Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Sędzia TK Julia Przyłębska przerywa milczenie!

11.10.2016

Już wkrótce minie rok od rozpoczęcia sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pomimo ustaw naprawczych, wizyt przedstawicieli Komisji Weneckiej i debat w Parlamencie Europejskim wydaje się, że nic się w tej kwestii nie zmienia. Jacek i Michał Karnowscy starają się dowiedzieć komu i dlaczego zależy na podtrzymywaniu konfliktu wokół Trybunału poprzez rozmowę z jego sędzią, wybraną już przez Sejm VIII kadencji.

„Jeśli podchodzi się do sporu wokół trybunału bez zacietrzewienia politycznego, to jest jasne, kto tu ma rację, a kto uprawia politykę, kto próbuje siłowo utrzymać władzę w TK, choć nie ma do tego mandatu. Widzę to każdego dnia w trybunale” – stawia sprawę jasno sędzia Julia Przyłębska.

Bracia Karnowscy starają się poznać mechanizm, który umożliwia długotrawłe utrzymywanie patowej sytuacji wokół polskiego sądu konstytucyjnego i pytają o przepisy, na podstawie których działa prezes TK. Okazuje się, że przepisów takich zdaniem ich rozmówczyni nie ma...

„Dlatego pan Rzepliński, a precyzyjniej mówiąc trybunał, większością głosów, sięga po sztuczki prawne w rodzaju odwołania się do przepisów Kodeksu pracy, które mówią o tzw. przestojach w przedsiębiorstwie. I to jest stała metoda działania: biorą przypadkowe przepisy z różnych sfer życia, wyrywają z kontekstu, układają z tego jak z puzzli dowolną interpretację” – wyjaśnia sędzia Trybunału.

Dopytywana o kolejne sporne zagadnienia Julia Przyłębska wspomina o budzącej największe wątpliwości kwestii związanej z liczbą sędziów w składzie Trybunału.

„Liczba 11 dotyczy sytuacji, kiedy ktoś zachoruje czy wypadek losowy wyłącza go z orzekania. To absolutnie nie znosi konstytucyjnego wymogu, by TK liczył 15 sędziów. I w mojej opinii niedopełnienie tego wymogu jest złamaniem konstytucji. Trzeba jasno powiedzieć, że trybunał działa dziś niezgodnie z konstytucją, a jego orzeczenia nie mają mocy obowiązującej” – podkreśla sędzia.

Rozmówczyni Karnowskich zwraca uwagę również na wybiórcze stosowanie procedur przez Trybunał, a także na dowolność panującą w wydawaniu orzeczeń. Za przykład nieporządku panującego w Trybunale podaje zachowanie jednego z sędziów: „I ten sam sędzia Zubik, który w pracy naukowej dowodził, że domniemanie konstytucyjności ustawy jest niepodważalne, w trybunale zagłosował odwrotnie. Zmienił zdanie”.

Jacek i Michał Karnowscy pytają też o działania podejmowane przez Komisje Wenecką, a także możliwe rozwiązanie obecnej sytuacji. Pozwalają sobie na snucie scenariuszy, w których konflikt nie dobiegnie końca i pytają rozmówczynię jaki może być kolejny etap sporu. Z wywiadu dowiadujemy się również kto odpowiada za łamanie prawa w całej tej sytuacji i razem z rozmówcami zastanawiamy się jak daleko może się jeszcze posunąć oraz co to będzie oznaczać dla Polski.

„Trudno mi mówić, co myśli pan prezes Rzepliński, czym kieruje się pan wiceprezes Biernat. Mało z nimi rozmawiam. Mogę jednak jasno stwierdzić jako prawnik, że nie są to działania zgodne z prawem. Przy całym hałasie o to, że parlament łamie prawo i depcze demokrację, sytuacja jest odwrotna: to trybunał łamie konstytucję, to TK niszczy swój autorytet” – podsumowuje zachowanie kierownictwa Trybunału sędzia Julia Przyłębska.

Polecamy nowe wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci” w sprzedaży od 10 października br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk

[fot.  YouTube/wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook