Jedynie prawda jest ciekawa


„wSieci”: Repolonizacja – hasło na dziś

27.07.2015

Z dziennikarzem, publicystą i medioznawcą, rozmawia Andrzej Rafał Potocki.

Czy Polacy wydawali kiedykolwiek swoją prasę w Niemczech?  - pyta Andrzej Rafał Potocki już na wstępie.  - Na przykład w 1937 r., i to za Hitlera. Były to m.in. „Młody Polak”, „Mały Polak”, „Polak w Niemczech”. Ten ostatni jako miesięcznik organizacyjny Związku Polaków w Niemczech. Były polskie gazety dla Śląska — „Nowiny Codzienne”, „Dziennik Raciborski”, dla Niemiec środkowych — „Dziennik Berliński”, dla Westfalii i Nadrenii — „Naród”, dla Prus Wschodnich — „Gazeta Olsztyńska”, dla Kaszub, Krajny i Pogranicza — „Głos Pogranicza i Kaszub – wymienia Reszczyński i wyjaśnia dlaczego wymienione tytuły nie są w ogóle znane: - Ponieważ Polacy nie są uznawani w Niemczech za mniejszość etniczną, tym bardziej narodową. Nie mają żadnych dotacji od rządu na swoją działalność, jak mniejszość niemiecka w Polsce. Nie są zorganizowani, jak kiedyś, przed wojną, pod znakiem Rodła – zauważa medioznawca.

Potocki dyskutuje ze swoim rozmówcą na temat problemu własności prasy w Polsce. Reszczyński wyjaśnia jak doszło do tego, że zachodni kapitał na czele z niemieckim mógł przejąć na własność przytłaczającą część polskich mediów. - Zacznijmy od krótkiego omówienia koncepcji zwanej transformacją. Polegała głównie na wyprzedaży majątku narodowego. Są różne szacunki, ale ogólnie mówi się, że majątek ten został sprzedany za ok. 10 proc. jego realnej wartości. Sprzedawano również media — tytuły prasowe. Tym zajmowała się Komisja Likwidacyjna, która cały olbrzymi majątek po RSW Prasa wystawiła pod młotek. RSW to były nie tylko tytuły prasowe, lecz również drukarnie, budynki, grunty i inne aktywa. 70 tytułów RSW oddała spółdzielniom dziennikarskim (w tym tygodnik „Polityka”), 89 sprzedała, cztery przekazała do skarbu państwa. Jeśli chodzi o ceny, to np. czasopismo Akademii Wychowania Fizycznego „Kultura Fizyczna” sprzedano za 30 mln zł, „Express Wieczorny” za 1,6 mln zł, 14 drukarń za 41 mln zł, ale na konto wpłynęło tylko 25 mln i potem przez wiele lat trwał proces pomiędzy Komisją a tymi, którzy nie zapłacili w terminie. Ogólnie na konto skarbu państwa trafiły 73 mln zł. Była to największa prywatyzacja prasy w Europie Środkowej, za śmiesznie niską sumę. Należy wspomnieć, że w skład Komisji Likwidacyjnej wchodził Donald Tusk i odgrywał w niej znaczącą rolę. RSW Prasa była komunistycznym koncernem, monopolistą na ówczesnym rynku prasowym i poprzez jej prywatyzację weszły do Polski zachodnie koncerny. Pierwszym był francuski — Roberta Hersanta, który przejął m.in. „Rzeczpospolitą” – informuje Wojciech Reszczyński.

Więcej o potrzebie repolonizacji prasy w najnowszym  numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 27 lipca br., także w formie e-wydania TUTAJ.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook