Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: Puszcza sama się nie obroni

14.04.2016

Wywiad prof. Janem Szyszko, ministrem ochrony środowiska w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

“Obecnie w Puszczy Białowieskiej nie mogą latać pszczoły, choć zapewne wytwarzałyby wyjątkowej jakości miód. Nie wolno stawiać uli, mimo że historycznie ta puszcza została rezerwatem z myślą o bartnictwie. Takie przyjęliśmy absurdalne prawo!” — mówi minister środowiska prof. Jan Szyszko w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach tygodnika „wSieci”.

Minister Szyszko podsumowuje działania, do jakich doszło na szczycie klimatycznym w Paryżu, który już po powrocie nazwał sukcesem.

“Przywieźliśmy rzecz dla nas bezcenną, mianowicie zasadę, że w sprawach naszej planety wracamy do korzeni. A więc do tez sformułowanych w 1992 r. na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Wówczas świat niepokoił się czterema zjawiskami: degradacją i pustynnieniem ziemi, pogarszaniem się jakości wody, złą jakością powietrza, zwłaszcza w miastach, i zanikiem wielu gatunków zwierząt i roślin. W odpowiedzi na te problemy sformułowano trzy konwencje: klimatyczną, ochrony bioróżnorodności oraz o pustynnieniu. Łącznikiem dla tych trzech dokumentów jest dwutlenek węgla” — powiedział minister środowiska, tłumacząc na czym polega ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i jakie są jego skutki dla gospodarki.

Prof. Szyszko podkreślił, że Polska musi postawić na odnawialne źródła energii, np. na geotermię, która jest ogromnym potencjałem.

“Musimy pamiętać, że resort środowiska jest kluczowy dla rozwoju kraju. Tu są największe pieniądze, bo tu są lasy, ale także śmieci. Przez ostatnie osiem lat ten resort był kierowany przez ludzi spoza rządzącego układu politycznego, co oznaczało, że ministrowie wykonywali polecenia” — podkreślił, zapewniając że jego celem jest aby resort uczestniczył w budowie dobrej przyszłości dla obywateli.

“By angażował się choćby w zahamowanie procesu depopulacji Polaków. A to oznacza troskę o miejsca pracy, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie ludzie chcą jeszcze mieć dzieci, a gdzie bezrobocie jest wysokie. Dlatego chcemy postawić na odnawialne źródła energii, na wykorzystanie biomasy, tak by polska wieś była energetycznie samowystarczalna. Chcemy postawić na produkcję zdrowej żywności, bo mamy unikatowe w skali świata niezniszczone gleby”— wyliczał minister. Wskazał w tym kontekście na konflikt rozpętany wokół Puszczy Białowieskiej.

“Czy pan wie, że obecnie w tym lesie nie mogą latać pszczoły, choć zapewne wytwarzałyby wyjątkowej jakości miód? Nie wolno stawiać uli, mimo że historycznie Puszcza Białowieska została rezerwatem z myślą o bartnictwie. Takie przyjęliśmy prawo” — mówi prof. Szyszko, podkreślając że taki stan rzeczy jest absurdalny.

“Puszcza Białowieska była niemal od zawsze miejscem działalności gospodarczej człowieka żyjącego w pełnej harmonii z przyrodą. To wspomniani bartnicy. Ale także wypalanie węgla drzewnego, polowania, użytkowanie kawałków ziemi. Widać to doskonale na starych mapach. Na terenie puszczy drzewostany sadzono już w XVII w.!” — podkreślił, wskazując że Puszcza Białowieska to w dużej części las sadzony ręką człowieka.

“Są fragmenty, które były całkowicie niedostępne, głównie na bagnach, ale są też fragmenty stale, od wieków użytkowane przez człowieka. Jeżeli porzucimy jakąkolwiek ingerencję, to przecież nie zachowamy tego, co odziedziczyliśmy, co nas tak zachwyca. Już mamy poważne problemy. W Puszczy Białowieskiej zamarło 4 mln m3 drewna. Głównie świerka, ale także jesionu, olszy, dębu, sosny. Można by z tego zrobić płot z Moskwy do Lizbony” — tłumaczy. Jak podkreśla, media wprowadzają ludzi w błąd, jeśli chodzi o Puszczę Białowieską.

“Telewizje pokazują piękny drzewostan, a nie ten, który się rozpadł i gnije w wodzie. Przecież drzewa są piękne do pewnego wieku, później umierają. Taki los spotkał rezerwaty objęte ochroną 20 lat temu. To były drzewa 100-letnie, dziś ich już nie ma. Posadzono je jednego dnia, umarły też niemal jednego dnia. Nic nie jest wieczne, drzewa też nie są wieczne” — mówi, podkreślają, że las potrzebuje pomocy człowieka.

“Las trzeba jednocześnie użytkować i chronić. Tylko wówczas może istnieć coś tak unikatowego jak Białowieża. Podobnie nie będziemy mieli odpowiedniej bioróżnorodności, jeżeli nie będzie rolników, leśników czy też myśliwych. Zakaz gospodarowania przy biernej ochronie to śmierć dla wielu gatunków” — wyjaśnia prof. Szyszko.

“Jeśli puszczę zostawimy samej sobie, to tak nie będzie zawsze. W końcu dojdzie do masowego wymierania drzew. Warto, by pamiętać, kto się dziś tego domaga, bo to ci ludzie będą odpowiedzialni za widok tej puszczy w przyszłości. To tylko kwestia czasu. Poza tym taki gnijący i próchniejący las nie przyjmuje już dwutlenku węgla, tylko go emituje” — zaznacza minister środowiska.

Cały wywiad z ministerm Janem Szyszko w najnowszym numerze tygodnika wSieci.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook