Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Taśmy Gyurcsany'ego - skąd my to znamy?

03.07.2014

"Kłamaliśmy w dzień i w nocy"... - Grzegorz Górny wspomina taśmy z Budapesztu.

Kłamaliśmy przez ostatnie półtora roku. […] Kłamaliśmy w dzień i w nocy. […] Nie mieliśmy wyboru, bo spieprzyliśmy gospodarkę, i to nie tylko trochę, ale bardzo. […] Nie znajdziecie ani jednego znaczącego posunięcia, z którego moglibyśmy być dumni”– mówił Gyurcsány, który w swym wystąpieniu aż trzy razy nazwał Węgry „tym kurewskim krajem

— ten cytat Węgrzy znają doskonale. W 2006 roku ujrzało światło dzienne nagranie słów premier Ferenca Gyurcsány’ego z zamkniętego posiedzenia partii socjalistycznej rządzącej wówczas krajem. Wybuchł skandal, gdy okazało się, że szef rządu przyznał, iż lewica celowo mówiła nieprawdę o rzeczywistym stanie państwa, byle nie dopuścić do władzy opozycyjnego Fideszu.

Grzegorz Górny w tygodniku „wSieci” przypomina aferę, która doprowadziła do radykalnej zmiany władzy na Węgrzech. Ówczesny gdy opozycja wskazywała na fatalną kondycję państwa, minister gospodarki mówił:

Ten mistrz populizmu Orbán nie wstydzi się nawet rozpowszechniać kłamstw o stanie kraju, byle tylko dorwać się do władzy.

Premier zaś przekonywał:

Gospodarka aż dudni.

Po kilku miesiącach okazało się, że ordynarnie kłamali, a rację miał Fidesz. W międzyczasie kolejne wybory wygrali jednak ponownie socjaliści, a Gyurcsány ponownie został premierem.

Gdy okazało się, jak naprawdę miewa się węgierska gospodarka, socjaliści przekonywali, że musieli kłamać w imię wyższej konieczności – żeby nie dopuścić do władzy Fideszu.

Narracja przedstawiająca notorycznego kłamcę jako osobę wyjątkowo prawdomówną nie przekonała jednak większości obywateli, skoro w pierwszym sondażu po ujawnieniu mowy premiera aż dwie trzecie wyborców domagało się jego dymisji

— pisze Górny. Publicysta przypomina też słowa Gyurcsány’ego podsumowującego rok 2006:

Węgry nie rozwijają się, ponieważ opozycja nie chce współpracować. Największą przeszkodą dla nas jest zła atmosfera, która nie pozwala nam zająć się prawdziwymi problemami kraju.

Nie przekonało to Węgrów. Wybuchły masowe protesty, w czasie których domagano się dymisji rządu. Doszło do zamieszek, rannych zostało kilkaset osób. Fidesz trzymał się od tego z daleka, by uniknąć wciągnięcia w prowokację ze strony rządzących.

"Prym w starciach wiodła natomiast radykalna młodzież narodowa, która później odnajdzie się w nacjonalistycznym Jobbiku. Władza przedstawiała to wydarzenie jako konflikt z odradzającym się faszyzmem, przed którym jedyną obroną może być tylko lewica" - czytamy we „wSieci”.

Efektem sytuacji w kraju było zdecydowane zwycięstwo Fideszu w wyborach samorządowych. Prezydent wezwał do przegłosowania wotum nieufności dla rządu, ale rządząca lewica Szla w zaparte.

Jak dalej potoczyły się wypadki na Węgrzech i w jaki sposób ostatecznie odsunięto od władzy skompromitowaną ekipę – czytaj w najnowszym „wSieci”. "Socjaliści są dziś cieniem dawnej potęgi. Ostatni sprawdzian, czyli majowe wybory do europarlamentu, nie wypadł dla nich pomyślnie. Uzyskali zaledwie 10-procentowe poparcie. Proces schyłku lewicy rozpoczął się jednak w 2006 r., kiedy ujawnione zostały „taśmy prawdy”. Socjalistom udało się co prawda jeszcze przez 3,5 roku utrzymać u władzy, ale przez ten czas nie potrafili odbudować społecznego zaufania. Upadek pozostawał więc tylko kwestią czasu" - podsumowuje Grzegorz Górny.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook