposób można przenieść na wyższy poziom każdą dziedzinę życia Polaków.

Zbigniew Jagiełło odniósł się także do procesu repolonizacji banków: W każdym zamożnym kraju kapitał krajowy ma większy udział w sektorze finansowym niż kapitał zewnętrzny. Powód jest prosty – to krwiobieg gospodarki. […] Gdybyśmy przykładali do polskiej gospodarki kryteria gospodarek zachodnich, to udział kapitału polskiego w sektorze bankowym powinien wynosić 70–80 proc. […] W długim terminie państwo i politycy powinni stworzyć warunki, by podmioty finansowe były w większości kontrolowane przez kapitał miejscowy. On mógłby być prywatny, ale dzisiaj nie ma go aż tyle, by móc podejmować takie inwestycje. I dlatego powstał Polski Fundusz Rozwoju. On ma się pojawiać tam, gdzie brakuje prywatnego kapitału polskiego. Ma wypełnić tę lukę. To narzędzie powszechnie stosowane na świecie. Zresztą nie ma żadnej reguły, że banki państwowe są do niczego, a prywatne świetnie funkcjonują. Wielkie banki, których upadek wywołał kryzys roku 2008, były jak najbardziej prywatne.

Prezes PKO BP zwrócił uwagę również na problem banków spółdzielczych: Martwi mnie słabnięcie banków spółdzielczych. One są polskiej gospodarce bardzo potrzebne, ale przez rozdrobnienie nie są w stanie wykonać skoku technologicznego. Transformacja tego sektora to, w mojej ocenie, wyzwanie na najbliższe lata. Wtedy mielibyśmy trzy główne filary rynku bankowego. Pierwszy – PKO BP. Drugi – PZU i Pekao SA. Trzeci – sektor spółdzielczy.


Więcej o tzw. Planie Morawickiego oraz roli sektora bankowego w polskiej gospodarce mówi Zbigniew Jagiełło w wywiadzie na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 8 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook