Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Śmierć może być piękna

01.11.2016

Milena Kindziuk wspomina śp. ks. Jana Kaczkowskiego.

Zmarły nie powinien przerażać rodziny. Ma wnosić spokój. I zaświadczać, że śmierć jest czymś realnym, normalnym – Milena Kindziuk wspomina w swoim artykule śp. ks. Jana Kaczkowskiego.

Dziennikarka wprowadza czytelnika w klimat Dnia Zadusznego, przypominając postać ks. Kaczkowskiego i jego niezwykle pozytywną filozofię.

Ks. Kaczkowski, rocznik 1977, odszedł ponad pół roku temu. Na to, żeby się pożegnać ze światem, miał trzy lata. Nowotwór to długie pożegnanie. Jedno z najdłuższych – zauważa Milena Kindziuk w swoim artykule dla tygodnika „wSieci”.

Duszpasterz zasłynął swoim nietypowym poglądem na życie i śmierć, którym pragnął podzielić się z resztą świata będąc w obliczu śmiertelnej choroby.

Przekonywał: „Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje”. W wywiadzie, który przeprowadzałam z nim dla tygodnika „wSieci”, dodawał: „Warto żyć na pełnej petardzie, zwłaszcza wtedy, jeśli to życie się kurczy. Mam glejaka w mózgu i niedowład lewej części ciała, wiem, że moja choroba jest śmiertelna. Ale to nie znaczy, że mam siedzieć i płakać” – przypomina publicystka.

W swoim artykule Milena Kindziuk przywołuje też słowa księdza dotyczące przemiany, jaka zaszła w nim, kiedy dowiedział się o swojej chorobie.

„Zanim zachorowałem, bałem się wielu rzeczy, wielu więcej niż dziś. Przestałem się bać za przyczyną raka, a także – jak sądzę – Jerzego Popiełuszki, który mówił, że największą tragedią człowieka jest strach, który go paraliżuje” – przywołuje dziennikarka słowa księdza.

Ksiądz Jan swoim nauczaniem i pracą w hospicjum zapisał się w pamięciach wielu ludzi. Niektórzy ze względu na specyfikę podejmowanych przez niego tematów i styl wypowiedzi nazywali go „coachem dobrej śmierci”.

Śmierć naprawdę nie jest tragicznie smutna i przerażająca – zdaje się szeptać do nas z Nieba ks. Jan. Jak powiedział zresztą w „Ostatniej rozmowie”: „Śmierć może być piękna”. Jest piękna. Przynajmniej ta pojmowana przez ks. Kaczkowskiego – podsumowuje swoje epitafium dla ks. Jana Kaczkowskiego Milena Kindziuk.

Więcej o śp. ks. Janie Kaczkowskim w nowym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 31 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook