Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Kim jest "suflerka" Komorowskiego?

20.05.2015

Anonimowa urzędniczka z dnia na dzień staje się bohaterką internetowych memów jak Polska długa i szeroka. Kim jest Jowita Kacik – „suflerka” Bronisława Komorowskiego? – zastanawia się w artykule Marcin Fijołek.

Autor artykułu pisze o specjalistce od wizerunku, która podpowiada prezydentowi, jak się zachować podczas spotkań z wyborcami. Jowita Kacik znalazła się w sztabie Bronisława Komorowskiego w lutym bieżącego roku, ale jej kariera polityczna rozpoczęła się w biurze Grzegorza Schetyny. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego pracowała w Kancelarii Sejmu, a następnie była doradczynią Schetyny, gdy ten dzielił i rządził w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Jej praca — poza „doradztwem” — polegała m.in. na reprezentowaniu ministra podczas uroczystości, na które ten nie mógł dotrzeć. Kacik jeździła np. na zloty sybiraków, na których odczytywała specjalne listy w imieniu Schetyny.

Autor tekstu pisze także o pracy Jowity Kacik na Politechnice Wrocławskiej, gdzie prowadziła kurs „manipulacji decyzją i wizerunkiem przeciwnika”. Inne zajęcia dotyczyły m.in. czarnego PR oraz szczegółowych zagadnień poświęconych propagandzie. Z kolei Telewizja Republika napisała na swoich stronach internetowych o oświadczeniu pani Kacik z czasów, gdy pracowała w ministerstwie Schetyny. Doradczyni szefa MSW miała wówczas zamieścić informację o pracy w firmie MAW Telecom Intl S.A., która przed katastrofą smoleńską wygrała przetarg na remont tupolewa. Firmę tę wskazali Rosjanie.

Marcin Fijołek swój tekst o „suflerce” podsumowuje spostrzeżeniem dotyczącym kampanii obecnego prezydenta: Jeśli do suflerskich podpowiedzi pani Jowity i pocałunków od Hadacza dodać wiecowe okrzyki o macaniu kur, „braku zgody na brak zgody” i „zepchnięciu na margines” oponentów, wysnuty wniosek może być tylko jeden: tegoroczna kampania Bronisława Komorowskiego przejdzie do historii wyborczych zmagań III RP. Wiele wskazuje na to, że do historii przejdzie również jego prezydentura.

 

Więcej o „suflerce” Bronisława Komorowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 18 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook