Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Rysa na szkle in vitro

29.07.2014

Poznaj kulisy działań lobbystów i szpitali!

"Klinika in vitro wyprodukowała dziecko z ciężkimi wadami genetycznymi. Jaś przeżył zaledwie kilka dni. Zrozpaczona matka zapowiedziała proces, Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło kontrole, a władze miasta odwołały dyrektora. Czystka w klinice Novum? Nie, w szpitalu, który leczył jej błędy…" - pisze Marzena Nykiel w artykule „Rysy na szkle” w najnowszym numerze „wSieci”. Obnażając manipulację, jaką zastosowano przy przy historii dziecka, którego nie chciał zabić prof. Chazan, wskazuje na pominięty wątek zapłodnienia In vitro.

"Ta historia ma dwie odsłony: sztucznie poczętego życia i sztucznie wywołanej śmierci. Dwa końce tego samego kija, którym dostanie po karku każdy, kto sprzeciwi się biznesmenom w kitlach" - pisze, podkreślając że w całej medialnej sprawie prof. Chazana „zagubił się” wątek kliniki Novum, w której został poczęty „na szkle” chory Jaś.

"Gdyby nie „opieka medialna” sprawa trafiłaby pewnie do sądu, a ministerstwo musiałoby przeprowadzić niezbędne kontrole. Stało się inaczej" - pisze Nykiel i stawia szereg istotnych pytań, które należy zadać przy okazji rozmowy o klinikach świadczących usługi in vitro, zwłaszcza że ta wyjątkowo zawodna metoda jest finansowana z budżetu państwa.

"Sprawa „Jasia z in vitro” rodzi szereg pytań, które należy niezwłocznie wyjaśnić. Ile dzieci ma podobne schorzenia? Ile z nich się rodzi, a ile kończy jako „uszkodzone płody” przeznaczone do eliminacji? Z ministerialnego raportu podsumowującego pierwszy rok rządowego programu in vitro, wynika że metoda na którą przeznaczono 250 mln zł jest skrajnie nieopłacalna. Do programu zakwalifikowano 8685 par, uzyskano 2559 ciąż, a na świat przyszło zaledwie 214 dzieci. Podatnicy zapłacili za to ponad 72 mln zł. Koszty mają się nijak do skuteczności. Potwierdzają to statystyki międzynarodowe, z których wynika, że od 60 proc. do 95 procent dzieci poczętych metodą in vitro ginie przed narodzeniem. (…) Gołym okiem widać, że metodą o niskiej skuteczności stoi potężny biznes" - czytamy. 

Publicystka wskazuje, że niska skuteczność to tylko część problemów.

"Dramatycznie wygląda kwestia zdrowia dzieci poczętych na szkle, co jest konsekwentnie wyciszane. Według francuskiego genetyka prof. Geraldine Viot, który ze swoim zespołem naukowych od lat bada dzieci poczęte metodą in vitro, są one dwa razy bardziej podatne na choroby i wady genetyczne. Szczególne zagrożenia stanowią choroby serca, nieprawidłowości w układzie moczowym i rozrodczym, zwłaszcza chłopców" - wylicza Marzena Nykiel, przytaczając też badania szwedzkie i amerykańskie.

"Już Amerykanie i Brytyjczycy dostrzegają, że te fałszywe obietnice blokują kobiety na poszukiwanie innych, skutecznych sposobów leczenia niepłodności. Największym wrogiem biznesu in vitro jest naprotechnologia, która w przeciwieństwie do biotechnologicznych metod sztucznego rozrodu, szuka przyczyn i prawdziwie leczy" - pisze Nykiel, podkreślając że „szklany” biznes szacowany na 500 mld funtów rocznie w Wielkiej Brytanii i kilkaset mld dolarów w USA, walczy z naprotechnologią, ponieważ jest kilkakrotnie tańsza.

Czy ministra Arłukowicza będzie stać na reakcję w tej sprawie?

Więcej w nowym numerze tygodnika „wSieci”. Polecamy.

LL

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku. 

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook