Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Raport o wyborach!

09.12.2015

Sprawdź, co wynika z badania kart wyborczych sprzed roku!

"Niemal równo rok po wyborach samorządowych i ogromnych wątpliwościach oraz zamieszaniu wokół ich wiarygodności, 13 ekspertów skupionych wokół Fundacji Batorego przebadało karty wyborcze ze stu losowo wybranych obwodów wyborczych. Wszystko po to, by sprawdzić przyczyny gigantycznego odsetka głosów nieważnych w głosowaniu do sejmików wojewódzkich (17,5 proc.) oraz określić, jaki wpływ na wybory miał tzw. efekt książeczki (karta zbroszurowana)" - pisze Marcin Fijołek w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Analizy dokonane przez ekspertów są niełatwe do interpretacji:

"Mniej lub bardziej jednoznacznych wniosków było sporo, choć próba, na której opierali się naukowcy, nie jest na tyle duża, by wykluczyć wszystkie wątpliwości i jednoznacznie zdefiniować przyczyny kryzysu państwa po wyborach samorządowych. Eksperci podkreślali, że wybory mogły zostać wypaczone przez ich formułę (książeczka), a w pracach komisji wyborczych stwierdzono liczne nieprawidłowości" - pisze autor.

Marcin Fijołek przytacza również opnie dr Tomasza Żukowskiego, który tak odpowiada na pytani o to ilu Polaków zmyliła w wyborach samorządowych tzw. książeczkowa formuła głosowania?

"Z całą pewnością bardzo wielu. Owe „zmylenie” miało przy tym bardzo różne objawy. Po pierwsze — co zbadał już dawno temu na podstawie oficjalnych wyników głosowania Jarosław Flis — zadziałał „efekt pierwszej strony”. Wedle szacunkowych wyliczeń dał on partii z pierwszej strony (w broszurze sejmikowej było to PSL) bonus w wysokości ok. 6 pkt procentowych. Można zatem przypuszczać, że gdyby ludowcy wylosowali w 2014 r. inny numer, dostaliby prawdopodobnie o ok. 700 tys. Głosów mniej."

Również inny rozmówca Marcina Fijołka, dr Jarosław Flis dostrzega liczne nieprawidłowości w wyborach samorządowych z 2014 roku:

"Wszystko nie zostało wyjaśnione, głównie dlatego, że nie wiemy jednej podstawowej rzeczy - tego, kim byli wyborcy, którzy postawili krzyżyk na każdej stronie albo mieli taki zamiar, ale w połowie im się znudziło. To oni odpowiadali za tak duży wzrost liczby nieważnych głosów w porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi. Nie wiemy, co nimi kierowało, jakie mieli intencje wyborcze i jak zagłosowaliby, gdyby nazwy komitetów były na „płachcie”, a nie w formie książeczki. Żeby odpowiedzieć na te pytania, musimy dokonać głębszych analiz albo pozostać na domniemaniu, porównując wzory ich głosowania z głosami z poprzednich wyborów, a także z głosami tych, którzy oddali głos ważny."

Więcej o raporcie Fundacji Batorego o wyborach samorządowych w 2014 w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 7 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook