Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Superwładca Rzepliński

16.03.2016

Stanisław Janecki pisze o szefie Trybunału Konstytucyjnego.

Wyciek projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zasadnymi uczynił pytania o to, kto naprawdę przygotowuje wyroki TK kreującego się na arbitra wszystkich arbitrów – pisze Stanisław Janecki w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

W artykule autor komentuje ostatnie posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Pisze: 9 marca 2016 r. TK przyznał sobie status superwładzy, której faktycznie nie obowiązują art. 2 konstytucji — o demokratycznym państwie prawnym; art. 4.1 i 4.2 — o władzy zwierzchniej należącej do narodu (bezpośrednio bądź przez przedstawicieli); art. 7 — o działaniu na podstawie i w granicach prawa; oraz art. 10.1 — o ustroju RP opartym na podziale i równowadze władz.

Stanisław Janecki pisząc o wątpliwej jakości orzeczenia wskazuje, że TK działał niby bezpośrednio na podstawie konstytucji, choć faktycznie działał hybrydowo, czyli odwołując się także do ustaw, ale prawem kaduka. Andrzej Rzepliński stał się pierwszym opozycyjnym politykiem, co jest ewenementem na światową skalę. Żeby się ustawić w roli superwładzy, TK zastosował różne sztuczki, np. odwołując się bezpośrednio do konstytucji, a wręcz do jej niezwykle ogólnikowej preambuły. Ale sztuczki mają swoje słabości, bo jak np. wytłumaczyć posiedzenie Trybunału w 12-osobowym składzie na podstawie konstytucji, skoro w jej art. 194 mowa wyłącznie o składzie 15-osobowym. Jak wyjaśnić na gruncie ustawy zasadniczej składanie głosów odrębnych przez sędziów Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego, skoro takie sprawy reguluje wyłącznie ustawa o TK? Takich sprzeczności jest wiele i one pokazują, że Trybunał działa nie tyle na mocy i w granicach obowiązującego w Polsce prawa, lecz czegoś w rodzaju paragrafu 22 ze słynnej powieści Josepha Hellera pod tym samym tytułem.

Publicysta „wSieci” komentuje, że działania TK zmuszą rząd, prezydenta i sejmową większość do odrzucenia orzeczenia Trybunału. To z kolei prowadzi do sytuacji patowej. Prezydent Andrzej Duda, rząd Beaty Szydło i sejmowa większość PiS muszą się liczyć z tym, że po posiedzeniu TK 8 i 9 marca 2016 r. oraz po przedstawieniu opinii Komisji Weneckiej będą pod jeszcze większym ostrzałem. Zostaną zorganizowane uliczne protesty w Polsce i rozgrywanie tej sprawy w UE, Radzie Europy oraz w relacjach międzypaństwowych. Reakcją będzie pewnie podjęcie prac nad rozwiązaniem sprawy Trybunału wiążącym się ze zmianą konstytucji, co mało realne, jednak robienie tego stanie się znakiem woli zakończenia kryzysu. Doraźnie pewnie zaczną się prace nad nową ustawą o TK, niewiążącą się ze zmianą konstytucji. Ale to wszystko oznacza jedynie wyciszanie konfliktu. Jego rozwiązaniem może być sugerowana przez Komisję Wenecką w drafcie opinii opcja zerowa i to chyba wariant nie do uniknięcia, choć czasochłonny. A do tego czasu będziemy skazani na zimną wojnę, czasem przechodzącą w gorącą.

Więcej w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży od 14 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook