Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Smoleńsk na Zachodzie

28.03.2017

Marek Pyza i Marcin Wikło o pomocy międzynarodowej w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej.

Cztery laboratoria światowej klasy, m.in. z Anglii i Hiszpanii, pomogą polskiej prokuraturze w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej. Dotychczas tylko mówiono o potrzebie umiędzynarodowienia dochodzenia. Dziś wreszcie staje się to faktem. W jakim miejscu jesteśmy siedem lat po tragedii?

Odsłaniamy kulisy śledztwa – piszą w swoim artykule w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marek Pyta i Marcin Wikło. Marek Pyza i Marcin Wikło, od samego początku wnikliwie zajmujący się sprawą katastrofy smoleńskiej, zwracają uwagę na coraz większe zaangażowanie w wyjaśnienie katastrofy przez różne, także międzynarodowe instytucje. Jeszcze w ubiegłym tygodniu w hiszpańskiej stolicy polscy prokuratorzy z zespołu śledczego prowadzącego postępowania dotyczące katastrofy smoleńskiej dopinali ostatnie szczegóły współpracy z Hiszpanami.

Comisaría General de Policía Científica, czyli Laboratorium Kryminalistyczne Policji Naukowej, jest największą tego typu jednostką w Hiszpanii. Zatrudniający ponad 2 tys. ludzi instytut z ponad 100-letnią historią cieszy się renomą w Europie i na całym świecie. […] To ta jednostka miała znaczący wkład w śledztwo po zamachach Al-Kaidy na pociągi w Madrycie w marcu 2004 r. Między innymi tu będą badane szczątki Tu-154M – czytamy. Jak przekonują autorzy artykułu: „Prokuratorzy sięgnęli po pomoc najlepszych w Europie laboratoriów kryminalistycznych. Powstaje projekt bez precedensu na skalę światową. Cztery laboratoria (z Hiszpanii, Anglii i jeszcze dwóch państw – tu umowy zostaną niebawem podpisane) wypracowują wspólne procedury badawcze (włącznie z ujednoliconymi metodami pobierania śladów w czasie sekcji zwłok), by z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik kryminalistycznych przeprowadzić kluczowe badania fizykochemiczne w najważniejszym śledztwie toczącym się w Polsce. Specjalnie na potrzeby naszego postępowania zachodnie laboratoria zakupiły poszerzone wzorce z substancjami, których obecność chcą zweryfikować śledczy. Nie będą wyrokować o przyczynach katastrofy, lecz w naukowy sposób odpowiedzą jedynie na pytanie, czy na jej miejscu – na wraku i na ciałach ofiar – znajdują się ślady materiałów wybuchowych.”

Dziennikarze podkreślają, że szefowie ośrodków badawczych bardzo poważnie traktują swój udział w wyjaśnianiu przyczyn tragedii. Współpracują z prokuraturą, a w swoich dociekaniach całkowicie opierają się naciskom politycznym. – Nie ma mowy o jakimś marginalnym traktowaniu Polski. W ogóle nie widać tu cienia wielkiej polityki. Oni się nie boją żadnych Putinów, nie oglądają się na tarcia w strukturach Unii Europejskiej. Mamy normalne, partnerskie relacje – cytują informatora znającego kulisy śledztwa Pyza z Wikłą.

Więcej o kulisach badania katastrofy smoleńskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook