Jedynie prawda jest ciekawa

„wSieci”: Sen czarnej owcy, czyli samotny jak Putin

26.11.2014

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Piotr Cywiński pisze o samotności Putina na ostatnim szczycie G20, który odbył się w Australii.

„Przedwczesne opuszczenie szczytu przez Putina uznano na Zachodzie za dowód, iż odbił się on od muru dezaprobaty dla swojej polityki, w samej Rosji zaś zinterpretowano to jako „sukces” prezydenta” - pisze Piotr Cywiński o ostatnim spotkaniu przywódców najbogatszych państw.

Publicysta przywołuje sytuacje z udziałem prezydenta Rosji, które były przykładem jego pozaprotokolarnych manifestacji. „Różnojęzycznych gości zwykł przyjmować na Kremlu, rozsiadając się w fotelu w lekceważącym rozkroku, bez uprzedzenia opóźnia swe wizyty, jak np. w Berlinie, gdyż po drodze wpadł do Mińska, by się przywitać z Aleksandrem Łukaszenką, to znów – jak w Soczi ku przerażeniu Angeli Merkel – wpuszcza do sali labradorkę, wiedząc, że kanclerz Niemiec ma od dzieciństwa uraz do psów z powodu pogryzienia”- przypomina Piotr Cywiński.

W kontekście przebiegu szczytu G20, autor wskazuje na rezultaty aktywności przedstawicieli państw w sprawie ostatnich działań Rosji. „Nocne rozmowy Merkel z Putinem w cztery oczy, potem w sześć, z udziałem nowego szefa Komisji UE Jeana-Claude’a Junckera, którym notabene prezydent Rosji jak zwykle kazał na siebie czekać, zaczepki premiera Abbotta o odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Ukrainą, i wciąż ta sama retoryka niekoronowanego cara: to nie on jest winien zaostrzenia sytuacji, lecz Zachód, który wszczyna nową zimną wojnę” - opisuje Piotr Cywiński.

Dziennikarz pisze również o relacjach Putina z przedstawicielami krajów BRICS. „Jedni stronili od Putina, inni otaczali go kółeczkiem i ucinali sobie z nim wesołe pogawędki. W rewanżu prezydent zaprosił szefów rządów krajów BRICS (skrót od pierwszych liter państw tej grupy: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej) do baszkirskiej Ufy na spotkanie w lipcu przyszłego roku. Ich relacje rozwijają się „wzorcowo” – zaznacza publicysta.

W tekście przypomniano także o „izolowaniu” Putina przez zachodnich polityków. „François Hollande, prezydent Francji budującej okręty dla rosyjskiej marynarki, zwracał się w Brisbane do przyjaciela z Moskwy per „cher (kochany, drogi) Władimirze”, z kolei premier Włoch Matteo Renzi zaprosił go na wystawę Expo 2015 w Mediolanie. Na tym tle komentarze kanclerz Merkel jawią się wręcz jako niebywale twarde. Tym bardziej że jeszcze pięć lat temu to ona ucinała wszelkie dyskusje o ewentualnym członkostwie Ukrainy w NATO” - wspomina autor.

O działaniach Putina nie tylko podczas ostatniego szczytu G20 pisze Piotr Cywiński w najnowszym numerze największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci” w sprzedaży od 24 listopada br., także w formie e-wydania na:

http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Ryb

Fot. [kremlin.ru]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook