Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Taśmy Gyurcsany'ego - skąd my to znamy?

03.07.2014

"Kłamaliśmy w dzień i w nocy"... - Grzegorz Górny wspomina taśmy z Budapesztu.

Kłamaliśmy przez ostatnie półtora roku. […] Kłamaliśmy w dzień i w nocy. […] Nie mieliśmy wyboru, bo spieprzyliśmy gospodarkę, i to nie tylko trochę, ale bardzo. […] Nie znajdziecie ani jednego znaczącego posunięcia, z którego moglibyśmy być dumni”– mówił Gyurcsány, który w swym wystąpieniu aż trzy razy nazwał Węgry „tym kurewskim krajem

— ten cytat Węgrzy znają doskonale. W 2006 roku ujrzało światło dzienne nagranie słów premier Ferenca Gyurcsány’ego z zamkniętego posiedzenia partii socjalistycznej rządzącej wówczas krajem. Wybuchł skandal, gdy okazało się, że szef rządu przyznał, iż lewica celowo mówiła nieprawdę o rzeczywistym stanie państwa, byle nie dopuścić do władzy opozycyjnego Fideszu.

Grzegorz Górny w tygodniku „wSieci” przypomina aferę, która doprowadziła do radykalnej zmiany władzy na Węgrzech. Ówczesny gdy opozycja wskazywała na fatalną kondycję państwa, minister gospodarki mówił:

Ten mistrz populizmu Orbán nie wstydzi się nawet rozpowszechniać kłamstw o stanie kraju, byle tylko dorwać się do władzy.

Premier zaś przekonywał:

Gospodarka aż dudni.

Po kilku miesiącach okazało się, że ordynarnie kłamali, a rację miał Fidesz. W międzyczasie kolejne wybory wygrali jednak ponownie socjaliści, a Gyurcsány ponownie został premierem.

Gdy okazało się, jak naprawdę miewa się węgierska gospodarka, socjaliści przekonywali, że musieli kłamać w imię wyższej konieczności – żeby nie dopuścić do władzy Fideszu.

Narracja przedstawiająca notorycznego kłamcę jako osobę wyjątkowo prawdomówną nie przekonała jednak większości obywateli, skoro w pierwszym sondażu po ujawnieniu mowy premiera aż dwie trzecie wyborców domagało się jego dymisji

— pisze Górny. Publicysta przypomina też słowa Gyurcsány’ego podsumowującego rok 2006:

Węgry nie rozwijają się, ponieważ opozycja nie chce współpracować. Największą przeszkodą dla nas jest zła atmosfera, która nie pozwala nam zająć się prawdziwymi problemami kraju.

Nie przekonało to Węgrów. Wybuchły masowe protesty, w czasie których domagano się dymisji rządu. Doszło do zamieszek, rannych zostało kilkaset osób. Fidesz trzymał się od tego z daleka, by uniknąć wciągnięcia w prowokację ze strony rządzących.

"Prym w starciach wiodła natomiast radykalna młodzież narodowa, która później odnajdzie się w nacjonalistycznym Jobbiku. Władza przedstawiała to wydarzenie jako konflikt z odradzającym się faszyzmem, przed którym jedyną obroną może być tylko lewica" - czytamy we „wSieci”.

Efektem sytuacji w kraju było zdecydowane zwycięstwo Fideszu w wyborach samorządowych. Prezydent wezwał do przegłosowania wotum nieufności dla rządu, ale rządząca lewica Szla w zaparte.

Jak dalej potoczyły się wypadki na Węgrzech i w jaki sposób ostatecznie odsunięto od władzy skompromitowaną ekipę – czytaj w najnowszym „wSieci”. "Socjaliści są dziś cieniem dawnej potęgi. Ostatni sprawdzian, czyli majowe wybory do europarlamentu, nie wypadł dla nich pomyślnie. Uzyskali zaledwie 10-procentowe poparcie. Proces schyłku lewicy rozpoczął się jednak w 2006 r., kiedy ujawnione zostały „taśmy prawdy”. Socjalistom udało się co prawda jeszcze przez 3,5 roku utrzymać u władzy, ale przez ten czas nie potrafili odbudować społecznego zaufania. Upadek pozostawał więc tylko kwestią czasu" - podsumowuje Grzegorz Górny.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook