Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Putin zrobił straszną rzecz

05.04.2016

Wywiad o Smoleńsku z Nikitą Pietrowem, rosyjskim historykiem i działaczem na rzecz praw człowieka.

Minęło wystarczająco dużo czasu, by zamknąć dochodzenie i przekazać materialne dowody Polsce, bo są jej własnością. Rosja obawia się, iż wyjdzie na jaw co najmniej to, że niedostatecznie przygotowano wizytę polskiego prezydenta - Z Nikitą Pietrowem, rosyjskim historykiem i działaczem na rzecz praw człowieka, wiceprzewodniczącym rosyjskiego Stowarzyszenia „Memoriał” badającego zbrodnie stalinowskie, rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Anna Sarzyńska, Marcin Wikło i Marek Pyza.

Tego się nie da zapomnieć… Był piękny, słoneczny ranek, choć niezbyt ciepły. Ze Smoleńska wyruszyliśmy z grupą polskich korespondentów i służbami protokolarnymi ambasady. Wszyscy się znaliśmy. W Katyniu panowała podniosła atmosfera wyczekiwania na uroczystości. Zaczęło się robić coraz chłodniej. I pojawiła się mgła – tak Nikita Pietrow wspomina 10 kwietnia 2010 roku.

Wiceprzewodniczący „Memoriału” wspomina moment, w którym dowiedział się o katastrofie: - Dowiedziałem się od polskich dziennikarzy. Najpierw mówili, że samolot nie może wylądować. Później — że uległ awarii, ale nikomu nic się nie stało. Pojawiło się poczucie trwogi. Gdy większość przedstawicieli prasy wsiadła do samochodów i ruszyła do Smoleńska, wiedzieliśmy, że uroczystości nie będzie. Zostaliśmy w Katyniu. Kiedy zaczynała się msza, wiedzieliśmy już, że będziemy się modlić i za oficerów zamordowanych w 1940 r., i za prezydencką delegację…

Pomyślałem, że to niemożliwe. Przecież samolot z prezydentem powinien być w pełni bezpieczny. Patrzyłem na tę mgłę, miałem mętlik w głowie. Ale od razu wiedziałem, że na wyjaśnienie tego, co się stało, trzeba będzie poczekać – mówi Nikita Pietrow.

W tej katastrofie odbija się cała złożoność wzajemnych relacji rosyjsko-polskich. Władze w Moskwie nie ukrywały, że bliższa jest im polityka Donalda Tuska, i wierzyły, iż jego wizyta 7 kwietnia będzie wystarczająca. Obecność prezydenta Kaczyńskiego była im nie na rękę. Strona rosyjska ukrywa m.in. to, że niedostatecznie starannie zaangażowała się w zabezpieczenie wizyty 10 kwietnia. Nie przydaje to chwały naszemu krajowi. A tym bardziej naszym organom ścigania. Kolejna sprawa, ale wynikająca właśnie z tego: nie można prowadzić śledztwa ws. katastrofy przez sześć lat. Rozumiem, że to skomplikowany przypadek, ale minęło już wystarczająco dużo czasu, by zamknąć dochodzenie i przekazać materialne dowody Polsce, bo są jej własnością. Biorąc to na zdrowy rozsądek, lecz także rozpatrując pod kątem prawa międzynarodowego — postępowanie Rosji jest bezprecedensowe. Narusza powszechne zasady. A wszystko przez obawę, iż wyjdzie na jaw co najmniej to, że niedostatecznie przygotowano wizytę polskiego prezydenta – czytamy.

Więcej o tych trudnych relacjach polsko-rosyjskich w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 4 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook