Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Sterroryzowana Europa

30.05.2017

Aleksandra Rybińska we "wSieci" o Europie zagrożonej przez islamskich terrorystów.

Kolejny zamach terrorystyczny, kolejni zabici i ranni. I znowu – głęboko dotknięci politycy, malowanie kredkami na chodnikach, składanie kondolencji na portalach społecznościowych. Wszyscy są wstrząśnięci, ale mało kto jest zaskoczony, bo przecież kolejne zamachy były do przewidzenia w Europie borykającej się z brakiem integracji muzułmanów, rosnącym islamskim radykalizmem i niemocą ze strony rządzących lewicowych elit – pisze Aleksandra Rybińska w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w obszernym komentarzu o ostatnich zamachach w Europie.

Publicystka punktuje błędy lewicowo-liberalnych elit: - Niektórzy europejscy politycy, choćby nowy prezydent Francji Emmanuel Macron, przekonują, że do zamachów należy się po prostu przyzwyczaić. Nie jest przecież tak źle, a prawdopodobieństwo udławienia się końcówką długopisu jest wciąż większe niż zginięcia z rąk muzułmańskiego radykała. Przy czym o prawdziwych przyczynach zamachów należy mówić jak najmniej, a nie są to ani społeczne nierówności, ani bieda czy dyskryminacja, tylko jest to islam w swej najbardziej fundamentalistycznej wersji.

Aleksandra Rybińska przypomina, że ofiarami zamachowca było też dwóch naszych rodaków: – Wśród ofiar śmiertelnych jest dwójka Polaków. Małżeństwo Angelika i Marcin Klisowie mieszkali na stałe w hrabstwie North Yorkshire położonym na północ od Manchesteru. Ona pracowała w sklepie, on był taksówkarzem. Poniedziałkowej nocy przyjechali do Manchester Arena, by odebrać córki, które były na koncercie. Siostry nie ucierpiały w zamachu. „To była kochająca się, idealna rodzina. Zrobiliby dla ciebie wszystko. Naprawdę byli idealni” – powiedział „Daily Mail” jeden z sąsiadów Klisów. Autorka opisuje kulisy zamachu i zachowanie Brytyjczyków bezpośrednio po tragedii: –Brytyjska premier podwyższyła poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, piątego stopnia, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, lecz może dojść do niego w każdej chwili. May tłumaczyła, że o zmianie poziomu ryzyka zdecydowała ocena służb i śledczych, którzy nie byli w stanie wykluczyć, że za zamachem stoi „szersza grupa osób”. (...) Życie w Wielkiej Brytanii po poniedziałkowym zamachu na chwilę się zatrzymało. Partie polityczne zawiesiły kampanię przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 8 czerwca. Już w środę jednak kampania ponownie ruszyła. Szef laburzystów Jeremy Corbyn zadeklarował, że „nie można pozwolić na to, by terroryzm zatrzymał demokratyczny proces”. Na miejscu zamachu pojawiły się znicze i pluszowe misie oraz – obowiązkowe już – rysunki zdobione apelami o solidarność i optymizm, wykonane kredkami. „Manchester będzie stał razem przeciwko nienawiści. Jedna miłość dla wszystkich” – napisał ktoś białą kredką na chodniku. To może jednak nie wystarczyć. W mieście atmosfera jest napięta. Nieznani sprawcy obrzucili meczet w dzielnicy Oldham koktajlami Mołotowa. Muzułmanie skarżą się, że muszą przepraszać za czyny „jednego człowieka”. „Jesteśmy tym już zmęczeni. Naprawdę. To nie moja wina. To nie wina religii. Islam to religia piękna i pokoju” – przekonywał w rozmowie z „The Guardian” islamski duchowny z uniwersytetu w Manchesterze, Mohammed Ullah.

Więcej na temat zamachu w Manchesterze w nowym numerze tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 29 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl

Zapraszamy też do subskrypcji miesięcznika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook