Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Stanisławczyk zmienia Polskie Radio

31.03.2016

Nowa szefowa Polskiego Radia w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

„Polacy w ostatnich wyborach nie tylko odrzucili poprzednie władze, odrzucili też silnie im narzucany model kulturowy będący niejako nową propozycją cywilizacyjną. Polskie Radio nie może tego ignorować” - w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Barbarą Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia.

Jakie radio zastała nowa szefowa?  - „Nieco zatęchłą instytucję z korzeniami w głębokiej PRL? Czy może nowoczesną rozgłośnię na europejskim poziomie, jak przekonywał poprzedni zarząd?” – pytają bracia Karnowscy. - „Zastałam i jedno, i drugie. Struktura Polskiego Radia jest rzeczywiście skostniała, sięgająca PRL, z ogromnym przerostem zatrudnienia. Radio zatrudnia ok. 1,3 tys. pracowników i kilka tysięcy współpracowników, gdy tymczasem w BBC pracuje nie więcej niż 800—900 osób. Są też dziwne powiązania, żeby nie powiedzieć rodzinne klany, rządzące się sobie tylko znanymi prawami, szkodzące spółce. Ale jest także wielu ludzi naprawdę dobrych, chcących pracować, widzących dla siebie szansę w powrocie do dziennikarskiej normalności” – mówi nowa prezes Polskiego Radia.

Pytana, co było największym zaskoczeniem po objęciu funkcji, odpowiada:  - „Najbardziej zaskoczyła mnie skala inwestycji w tzw. nowe technologie, głównie w cyfryzację. Poszły na to ogromne pieniądze z bardzo mizernym skutkiem. Bo słuchalność radia cyfrowego jest minimalna. Powstało radio dla duchów za ogromne środki. Na razie głównym beneficjentem są firmy nadawcze z zachodnim kapitałem oraz media będące odbiorcą reklamy. W tej sprawie wątpliwości ma także Najwyższa Izba Kontroli”

Stanisławczyk mówi ponadto o sytuacji finansowej radia,  a także głośno komentowanych zmianach kadrowych. - Nie ma mowy o żadnej czystce. Są pewne zwolnienia, ale one są wynikiem tego, co wcześniej panom opisałam, a więc poważnych nieprawidłowości, zarówno w sferze tego, co emitujemy, jak i na poziomie organizacyjnym. Likwidujemy również niepotrzebne stanowiska, przeprowadzamy restrukturyzację  - podkreśla szefowa Polskiego Radia.

Jakie radio zamierza budować nowa prezes, czy będzie to „radio narodowe”? – pytają Karnowscy. - „Nie boję się przymiotnika „narodowy”. Dziś jesteśmy spółką prawa handlowego i musimy zabiegać o pieniądze, ale moim marzeniem jest, by Polskie Radio nie było zależne od pieniędzy z rynku, żeby nie musiało myśleć w kategoriach maksymalizacji zysku. Wówczas nasza niezależność od różnych presji znacznie wzrośnie, co z pewnością dobrze przysłuży się społeczeństwu” - zapowiada Barbara Stanisławczyk.


Cała rozmowa braci Karnowskich z Barbarą Stanisławczyk w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 29 marca br., także w formie e-wydania na  www.wsieci.pl/e-wydanie.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook