Jedynie prawda jest ciekawa


wSieci: „Prawda nie leży pośrodku”

02.11.2016

Przez lata świat pokazywany przez główne programy informacyjne był identyczny. To samo wszystkich śmieszyło i oburzało. „Wiadomości” musiały przełamać tę sztampę – mówi Marzena Paczuska na łamach tygodnika „wSieci”. Z wieloletnią dziennikarką telewizji publicznej i kierownik redakcji „Wiadomości” rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.

Jak Marzena Paczuska i jej ludzie zareagowali na wieść, że we wrześniu widownia „Wiadomości” TVP była zdecydowanie wyższa? Zero świętowania, bo wszyscy w redakcji mają świadomość, że wyniki bywają różne, zależą od wielu czynników, często od nas niezależnych. Poza tym nie jesteśmy tu od świętowania, lecz od pracy, na którą i tak zawsze brakuje czasu. Gdy tuż przed godz. 20.00 kończymy program, natychmiast zaczyna się praca nad następnym. I walka – mówi kierownik redakcji głównego programu informacyjnego telewizji publicznej.

O co toczy się ta walka? – O widza. Zawsze przede wszystkim o widza. I o ciekawy program, który tego widza przyciągnie. Poza tym tę przewagę nad konkurencją i tę siłę programu czuliśmy dużo wcześniej, niż zaczęły to pokazywać badania Nielsena. Odzew w Internecie, siła i szerokość reakcji społecznej, także pewna moc polityczna rozumiana jako liczenie się z nami polityków, od początku jest tak wyraźna, że nie miałam wątpliwości, iż idziemy dobrą drogą, że wiemy, czego chcą widzowie. Ale oczywiście cieszę się, że i badania oglądalności wreszcie to wykazały – mówi M. Paczuska.

Dziennikarka broni się przed zarzutem upolitycznienia telewizji publicznej: – Jestem dziennikarzem telewizji publicznej od ponad 20 lat. Widziałam wszystkie zmiany, dobre i złe, pracowałam w okresie rządów wielu prezesów. I nie mam wątpliwości, że polityka zawsze jest w tle tego miejsca. Każdy kolejny zarząd był w jakimś sensie polityczny, związany z władzą. Tak było, jest i zapewne będzie. To jest po prostu taka firma – czytamy w tekście. […] – Państwo, a precyzyjnie mówiąc, troska o państwo, to powinno być w nas, dziennikarzach, i to jest ten czynnik publiczny. Polityka to domena zarządu. Dobre newsy mogą, w mojej opinii, robić tylko ludzie, dla których państwo jest ważne, gdy interes państwa jest dobrem wspólnym. O tym się nie mówi, ale to myśl przewodnia, którą powinno się w sobie mieć, gdy wchodzi się do takiej redakcji. O tym myślałam, kiedy wchodziłam do niej po raz pierwszy w roku 1994, i to się nie zmieniło, niezależnie od tego, jacy byli tu szefowie i jacy tam, na górze, urzędowali prezesi. I dziś tak nadal jest. Dla mnie najważniejsze jest dobro państwa, rozumianego ponadpartyjnie i ponad wszelkimi grupami interesów – mówi kierownik redakcji „Wiadomości” TVP.

Więcej o nowych „Wiadomościach” i misji telewizji publicznej na łamach nowego numeru „wSieci”, w sprzedaży już od 31 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook