Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Kim jest "suflerka" Komorowskiego?

20.05.2015

Anonimowa urzędniczka z dnia na dzień staje się bohaterką internetowych memów jak Polska długa i szeroka. Kim jest Jowita Kacik – „suflerka” Bronisława Komorowskiego? – zastanawia się w artykule Marcin Fijołek.

Autor artykułu pisze o specjalistce od wizerunku, która podpowiada prezydentowi, jak się zachować podczas spotkań z wyborcami. Jowita Kacik znalazła się w sztabie Bronisława Komorowskiego w lutym bieżącego roku, ale jej kariera polityczna rozpoczęła się w biurze Grzegorza Schetyny. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego pracowała w Kancelarii Sejmu, a następnie była doradczynią Schetyny, gdy ten dzielił i rządził w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Jej praca — poza „doradztwem” — polegała m.in. na reprezentowaniu ministra podczas uroczystości, na które ten nie mógł dotrzeć. Kacik jeździła np. na zloty sybiraków, na których odczytywała specjalne listy w imieniu Schetyny.

Autor tekstu pisze także o pracy Jowity Kacik na Politechnice Wrocławskiej, gdzie prowadziła kurs „manipulacji decyzją i wizerunkiem przeciwnika”. Inne zajęcia dotyczyły m.in. czarnego PR oraz szczegółowych zagadnień poświęconych propagandzie. Z kolei Telewizja Republika napisała na swoich stronach internetowych o oświadczeniu pani Kacik z czasów, gdy pracowała w ministerstwie Schetyny. Doradczyni szefa MSW miała wówczas zamieścić informację o pracy w firmie MAW Telecom Intl S.A., która przed katastrofą smoleńską wygrała przetarg na remont tupolewa. Firmę tę wskazali Rosjanie.

Marcin Fijołek swój tekst o „suflerce” podsumowuje spostrzeżeniem dotyczącym kampanii obecnego prezydenta: Jeśli do suflerskich podpowiedzi pani Jowity i pocałunków od Hadacza dodać wiecowe okrzyki o macaniu kur, „braku zgody na brak zgody” i „zepchnięciu na margines” oponentów, wysnuty wniosek może być tylko jeden: tegoroczna kampania Bronisława Komorowskiego przejdzie do historii wyborczych zmagań III RP. Wiele wskazuje na to, że do historii przejdzie również jego prezydentura.

 

Więcej o „suflerce” Bronisława Komorowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 18 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook