Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Smoleński dramat na niepublikowanych dotąd zdjęciach

03.04.2017

Tygodnik „wSieci” publikuje w najnowszym wydaniu nieznane dotąd szerzej zdjęcia z lat 2008-2010 przypominając czytelnikom w formie swoistego fotoreportażu okoliczności wydarzenia, które wstrząsnęło cała Polską. Kilkadziesiąt niepublikowanych fotografii układa się w wyjątkową, bolesną opowieść o wydarzeniach, które poprzedziły smoleńską tragedię 10 kwietnia 2010 roku.

"Pierwszy akt rozpoczął się co najmniej dwa lata przed katastrofą. Dramat, który wstrząsnął Polską, miał swój początek w pozornie błahej politycznej grze. Atak rządu Donalda Tuska na prezydenta Lecha Kaczyńskiego stopniowo przybierał na sile, by zakończyć się tragedią w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 r. Straciliśmy wtedy ludzi, po których płakała cała Polska. Dotarliśmy do wielu nigdy nieopublikowanych zdjęć z tego czasu" – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło, dziennikarze „wSieci”. 

Jako początek niefortunnej serii zdarzeń, które napędzały wzajemną niechęć do siebie najważniejszych polityków w państwie, a co za tym idzie także medialną nagonkę na prezydenta Lecha Kaczyńskiego, publicyści wskazują spór o reprezentację Polski na szczycie UE w Brukseli: "14 października 2008 r. premier Donald Tusk wysiada w Brukseli z Tu-154M. Samolot nie wrócił do Warszawy po Lecha Kaczyńskiego. Odmówił tego Tomasz Arabski. „Rząd nie udzielił prezydentowi rządowego samolotu do Brukseli, ponieważ jest to prywatna podróż głowy państwa” – mówił szef KPRM. 

Kancelaria Prezydenta musiała następnego dnia wyczarterować maszynę dla głowy państwa. Jak widać na fotografiach z unijnego szczytu, relacje między dwoma najważniejszymi polskimi politykami były poprawne, a nawet ciepłe. Nie można nie zapytać o szczerość gestów Donalda Tuska, który z jednej strony uśmiechał się do Lecha Kaczyńskiego, a z drugiej mówił dziennikarzom: „Powiem brutalnie – nie potrzebuję pana prezydenta”. 

Na łamach tygodnika znajdujemy zdjęcia z najważniejszych wydarzeń w Polsce, w których brali udział pasażerowie tragicznego lotu Tu-154, a także niepublikowane wcześniej fotografie ze spotkań Donalda Tuska bezpośrednio przed i po katastrofie oraz trudny dla wszystkich powrót ciał ofiar do kraju: "Nie sposób zapomnieć widoku kolejnych trumien przywożonych wojskowymi samolotami i ustawianych na drewnianych stojakach na płycie lotniska. Jak w upiornym kołowrotku. Kondukty żałobne mijały inne zrozpaczone rodziny dopiero czekające na swą kolej, by przyjąć szczątki najbliższych. Nie mogli wówczas podejrzewać, że ich osobiste tragedie będą się ciągnąć tak długo. Na jednym ze zdjęć widzimy rodzinę Walentynowiczów idących za trumną, w której w rzeczywistości nie było Anny Walentynowicz". Kilkadziesiąt niepublikowanych dotąd zdjęć układa się w wyjątkowy i tragiczny fotoreportaż na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci”. 

W sprzedaży już od 3 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

kk/

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook