Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Przekręty na miliony w Warszawie!

11.07.2016

Mecenas Kiszczaka beneficjentem przy patologicznej reprywatyzacji w stolicy. Sprawdź szczegóły!

Handlarze nieruchomości idący pod rękę z urzędnikami Hanny Gronkiewicz-Waltz, wiele prowadzonych śledztw i kontroli ze strony CBA oraz zyskujący miliony złotych na całym procederze adwokat Czesława Kiszczaka. Odsłaniamy kulisy warszawskiej reprywatyzacji – pisze Marcin Fijołek na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Autor artykułu opisuje nieprawidłowości związane z reprywatyzacją działki, która przed II wojną światową znajdował się w Warszawie pod adresem: ul. Chmielna 70. Przy okazji wątpliwych decyzji stołecznego ratusza, odsłania również wzajemne interesy i powiązania przedstawicieli warszawskiego establishmentu – prawników, deweloperów, samorządowców, urzędników. Dziennikarz na temat parceli Chmielna 70, której przed wojną właścicielem był Duńczyk, niejaki Martin Holger, pisze: Dzięki specjalnym umowom zwanym indemnizacyjnymi, które PRL zawiera z 12 krajami, roszczenia dotychczasowych właścicieli działek zostają uregulowane. Tak też dzieje się ze spadkobiercami Holgera. Jak wskazuje dziennikarz władze miasta zignorowały dokumenty z Ministerstwa Finansów potwierdzające wypłatę odszkodowania i na […] mocy decyzji z 2012 r. nowymi właścicielami działki została trójka warszawskich prawników niezwiązana z przedwojennym zarządcą, wśród nich Grzegorz Majewski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. To niezwykle barwna postać w środowisku prawniczym. Majewski dał się bowiem poznać jako obrońca Czesława Kiszczaka (w sprawie wprowadzenia stanu wojennego) i Grzegorza Żemka (głównego oskarżonego w sprawie FOZZ, jednej z największych afer gospodarczych III RP).

Marcin Fijołek pisze także: Urzędnicy ratusza w swoich działaniach byli metodyczni, nie szczędzili korzystnych decyzji związanych z „reprywatyzowaną” działką. Przykład? Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, na mocy której wartość omawianej działki wzrosła dziesięciokrotnie (dziś to nawet 160 mln zł!), a na niej samej – również dzięki decyzjom urzędników Hanny Gronkiewicz-Waltz – można dziś wybudować wieżowiec o wysokości 245 m. Co ciekawe, wspomniane zmiany były wprowadzane w życie w okresie między zgłoszeniem roszczeń do działki przez trójkę prawników a decyzją o „zwrocie” gruntów wydaną przez miasto. […] Historia działki przy Chmielnej 70 to tylko wierzchołek góry lodowej patologii przy reprywatyzacji w stolicy, co zresztą potwierdzają działania służb specjalnych i prokuratury. Po zmianie kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego jesienią ubiegłego roku funkcjonariusze przyspieszyli prace w tej sprawie – dziś prowadzonych jest już pięć śledztw dotyczących konkretnych kamienic: Bracka 23, Chmielna 70, Foksal 7/9 (Smolna 30), Kazimierowska 34, Nowogrodzka 18, oraz trzy kontrole (dotyczące innych warszawskich adresów), które najprawdopodobniej skończą się wszczęciem następnych śledztw.

Dziennikarz wskazuje również, o jaką stawkę chodzi w procesach reprywatyzacyjnych: Warszawska reprywatyzacja to kilka tysięcy adresów i wypłacone do tej pory 1,1 mld zł odszkodowań w gotówce. Samo to pokazuje, że w puli są grube miliardy złotych. Rzecz jasna nie wszystkie procesy dotyczące zwrotów nieruchomości prawowitym właścicielom były skręcone. […] W CBA słyszymy, że tak właśnie się dzieje, a sprawdzanie ośmiu kamienic ma być tego potwierdzeniem. Nieoficjalnie mówi się, że materiał dowodowy jest na tyle pokaźny, iż wkrótce śledztwa i kontrole mogą się skończyć postawieniem zarzutów.

Więcej o zaskakujących działaniach reprywatyzacyjnych warszawskiego ratusza we „wSieci”, w sprzedaży już od 11 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook