Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"wSieci": Taśmy Gyurcsany'ego - skąd my to znamy?

03.07.2014

"Kłamaliśmy w dzień i w nocy"... - Grzegorz Górny wspomina taśmy z Budapesztu.

Kłamaliśmy przez ostatnie półtora roku. […] Kłamaliśmy w dzień i w nocy. […] Nie mieliśmy wyboru, bo spieprzyliśmy gospodarkę, i to nie tylko trochę, ale bardzo. […] Nie znajdziecie ani jednego znaczącego posunięcia, z którego moglibyśmy być dumni”– mówił Gyurcsány, który w swym wystąpieniu aż trzy razy nazwał Węgry „tym kurewskim krajem

— ten cytat Węgrzy znają doskonale. W 2006 roku ujrzało światło dzienne nagranie słów premier Ferenca Gyurcsány’ego z zamkniętego posiedzenia partii socjalistycznej rządzącej wówczas krajem. Wybuchł skandal, gdy okazało się, że szef rządu przyznał, iż lewica celowo mówiła nieprawdę o rzeczywistym stanie państwa, byle nie dopuścić do władzy opozycyjnego Fideszu.

Grzegorz Górny w tygodniku „wSieci” przypomina aferę, która doprowadziła do radykalnej zmiany władzy na Węgrzech. Ówczesny gdy opozycja wskazywała na fatalną kondycję państwa, minister gospodarki mówił:

Ten mistrz populizmu Orbán nie wstydzi się nawet rozpowszechniać kłamstw o stanie kraju, byle tylko dorwać się do władzy.

Premier zaś przekonywał:

Gospodarka aż dudni.

Po kilku miesiącach okazało się, że ordynarnie kłamali, a rację miał Fidesz. W międzyczasie kolejne wybory wygrali jednak ponownie socjaliści, a Gyurcsány ponownie został premierem.

Gdy okazało się, jak naprawdę miewa się węgierska gospodarka, socjaliści przekonywali, że musieli kłamać w imię wyższej konieczności – żeby nie dopuścić do władzy Fideszu.

Narracja przedstawiająca notorycznego kłamcę jako osobę wyjątkowo prawdomówną nie przekonała jednak większości obywateli, skoro w pierwszym sondażu po ujawnieniu mowy premiera aż dwie trzecie wyborców domagało się jego dymisji

— pisze Górny. Publicysta przypomina też słowa Gyurcsány’ego podsumowującego rok 2006:

Węgry nie rozwijają się, ponieważ opozycja nie chce współpracować. Największą przeszkodą dla nas jest zła atmosfera, która nie pozwala nam zająć się prawdziwymi problemami kraju.

Nie przekonało to Węgrów. Wybuchły masowe protesty, w czasie których domagano się dymisji rządu. Doszło do zamieszek, rannych zostało kilkaset osób. Fidesz trzymał się od tego z daleka, by uniknąć wciągnięcia w prowokację ze strony rządzących.

"Prym w starciach wiodła natomiast radykalna młodzież narodowa, która później odnajdzie się w nacjonalistycznym Jobbiku. Władza przedstawiała to wydarzenie jako konflikt z odradzającym się faszyzmem, przed którym jedyną obroną może być tylko lewica" - czytamy we „wSieci”.

Efektem sytuacji w kraju było zdecydowane zwycięstwo Fideszu w wyborach samorządowych. Prezydent wezwał do przegłosowania wotum nieufności dla rządu, ale rządząca lewica Szla w zaparte.

Jak dalej potoczyły się wypadki na Węgrzech i w jaki sposób ostatecznie odsunięto od władzy skompromitowaną ekipę – czytaj w najnowszym „wSieci”. "Socjaliści są dziś cieniem dawnej potęgi. Ostatni sprawdzian, czyli majowe wybory do europarlamentu, nie wypadł dla nich pomyślnie. Uzyskali zaledwie 10-procentowe poparcie. Proces schyłku lewicy rozpoczął się jednak w 2006 r., kiedy ujawnione zostały „taśmy prawdy”. Socjalistom udało się co prawda jeszcze przez 3,5 roku utrzymać u władzy, ale przez ten czas nie potrafili odbudować społecznego zaufania. Upadek pozostawał więc tylko kwestią czasu" - podsumowuje Grzegorz Górny.

Słowa kluczowe:

wSieci

,

taśmy

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook