Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Śmierć może być piękna

01.11.2016

Milena Kindziuk wspomina śp. ks. Jana Kaczkowskiego.

Zmarły nie powinien przerażać rodziny. Ma wnosić spokój. I zaświadczać, że śmierć jest czymś realnym, normalnym – Milena Kindziuk wspomina w swoim artykule śp. ks. Jana Kaczkowskiego.

Dziennikarka wprowadza czytelnika w klimat Dnia Zadusznego, przypominając postać ks. Kaczkowskiego i jego niezwykle pozytywną filozofię.

Ks. Kaczkowski, rocznik 1977, odszedł ponad pół roku temu. Na to, żeby się pożegnać ze światem, miał trzy lata. Nowotwór to długie pożegnanie. Jedno z najdłuższych – zauważa Milena Kindziuk w swoim artykule dla tygodnika „wSieci”.

Duszpasterz zasłynął swoim nietypowym poglądem na życie i śmierć, którym pragnął podzielić się z resztą świata będąc w obliczu śmiertelnej choroby.

Przekonywał: „Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje”. W wywiadzie, który przeprowadzałam z nim dla tygodnika „wSieci”, dodawał: „Warto żyć na pełnej petardzie, zwłaszcza wtedy, jeśli to życie się kurczy. Mam glejaka w mózgu i niedowład lewej części ciała, wiem, że moja choroba jest śmiertelna. Ale to nie znaczy, że mam siedzieć i płakać” – przypomina publicystka.

W swoim artykule Milena Kindziuk przywołuje też słowa księdza dotyczące przemiany, jaka zaszła w nim, kiedy dowiedział się o swojej chorobie.

„Zanim zachorowałem, bałem się wielu rzeczy, wielu więcej niż dziś. Przestałem się bać za przyczyną raka, a także – jak sądzę – Jerzego Popiełuszki, który mówił, że największą tragedią człowieka jest strach, który go paraliżuje” – przywołuje dziennikarka słowa księdza.

Ksiądz Jan swoim nauczaniem i pracą w hospicjum zapisał się w pamięciach wielu ludzi. Niektórzy ze względu na specyfikę podejmowanych przez niego tematów i styl wypowiedzi nazywali go „coachem dobrej śmierci”.

Śmierć naprawdę nie jest tragicznie smutna i przerażająca – zdaje się szeptać do nas z Nieba ks. Jan. Jak powiedział zresztą w „Ostatniej rozmowie”: „Śmierć może być piękna”. Jest piękna. Przynajmniej ta pojmowana przez ks. Kaczkowskiego – podsumowuje swoje epitafium dla ks. Jana Kaczkowskiego Milena Kindziuk.

Więcej o śp. ks. Janie Kaczkowskim w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 31 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook