Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": To będą dobre lata

11.05.2017

Dobry i konsekwentnie wdrażany plan jest zawsze lepszy od planu genialnego, ale pozostającego tylko na papierze. I tak jest z planem Morawieckiego – zauważył Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego SA podczas rozmowy z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

– Wszystkie wskaźniki nastrojów społecznych pokazują, że coraz lepiej widzimy przyszłość gospodarki, swoich firm i swoich gospodarstw domowych. Na przykład wskaźnik PMI – pokazujący optymizm wśród menedżerów – w kwietniu wzrósł do 54,1 pkt, prezentując dobrą koniunkturę w polskiej gospodarce. To bardzo ważne, bo gdy myślimy o przyszłości z optymizmem, możemy sobie pozwolić na dłuższy horyzont planowania, wychodzący poza perspektywę kilku dni, kwartału czy roku. Zresztą mówi o tym także sam rząd w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wyjaśnia Zbigniew Jagiełło. Dodaje także: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada poprawę jakości gospodarki i jakości życia Polaków, a w konsekwencji poprawę innych obszarów, w których funkcjonujemy, więc kultury, sportu, nauki, edukacji, opieki społecznej. Poprawa jakości we wszystkich tych dziedzinach wymaga pieniędzy. One mogą pochodzić tylko z dobrze, stabilnie rozwijającej się gospodarki. Jeśli dołożymy do tego uczciwe opodatkowanie i sprawiedliwe dzielenie wypracowanych efektów, to mamy obraz pokazujący, w jaki sposób można przenieść na wyższy poziom każdą dziedzinę życia Polaków.

Zbigniew Jagiełło odniósł się także do procesu repolonizacji banków: W każdym zamożnym kraju kapitał krajowy ma większy udział w sektorze finansowym niż kapitał zewnętrzny. Powód jest prosty – to krwiobieg gospodarki. […] Gdybyśmy przykładali do polskiej gospodarki kryteria gospodarek zachodnich, to udział kapitału polskiego w sektorze bankowym powinien wynosić 70–80 proc. […] W długim terminie państwo i politycy powinni stworzyć warunki, by podmioty finansowe były w większości kontrolowane przez kapitał miejscowy. On mógłby być prywatny, ale dzisiaj nie ma go aż tyle, by móc podejmować takie inwestycje. I dlatego powstał Polski Fundusz Rozwoju. On ma się pojawiać tam, gdzie brakuje prywatnego kapitału polskiego. Ma wypełnić tę lukę. To narzędzie powszechnie stosowane na świecie. Zresztą nie ma żadnej reguły, że banki państwowe są do niczego, a prywatne świetnie funkcjonują. Wielkie banki, których upadek wywołał kryzys roku 2008, były jak najbardziej prywatne.

Prezes PKO BP zwrócił uwagę również na problem banków spółdzielczych: Martwi mnie słabnięcie banków spółdzielczych. One są polskiej gospodarce bardzo potrzebne, ale przez rozdrobnienie nie są w stanie wykonać skoku technologicznego. Transformacja tego sektora to, w mojej ocenie, wyzwanie na najbliższe lata. Wtedy mielibyśmy trzy główne filary rynku bankowego. Pierwszy – PKO BP. Drugi – PZU i Pekao SA. Trzeci – sektor spółdzielczy.


Więcej o tzw. Planie Morawickiego oraz roli sektora bankowego w polskiej gospodarce mówi Zbigniew Jagiełło w wywiadzie na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 8 maja br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook