Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Sędzia TK Julia Przyłębska przerywa milczenie!

11.10.2016

Już wkrótce minie rok od rozpoczęcia sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pomimo ustaw naprawczych, wizyt przedstawicieli Komisji Weneckiej i debat w Parlamencie Europejskim wydaje się, że nic się w tej kwestii nie zmienia. Jacek i Michał Karnowscy starają się dowiedzieć komu i dlaczego zależy na podtrzymywaniu konfliktu wokół Trybunału poprzez rozmowę z jego sędzią, wybraną już przez Sejm VIII kadencji.

„Jeśli podchodzi się do sporu wokół trybunału bez zacietrzewienia politycznego, to jest jasne, kto tu ma rację, a kto uprawia politykę, kto próbuje siłowo utrzymać władzę w TK, choć nie ma do tego mandatu. Widzę to każdego dnia w trybunale” – stawia sprawę jasno sędzia Julia Przyłębska.

Bracia Karnowscy starają się poznać mechanizm, który umożliwia długotrawłe utrzymywanie patowej sytuacji wokół polskiego sądu konstytucyjnego i pytają o przepisy, na podstawie których działa prezes TK. Okazuje się, że przepisów takich zdaniem ich rozmówczyni nie ma...

„Dlatego pan Rzepliński, a precyzyjniej mówiąc trybunał, większością głosów, sięga po sztuczki prawne w rodzaju odwołania się do przepisów Kodeksu pracy, które mówią o tzw. przestojach w przedsiębiorstwie. I to jest stała metoda działania: biorą przypadkowe przepisy z różnych sfer życia, wyrywają z kontekstu, układają z tego jak z puzzli dowolną interpretację” – wyjaśnia sędzia Trybunału.

Dopytywana o kolejne sporne zagadnienia Julia Przyłębska wspomina o budzącej największe wątpliwości kwestii związanej z liczbą sędziów w składzie Trybunału.

„Liczba 11 dotyczy sytuacji, kiedy ktoś zachoruje czy wypadek losowy wyłącza go z orzekania. To absolutnie nie znosi konstytucyjnego wymogu, by TK liczył 15 sędziów. I w mojej opinii niedopełnienie tego wymogu jest złamaniem konstytucji. Trzeba jasno powiedzieć, że trybunał działa dziś niezgodnie z konstytucją, a jego orzeczenia nie mają mocy obowiązującej” – podkreśla sędzia.

Rozmówczyni Karnowskich zwraca uwagę również na wybiórcze stosowanie procedur przez Trybunał, a także na dowolność panującą w wydawaniu orzeczeń. Za przykład nieporządku panującego w Trybunale podaje zachowanie jednego z sędziów: „I ten sam sędzia Zubik, który w pracy naukowej dowodził, że domniemanie konstytucyjności ustawy jest niepodważalne, w trybunale zagłosował odwrotnie. Zmienił zdanie”.

Jacek i Michał Karnowscy pytają też o działania podejmowane przez Komisje Wenecką, a także możliwe rozwiązanie obecnej sytuacji. Pozwalają sobie na snucie scenariuszy, w których konflikt nie dobiegnie końca i pytają rozmówczynię jaki może być kolejny etap sporu. Z wywiadu dowiadujemy się również kto odpowiada za łamanie prawa w całej tej sytuacji i razem z rozmówcami zastanawiamy się jak daleko może się jeszcze posunąć oraz co to będzie oznaczać dla Polski.

„Trudno mi mówić, co myśli pan prezes Rzepliński, czym kieruje się pan wiceprezes Biernat. Mało z nimi rozmawiam. Mogę jednak jasno stwierdzić jako prawnik, że nie są to działania zgodne z prawem. Przy całym hałasie o to, że parlament łamie prawo i depcze demokrację, sytuacja jest odwrotna: to trybunał łamie konstytucję, to TK niszczy swój autorytet” – podsumowuje zachowanie kierownictwa Trybunału sędzia Julia Przyłębska.

Polecamy nowe wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci” w sprzedaży od 10 października br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk

[fot.  YouTube/wSieci]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook