Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Rosyjskie inspiracje terroryzmu!?

11.03.2016

„Rosja przysyłała do nas instruktorów, którzy szkolili nas w działaniach mających na celu rozbicie państwa tureckiego” – mówi tygodnikowi „wSieci” Osman Öcalan, brat słynnego „Apo” Abdullaha Öcalana przywódcy Partii Pracujących Kurdystanu.

„Apo” to legendarny przywódca, który od lat przebywa w tureckim więzieniu skazany za działalność terrorystyczną. Polscy dziennikarze – Witold Gadowski, Maciej Gabrysa i Michał Król - dotarli do jego brata Osmana, który od lat ukrywa się przed tureckim rządem.

Osman Öcalan mówi o gorzkiej codzienności Kurdów walczących o swoją wolność. Zwraca uwagę na zagrożenie islamskim terroryzmem, rosnące w siłę Państwo Islamskie. Ujawnia kulisy współpracy kurdyjskich partyzantów z rosyjskimi instruktorami wojskowymi.

„Wśród Kurdów jego nazwisko budzi albo pogardę, albo krańcowe uwielbienie. Szczególnie Kurdowie tureccy darzą go wielkim szacunkiem i estymą. Abdullah Öcalan, założyciel i lider marksistowskiej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK jest obecnie zdelegalizowana i wpisana na listę organizacji terrorystycznych), do dziś jest niekwestionowanym autorytetem dla milionów Kurdów” – czytamy o Abdullahu Öcalanie.

Choć polskim dziennikarzom nie udało się skontaktować z samym Abdullahem, docierają do jego brata Osmana. „Nasze siły walczą o prawa Kurdów, które ciągle są deptane przez Ankarę. Turecki reżim usiłuje forsować wizję państwa jednego narodu i jednego języka. Od 90 lat tureckie władze eliminują Kurdów z życia publicznego, ba, do niedawna Ankara zaprzeczała nawet temu, że Kurdowie w ogóle na terenie Turcji istnieją” – mówi Osman.

„Kurdyjscy działacze i politycy nadal siedzą w tureckich więzieniach, wielu z nich zostało skrytobójczo zabitych, do niedawna używanie języka kurdyjskiego było prawnie zakazane, nie wolno było w nim mówić nawet w prywatnych kontaktach” – dodaje. Mówi o tym jak jego brat szanowany jest przez swoich rodaków.

„To on właśnie ocalił tureckich Kurdów przed przymusową asymilacją. Nie dziwię się temu, że Turcy tak go nienawidzą” – mówi. „Apo” był twarzą walki Kurdów o wolność. Dlatego stał się celem tureckich służb, a końcu odebrano mu wolność.

PKK musiała walczyć zbrojnie, nie było innej drogi, tureckie władze nie chciały negocjować. Co więcej, wszelka działalność kulturalna, polityczna i społeczna Kurdów była przez Ankarę brutalnie zwalczana. Jego zdaniem, w latach ‘80 nie było dla Kurdów innej drogi niż walka zbrojna. Dziennikarze zwracają uwagę, że Partia Pracujących Kurdystanu jest organizacją marksistowską, co budzi poważne wątpliwości co do jej działania.

„Oczywiście popełniliśmy wiele błędów. Niepotrzebnie zginęło wielu ludzi. Dziś, gdy na to spoglądam, widzę, ile tych działań było rezultatami prowokacji ze strony tureckich służb specjalnych, ile było też błędów wynikających z nienawiści i złych emocji. Proszę pamiętać o tym, że Turcja, która ma drugą co do wielkości armię w NATO, zaatakowała nas z pełną siłą i bezwzględnością. Popełniliśmy wiele błędów, które okazywały się dla nas zabójcze, ale byliśmy wtedy zbyt młodzi, zbyt nieprzygotowani do trudnej walki z potężnym państwem. Jedno chcę jednak z mocą podkreślić — w ciągu tych 30 lat walki nigdy nie zaplanowaliśmy ani jednej akcji, w której celowo mogliby ucierpieć cudzoziemcy i niewinni cywile” – tłumaczy Osman.

„Nie mieliśmy i nie mamy żadnych terrorystycznych celów” – zapewnia brat „Apo” i twierdzi, że wszelkie ataki terrorystyczne im przypisywane były sterowane przez tureckie służby specjalne. Uważa też za błąd współpracę z ludźmi Arafata i negatywny stosunek do państwa Izrael.

Zdaniem Abdullaha Öcalana, ponieważ Żydzi, tak jak i Kurdowie, przez wieki nie mieli własnego państwa, nie należało działać przeciwko Izraelowi. Winę zrzuca na Związek Radziecki, który miał inspirować te akcje. „Na pewno Turcja Erdogana nie jest sojusznikiem Izraela. Przecież on i jego rodzina po cichu wspieraj. bojowników z Państwa Islamskiego. Chcą rękami ISIS zniszczyć Kurdów”– twierdzi.

Jego zdaniem, Erdogan chce zaprzepaścić dorobek Ataturka i przywrócić islamski charakter tureckiego państwa. Twierdzi, że turecki przywódca dąży do restauracji Imperium Osmańskiego. Mówi o przeszłości Erdogana, który uczył się w islamskiej szkole, a dziś ma jego zdaniem wspierać ISIS. Swoich rodaków nazywa ostatnią przeszkodą w realizacji mocarstwowych planach Erdogana.

„Abdullah mówi dziennikarzom wprost o tym, co od lat zarzucano Kurdom, o współpracy z Rosją. Kiedy „Apo” trafił do więzienia, ja stanąłem na czele PKK, wtedy rzeczywiście Rosja przysyłała do nas instruktorów, którzy szkolili nas w działaniach mających na celu rozbicie państwa tureckiego” – mówi bez ogródek Öcalan.

„Uczyli nas sabotażu i walki partyzanckiej. W latach 90. Rosja chciała wybuchu wojny domowej w Turcji. Kiedy ukrywałem się górach, prowadziliśmy rozmowy z oficerami z Syrii, Iranu i Rosji. Oni wszyscy naciskali, abyśmy rozpoczęli w Turcji wojnę domową na wielką skalę, nie cofając się przed terroryzmem. Rosyjscy instruktorzy szkolili wtedy nasze oddziały. Kiedy aresztowano mojego brata, byliśmy gotowi do wojny domowej. Irańczycy przepuszczali przez granicę ochotników kurdyjskich, Rosja i Syria dostarczały uzbrojenie”– dodaje.

To właśnie „Apo” powstrzymał eskalacje konfliktu w Turcji i uchronił kraj od wojny domowej „Wtedy nadeszły z więzienia nowe rozkazy „Apo”. Zdecydował o przerwaniu wojny, powiedział „stop!”– mówi.

Cały obszerny wywiad Witolda Gadowskiego, Macieja Gabrysy i Michała Króla do przeczytania w bieżącym numerze tygodnika „wSieci”.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook