Jedynie prawda jest ciekawa

"wSieci": Rysa na szkle in vitro

29.07.2014

Poznaj kulisy działań lobbystów i szpitali!

"Klinika in vitro wyprodukowała dziecko z ciężkimi wadami genetycznymi. Jaś przeżył zaledwie kilka dni. Zrozpaczona matka zapowiedziała proces, Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło kontrole, a władze miasta odwołały dyrektora. Czystka w klinice Novum? Nie, w szpitalu, który leczył jej błędy…" - pisze Marzena Nykiel w artykule „Rysy na szkle” w najnowszym numerze „wSieci”. Obnażając manipulację, jaką zastosowano przy przy historii dziecka, którego nie chciał zabić prof. Chazan, wskazuje na pominięty wątek zapłodnienia In vitro.

"Ta historia ma dwie odsłony: sztucznie poczętego życia i sztucznie wywołanej śmierci. Dwa końce tego samego kija, którym dostanie po karku każdy, kto sprzeciwi się biznesmenom w kitlach" - pisze, podkreślając że w całej medialnej sprawie prof. Chazana „zagubił się” wątek kliniki Novum, w której został poczęty „na szkle” chory Jaś.

"Gdyby nie „opieka medialna” sprawa trafiłaby pewnie do sądu, a ministerstwo musiałoby przeprowadzić niezbędne kontrole. Stało się inaczej" - pisze Nykiel i stawia szereg istotnych pytań, które należy zadać przy okazji rozmowy o klinikach świadczących usługi in vitro, zwłaszcza że ta wyjątkowo zawodna metoda jest finansowana z budżetu państwa.

"Sprawa „Jasia z in vitro” rodzi szereg pytań, które należy niezwłocznie wyjaśnić. Ile dzieci ma podobne schorzenia? Ile z nich się rodzi, a ile kończy jako „uszkodzone płody” przeznaczone do eliminacji? Z ministerialnego raportu podsumowującego pierwszy rok rządowego programu in vitro, wynika że metoda na którą przeznaczono 250 mln zł jest skrajnie nieopłacalna. Do programu zakwalifikowano 8685 par, uzyskano 2559 ciąż, a na świat przyszło zaledwie 214 dzieci. Podatnicy zapłacili za to ponad 72 mln zł. Koszty mają się nijak do skuteczności. Potwierdzają to statystyki międzynarodowe, z których wynika, że od 60 proc. do 95 procent dzieci poczętych metodą in vitro ginie przed narodzeniem. (…) Gołym okiem widać, że metodą o niskiej skuteczności stoi potężny biznes" - czytamy. 

Publicystka wskazuje, że niska skuteczność to tylko część problemów.

"Dramatycznie wygląda kwestia zdrowia dzieci poczętych na szkle, co jest konsekwentnie wyciszane. Według francuskiego genetyka prof. Geraldine Viot, który ze swoim zespołem naukowych od lat bada dzieci poczęte metodą in vitro, są one dwa razy bardziej podatne na choroby i wady genetyczne. Szczególne zagrożenia stanowią choroby serca, nieprawidłowości w układzie moczowym i rozrodczym, zwłaszcza chłopców" - wylicza Marzena Nykiel, przytaczając też badania szwedzkie i amerykańskie.

"Już Amerykanie i Brytyjczycy dostrzegają, że te fałszywe obietnice blokują kobiety na poszukiwanie innych, skutecznych sposobów leczenia niepłodności. Największym wrogiem biznesu in vitro jest naprotechnologia, która w przeciwieństwie do biotechnologicznych metod sztucznego rozrodu, szuka przyczyn i prawdziwie leczy" - pisze Nykiel, podkreślając że „szklany” biznes szacowany na 500 mld funtów rocznie w Wielkiej Brytanii i kilkaset mld dolarów w USA, walczy z naprotechnologią, ponieważ jest kilkakrotnie tańsza.

Czy ministra Arłukowicza będzie stać na reakcję w tej sprawie?

Więcej w nowym numerze tygodnika „wSieci”. Polecamy.

LL

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku. 

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook