Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Tajemnica skradzionego obrazu

21.12.2016

Skradziony obraz Wojciecha Kossaka „Piłsudski na Kasztance” odnaleziono po 19 latach.

To jednak nie finał tej historii i wcale nie musi się ona skończyć happy endem. Nie wiadomo, czy obraz wróci do właściciela. Handel dziełami sztuki ma swoją ciemną stronę, o której zwykle się nie mówi – pisze na łamach tygodnika „wSieci” Maja Narbutt, komentując głośną ostatnio sprawę odnalezienia obrazu Wojciech Kossaka. 
Autorka przypomina o co toczy się gra: – Ubrany w szary mundur i czapkę maciejówkę Piłsudski siedzi na swojej słynnej klaczy, Kasztance. Patrzy przed siebie, w oddali widać niebo i płynącą zakolami rzekę. – Ten obraz jest pod pewnym względem szczególny. Za Piłsudskim Kossak umieścił dwóch adiutantów. Na innych obrazach przedstawiających ten sam temat w tle znajduje się grupa żołnierzy i sosnowy las – mówi Roman Olkowski z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

To właśnie do tego muzeum policja oddała na przechowanie odzyskane płótno Kossaka. Wbrew temu, co powszechnie pisano, nie jest to obraz unikatowy. Istnieje co najmniej osiem wersji konnego portretu Naczelnika, najsłynniejsza w Muzeum Narodowym w Warszawie – czytamy w tekście.

Najważniejszy problem, zdaniem autorki, tkwi w tym, iż ukradziony obraz, bardzo znany w środowisku koneserów sztuki, znajdował się w krajowym wykazie dzieł skradzionych i wywiezionych za granicę: –  Figurował jako pozycja numer 10 738, opisany i sfotografowany. Ten wykaz, dostępny też w internecie, teoretycznie powinien być Biblią antykwariuszy sprawdzaną zawsze, zanim dzieło sztuki trafi do sprzedaży. Ale najwyraźniej nią nie jest – pisze Maja Narbutt.

Autorka zauważa jednocześnie: – Niektórzy historycy sztuki mogą kręcić nosem, przypominać, że w pewnym momencie Kossaki były produkowane jak w manufakturze, sam Wojciech Kossak kładł podpis, a malowaniem trudzili się jego uczniowie. Ale i tak te obrazy mają swych zagorzałych wielbicieli. Niektórzy chcą je zdobyć za wszelką cenę. Odnaleziony „Piłsudski na Kasztance” to jeden ze stu kilkudziesięciu cennych obrazów, które pod koniec lat 90. ukradziono w Krakowie. To była prawdziwa fala kradzieży, złodzieje obrali sobie za cel mieszkania w starych kamienicach w centrum miasta – czytamy. 

Więcej o sprawie tajemniczego obrazu Wojciecha Kossaka w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 19 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook